Vikipedi tartışma:Vikipedi Kütüphanesi/Kaynak istekleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
  • sevgili @Sakhalinio Basak; sevgili @Nanahuatl ile daha önceden projenin bu kısmının bazı ücretli platformlara erişim için kütüphane kartı verilmesi isteğinden bahsetmiştik. Hazır [1] alınmış, kurumsallaşmaya başlamışken bu konuda gerekli yazışmaları yapabilir miyiz, elimden geleni sizlerle birlikte ardıma koymam. İletişim kuracağımız platformlar için bir iki önerim olacak:
  • EKUAL ile bir görüşme yapıp yer alıp alamayacağımız sorulabilir.
  • İdeal Online ile görüşebiliriz. Tek başına bayağı bir alanı kapsıyor.
  • Turcademy
  • SOBİAD

Nasıl iletişime geçeceğiz, nasıl yürüteceğiz hiç bilmiyorum ama taşın altına elimi her türlü koymaya hazırım. Birinden biri ya da bambaşka bir tanesi de olsa harika olmaz mı? Satırdan Kahraman (mesaj) 21.52, 2 Şubat 2021 (UTC)

@Satirdan kahraman, bu proje aslında Meta sitesine dahil edildi ve bizdeki içeriği de oraya taşımak gerekiyor ilk etapta. Orada organize olmak ve yalnızca Türkçe Vikipedi'de değil her yerde görünmesini sağlamamız gerekiyor. NanahuatlEfendim? 21.53, 2 Şubat 2021 (UTC)
Peki, bu taşımayı nasıl yapacağız? Satırdan Kahraman (mesaj) 21.56, 2 Şubat 2021 (UTC)
Daha doğrusu, şurayla entegre hâle getirmemiz lazım. Vikipedi'mizdeki en büyük sıkıntı, bu tarz sayfalarımızın ulaşılabilirliğinin çok düşük olması (İngilizce Viki için de geçerli). Vikipedi Kütüphanesi'ne ulaşmak için bilmek gerekiyor, bilmeden, dolaşa dolaşa ulaşım zor. Buna odaklanmak lazım ilk etapta diye düşünüyorum. İngilizce Viki ile entegre hâle getirelim ama orası da öyle uzattıkça uzatıyor ki lafı, insanın içi kıyılıyor. Şuranın tasarımının ve kullanılan dilin dahi, daha akışkan ve kullanıcı dostu olacak şekilde elden geçmesi gerekmekte. NanahuatlEfendim? 23.36, 2 Şubat 2021 (UTC)
Bunun için bir planın, isteğin var mıdır hocam, nasıl yapalım, nereden başlayalım? Satırdan Kahraman (mesaj) 23.59, 2 Şubat 2021 (UTC)
Öyle bir ağ kurmamız lazım ki, bir yerden giren birisi diğer yerlerden çıkabilsin. Örneğin X politikasını inceleyen birisi oradaki kayda değerlik politikasına geçebiliyor oradan da filmlerle ilgili kayda değerlik politikasına erişebiliyor. Vikipedi Kütüphanesi dediğimiz olay nedir? Kaynaklarla alakalı. Vikipedi:Kaynak gösterme politikasına gidiyoruz ama buraya erişim yok mesela, son kısımda saçma sapan, kimsenin bakmayacağı, kimseye yaramayan bağlantılar falan var. Elli tane kaynak gösterme rehberi var, bize ne? Kaynak şablonlarımız var zaten bu işi yapan :) İngilizce Vikipedi'ye bakarak ama orayı birebir kopyalamadan (dediğim gibi çok uzatıyor ve dolanıyorlar, bayıyor) bir ağ oluşturmamız gerekiyor. {{Kullanıcı VH}} mesela güzel bir başlangıç noktası, birçok yere erişim sağlıyor. Ama düzeni, tertibi biraz toparlanabilir. "Haber" dediğimiz şey aslında nedir? Kafadan, şablonun başlığında bile bir belirsizlik var. Son gelişmelerden haberdar edip takip etmemizi mi sağlıyor (seçkin madde adayları mesela bu yönde) yoksa "nasıl katılırım?" sorusunun cevabını mı veriyor (iş birliği projesiyle