Vikiversite

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiversite
Wikiversity belirtkesi
Wikiversity screenshot 2008.png
wikiversity.org ana sayfası
URL www.wikiversity.org
Slogan "öğrenmeyi özgür kıl"
Ticari? Hayır
Site türü Eğitsel, kendi kendine öğrenme
Kayıt -
Kullanılabilir dil(ler) Birçok dilde
Sahip Wikimedia Foundation
Oluşturan Wikimedia topluluğu
Başlama tarihi 15 Ağustos 2006
Alexa 19851[1]

Vikiversite; öğrenme topluluklarını ve bunlara ait araç ve gereçleri destekleyen Wikimedia Foundation[2] projesidir. Projenin Wikipedia gibi daha sağlam yapılı projelerden ayrılan yönü, içeriği kullanıcıya doğrudan sunmak yerine bir dizi rehber ve ders içeriyor oluşudur.

Proje ayrıntıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikiversite, özgür öğrenme araçlarının üretildiği temel alandır.[3] Bu nedenle, özgür ve açık eğitsel kaynaklar üreten çalışmalara benzer biçimde eğitsel amaçlarla kullanılmaktadır.

Vikiversite'nin temel öncelik ve hedefleri şunlardır:

 • Tüm dil toplulukları ve yaş öbekleri için özgür içerik ve öğrenme araçları/kaynakları üretmek
 • Bu araçları destekleyen öğrenme projeleri oluşturmak[4]

"Öğrenmeyi özgür kıl"[5][6] sloganıyla yola çıkan Vikiversite, "öğrenme öbekleri" ve "yaparak öğrenmeyi" temel alan bir e-öğrenme modeline sahiptir. Vikiversite katılımcılarının öğrenme projelerinde etkin rol almalarını öngören bu model, öğrenmenin yürütülen projelerin ayrıntılandırılması, düzenlenmesi ve özetlenmesi yoluyla kolaylaştırılabileceği savını ortaya atmaktadır. Vikiversite öğrenme projeleri belirli bir konuya ilişkin ayrıntılar içeren viki sayfalarından oluşmaktadır.[7] Vikiversite katılımcıları öğrenme hedeflerini ortaya koymaları konusunda yüreklendirilmekte ve topluluk, bu hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik öğrenme etkinlikleri hazırlamaktadır. Ne var ki, projenin henüz yeni oluşu[8][9] kullanılan öğrenme modelinin sıkça yenilenmesini gerektirmektedir.

Öğrenme kaynakları bir kişi ya da öbek tarafından kendi özgür iradeleriyle hazırlanmaktadır.[10] Ders planları, izlenceler, farklı sitelere bağlantılar, çözümlü soru örnekleri, bilgisayar benzetimleri ve okuma parçaları belli başlı kaynaklar arasındadır. Bu kaynaklar arasında yer almayan ders kitapları ise gerektiğinde başvurulmak üzere Vikikitap bünyesinde saklanmaktadırlar.[11] İlgi duyulan hemen her konuya eğilen öğrenme öbekleri Vikiversite'nin temel kaynaklarını oluşturmaktadır. Bu kaynaklar Vikiversite kullanıcısı olmayan eğitmenler tarafından da GÖBL (Wikipedia'ya benzer biçimde) kapsamında kullanılabilmektedir. Ayrıca Türkçe Vikiversite'de 36 madde bulunuyor.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikiversite'nin beta sürümü 15 Ağustos 2006'da İngilizce olarak resmen başlamıştır.

Diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikiversite halihazırda on farklı dilde etkin durumdadır. Bunlar; İngilizce, Fransızca, Fince, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Yunanca, Çekçe, Portekizce ve Japonca sürümleridir. Diğer dillerdeki Vikiversite projeleri "beta" sayfasında geliştirilmektedir.

Yeni açılan Vikiversite sürümlerinin "beta" evresini tamamlamaları için Vikiversite topluluğunun araştırma etkinliklerini düzenleyen yönergeler hazırlaması gerekmektedir. Vikiversite, Wikimedia Araştırma Ağı ya da benzer viki tabanlı oluşumlar tarafından yürütülen araştırmaların toplandığı bir havuz görevi de görebilmektedir. Bir dildeki Vikiversite sürümü tersi kabul edilmedikçe özgün araştırmalara destek verir. Araştırmacıların uygun araştırma rehberlerini göz önüne almaları ve bu belgeleri gerek duyuldukça güncellemeleri beklenmektedir.[12][13]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Alexa sıralaması
 2. ^ Açılış Konuşması, Jimbo Wales, Wikimania 2006 (Ses kaydı 20 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.)
 3. ^ "Bir Öğretim Aracı OLarak Vikiler ve Wikipedia" 28 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Piotr Konieczny; International Journal of Instructional Technology and Distance Learning; Ocak 2007, C. 4, No. 1.
 4. ^ Onaylanmış Vikiversite proje önerisi, Wikiversity
 5. ^ Wikiversity:Learning, Wikiversity
 6. ^ Vikiversite öğrenme modeli, Wikiversity
 7. ^ Vikiversite öğrenme projeleri portali, Wikiversity
 8. ^ Özgür Ansiklopedi Wikipedia'dan Yeni Bir Oluşum: Wikiversity, Andrea L. Foster; The Chronicle of Higher Education; 16 Aralık 2005.
 9. ^ Wikiversity Yeniden Canlanıyor, PC World
 10. ^ "Her Öğretmene Bir Dizüstü Bilgisayar: Öğretmen Yetiştirme Müfredat ve İzlencesi", Ian Kennedy, Delia Pass, Roxan Cadir; Uluslararası Bilgi Teknolojileri ve Öğretmenlik Eğitimi Konferansı 2007, s. 2564-2569
 11. ^ Wikiversity:What Wikiversity is not, Wikiversity
 12. ^ Vikiversite bünyesinde yapılan araştırmaların kapsamı (çalışma sürmekte)
 13. ^ Vikiversite araştırma rehberleri (çalışma sürmekte)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]