Pyotr Grigorenko

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Pyotr Grigorenko, Petro Grigorenko, Petro Hryhorovych Hryhorenko veya Pyotr Grigoryevich Grigorenko (Ukraynaca: Петро Григорович Григоренко, Rusça: Пётр Григорьевич Григоренко; 1907-1987) Sovyet Ordusu'nda yüksek rütbeli Ukrayna bölgesi komutanıdır. Daha sonra Sovyetler Birliği'nde başlıca insan hakları savunucusu, muhalif ve yazardır.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Petro Grigorenko Ukrayna'nın Zaporizhzhia Oblast'ı kırsalında bir köyde doğdu. Askeri bir kariyer yaptı ve II. Dünya Savaşı boyunca yüksek rütbeye ulaştı.

Grigorenko 1961'de Nikita Khruschev'in politikalarını eleştirdiği için Rusya'nın uzak doğusuna gönderildi. 1963 yılında Leninizm'in restorasyonu için mücadele birliğini kurdu. 1970'li yıllarda Moskova Helsinki Watch grubunun üyesi oldu. Yetkiler tarafından gönderildiği akıl hastanesinde 1964'ten 1965'e kadar kaldı. Askeri rütbesi, madalyaları ve emeklilik hakları elinden alındı.[1]

Serbest bırakıldıktan sonra, Kırım Tatar Özerkliği ve Sovyetlerin 1968'de Çekoslovakya'ya girmesini protesto etmek için aralarında Vladimir Bukovsky, Andrei Sakharov, Alexander Yesenin-Volpin gibi [1] ünlü muhaliflerinde bulunduğu Sovyet insan hakları hareketini başlattı. 7 Mayıs 1969'da tekrar tutuklandı ve beş yıl hapse mahkûm edildi. Colonel-Doctor Lunts aktivitelerinden dolayı Grigorenko'ya paranoid şizofreni teşhisi koydu ve Chernyakhovsk hapishane hastanesine gönderdi. 17 Ocak 1971'de kendisinden görüşlerini değiştirmesi istenildi fakat: "Görüşler eldiven gibi değildirler, onları kolayca değiştiremezsiniz" cevabını verdi.[2]

Grigorenko 1977 yılında tıbbi tedavi için ABD'ye gitti ve Sovyet vatandaşlığı elinden alındı. Petro Hryhorenko 1977 yılından itibaren ABD'de Ukrayna Helsinki Grubu yabancı ortaklık faaliyetlerine aktif bir rol aldı.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Bio 1 Nisan 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. at Gen. Petro Grigorenko Foundation, Inc
  2. ^ Barron, John. KGB: The Secret Work of Soviet Secret Agents. 1974.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]