ilgili kısım bu yönde)? Bu şablona keza, bilmeyen birinin ulaşması zor, şuraya göre tek ulaşım yöntemi Vikipedi:Haber'den (başkalarının mesaj/kullanıcı sayfalarında görüp ulaşılıyor zaten). O sayfaya ise şuraya göre şöyle garip, kimsenin baktığını sanmadığım bir yerden ulaşılabilir (Vikipedi:Terimler'den de ulaşılabilir ama oradan onu tespit edene kadar...). Yani bir dolaşım, ulaşılabilirlik eksikliğimiz, bir dağınıklık söz konusu genel anlamda. NanahuatlEfendim? 00.11, 3 Şubat 2021 (UTC)
Merhaba @Satirdan kahraman! Evet, Türkçe dijital veritabanlarına vikipedistelerin erişimi için bir şeyler yapmaya başlamamız çok iyi olur. Bizim bu ortaklık yapılmasını önerdiğimiz yerler için şu formu mu doldurmamız gerekiyor: Öneri Formu @Nanahuatl? Sonrası nasıl işliyor? Bu iş ortakları ile kim görüşecek, nasıl görüşecek? Sonuçta bunu da gönüllüler yapıyor ve bizim bu talepler doğrultusunda görüşüp anlaşacak gönüllülerimizin olması gerek doğru mu anlıyorum?--Başak (mesaj) 06.20, 3 Şubat 2021 (UTC)
Satirdan kahraman: Sakhalinio ve Basak şu anda kütüphanecilerle ilgili bir çalışma yürütülüyor zaten, en rahat da onlardan öğrenilir bu gibi yerlerdeki iletişim şekilleri ve kişileri. İşin o tarafında eklenmek için neler yapılması gerektiği... Özellikle aralarında bir üniversite kütüphanesinde çalışan varsa direk yol gösterebilir sanıyorum. Üniversitelerde bu tip abonelikleri kütüphane müdürleri yürütüyorlar. Nanahuatl kütüphane sayfasına ya da kaynak istekleri bölümüne doğrudan ulaşım için özellikle kaynak yönünden sorunlu olarak etiketlenmiş sayfaları düzenlerken tepegözlerle yönlendirme yapılabilir. Örneğin, akademik kaynak eksiğiniz mi var? Vikipedi'nin kütüphanesi var gibi. Ek olarak kayda değer şablonuna da iliştirebiliriz bence. Google'a bir sürü bağlantı veriyoruz orada, kaynaklar arasında Vikipedi Kütüphanesi başlığına da gitmek buranın görünürlüğünü arttırır, öyle ya da böyle bir sürü KD'liği şüpheli bulunmuş maddeden de şablonları okuyan herkes için erişilebilir hale gelmiş olur. ----anerka'ya söyleyin 06.36, 3 Şubat 2021 (UTC)
@Basak, oradan öneri yapılıyor ve sorumluluk alan kullanıcılar görüşme gerçekleştiriyor bu aşamadan sonra. Bir şekilde bağlantılar kurulmalı @Anerka, size kalmış :) Çok vakit ayıramıyorum bu konuya kusura bakmayın :/ NanahuatlEfendim? 07.00, 3 Şubat 2021 (UTC)
Bağlantılar kurma işi bizde :) @Anerka'nın dediği gibi işbirliği yaptığımız kütüphanecilere danışarak ilerleyebiliriz. Önemli olan Vikipedi Kütüphanesi'nin ne olduğunu, nasıl işlediğini iyi anlayıp, kurumlardan ne isteyeceğimizi bilmemiz. Ben bir doküman hazırlamaya çalışayım, onu paylaşayım. Vikipedi Kütüphanesi'ni nasıl tanıtacağız ve kurumlardan talebimiz tam olarak ne olacak birlikte bir netleştirelim; önemli olan o.--Başak (mesaj) 07.37, 3 Şubat 2021 (UTC)
Vikipedi Kütüphanesi'ni tanıtma amaçlı bir doküman hazırladım, şuraya bıraktım: Doküman. Görüşmeler yapmadan önce bilmemiz gerekenler nedir, tavsiyeleri var mıdır diye sormak için Vakıftan şu kişiye yazdım : Samwalton9. Oradan gelen yanıta göre ilerleri.z--Başak (mesaj) 13.03, 3 Şubat 2021 (UTC)