Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/TC-ATA

Vikipedi, özgür ansiklopedi

TC-ATA[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · DuckDuckGo · Bing · FENS · JSTOR · NYT · VK
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)
Tartışma için öngörülen süre dolmuştur. (yenile)

Uçağın maddesi açılacak kadar kayda değer olmadığı kanaatindeyim. ‒ToprakM  09.06, 16 Temmuz 2021 (UTC)

  • Silinsin Silinsin Maddeyi ilk bulduğumda ben şaşırmıştım. Planespotters.net gibi her uçağın kaydını tutan sitelerde mevcut. Onun dışında hep şu tarz haberlerde bir iki kelime yer verilmiş. Kayda değer olmadığını düşünüyorum. ~StyyxieEvet? 10.13, 16 Temmuz 2021 (UTC)
  • Kalsın Kalsın İngilizce Vikipedi'de de benzer maddeler var. Bence tarihçesiyle, tartışmalarıyla, ve temel bilgilerle içeriği genişletilerek muhafaza edilebilir. Fatih Demirci (mesaj) 12.04, 16 Temmuz 2021 (UTC)
Sanırsam size bunu ilk diyen kişi değilim (görünüşe bakılırsa son da olmayacağım), başka bir maddenin olması veya olmaması kayda değerliğin ispatlanması için kullanılabilecek bir şey değildir, özellikle başka bir projeyi örnek gösteriyorsanız. TC-ANA'nın aksine burada uçağı derinlemesine konu eden kaynaklar bulunmamakta. ~StyyxieEvet? 13.08, 16 Temmuz 2021 (UTC)
Kaynak yoksa "kaynak eklenmeli" ibaresi koyarız, kaynaklar zamanla eklenir. "Kaynak yok" diye madde sileceksek, Vikipedi'de halihazırda kaynak bekleyen 15 bine yakın maddeyi silmemiz gerekir. Diğer taraftan, TC-ANA'nın varlığı bile TC-ATA'nın gerekliliğine işaret eder benim gözümde.Fatih Demirci (mesaj) 15.09, 16 Temmuz 2021 (UTC)
Anlatamadım galiba. Maddeler içinde kaynak yok diye değil, internette bulunabilen kaynak olmadığı için silinir. ~StyyxieEvet? 15.26, 16 Temmuz 2021 (UTC)
  • Kalsın Kalsın Maddenin silinmesinin manasız olacağını düşünmekteyim. Zira madde geliştirilmeye açık. TC-ATA, 15 Temmuz Darbe Girişiminde Recep Tayyip Erdoğan'ı Dalaman Havalimanı'ndan Atatürk Havalimanı'na taşımada rol oynamıştı. Wrangell💌 20.28, 16 Temmuz 2021 (UTC)
  • Kalsın Kalsın @Wrangell'in belirttiği gibi madde geliştirilmeye açık ve internette araştırılınca kaynaklar var. Kayda değer. ×Elvorixmesaj 09.04, 18 Temmuz 2021 (UTC)
  • Kalsın Kalsın Her iki uçak (TC-ANA, TC-ATA) simgesel bir yapıya dönüşmüştür. Markasından modelinden bağımsız olarak ayrı tarihçeleri ve hikayeleri vardır. --Tanyel (mesaj) 13.07, 21 Temmuz 2021 (UTC)
  • Yorum Yorum Öncelikle tekrardan Fatih Demirci'nin dediğinin aksine, TC-ANA maddesinin olmasının, TC-ATA'nin kalması gerektiği anlamına gelmediğini söylemek isterim. Neden olmadığına dair örnek aslında: bu iki madde de aynı kullanıcı tarafından açılmış. Şimdi ben iki benzer KD olmayan şey hakkında madde açsam, ikiside birden KD mi oluyor? Olmuyor. Oradan buradan kriter uydurmaya gerek yok. :) Ki bu iki uçak, her ne kadar öyle gözükmesede, birbirleri ile çok sayıda benzer olmayan şeyler taşımakta (mesela TC-ANA hakkında gerçekten kaynaklar var).
İkincisi Wrangell'in dediği 15 Temmuz olayı. İlk başta bulamadığım şu kaynağı bırakayım. Bu kaynağa göre Nisan 2016'da TC-ATA uçağının tescili TC-GVA olarak değiştirilmiş ve ATA başka bir uçağa verilmiş. Maddenin 2008 yılında yazıldığını ve o süre içerisinde neredeyse kimsenin dokunmadığını göz önünde bulundurursak o uçak bu uçak. Yani madde yaklaşık 5 buçuk yıl geriden geliyor bu bir, Cumhurbaşkanını taşıyan uçak konumuz olan TC-GVA değil başka bir uçak bu iki. Planespotter.net bunu doğruluyor: Sayfa konusu olan eski TC-ATA (6 camlı), Yeni TC-ATA (7 camlı). Ayrıca o uçak olsa bile burada birinci noktada dediğim oradan buradan uydurma kriter olayına dönüyorum. Her Cumhurbaşkanı taşıyan uçak kayda değer olmuyor. Kaynaklar sadece bir cümlede "Uçuş için TC-ATA kullanıldı" gibi detaylı olmayan bir şekilde bahsediyorlar.
Üçüncüsü Tanyel'in dediği hikaye olayı. Yine uydurma. Hikayesi olan her şey KD mi? Onu geçtim hangi hikaye? Gıcır gıcır yepyeni uçak devlete teslim ediliyor, bilmem kaç yıl sonra TC-ATA olan tescili TC-GVA oluyor, nesi bunu kayda değer yapar?
Uçak hakkında olan tek bağımsız, güvenilir ve detaylı kaynak, bahsettiğim tescil değişimi ile alakalı olan, bu da tek başına yeterli değil, Elvorix ne bulmuşta "kaynak var" demiş çok merak ediyorum. Hâlâ TC-ANA'nın aksine bu uçağın KD olmadığinı ve maddenin silinmesi gerektiğini düşünüyorum. ~StyyxieEvet? 12.44, 22 Temmuz 2021 (UTC)
@Styyxie Merakınızı gidereyim, 1. ×Elvorixmesaj 15.38, 27 Temmuz 2021 (UTC)
Fark ettiyseniz o kaynağa ilk yorumumda bağlantı vermiştim. Kaynak o günü ve kaptan pilotun işten çıkartılmasını anlatıyor ve sadece "Gulfstream G450 tipi TC-ATA" gibisinden bir iki yerde adı geçiyor. Detaylı değil. ~StyyxieEvet? 19.17, 27 Temmuz 2021 (UTC)
  • Yorum Yorum Bahsettiğim "hikayeleri var" kısmına kısa bir açıklama getirmek isterim. Kastedilen "hikaye"nin uydurma olmadığı bağımsız kaynaklara indiği bir gerçek. Burada tekil bir uçağı değil bir kuyruk tescil kodunu konuştuğumuza hemfikir olduğumuza inanmak istiyorum. TC-ATA tescili öncelikle 1950'lerde bir uçağa verilmiş, onu filodan çıkmasından çok sonra devlete ait bir VIP uçağa verilmiştir[1]. Evet, 15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı'nı taşıyan uçak bu tescili kullanıyordu ve bu da kısa bir araştırmayla bulunabilecek bir bilgi.[2] Uçağın marka modelinden bağımsız olarak. Madde bu açıdan geliştirilebilir. Madde'nin beş yıl geriden gelmesi de bu bilgileri yetersiz ve gereksiz kılmaz. Vikipedi'de hangi madde hergün, her ay güncellenebiliyor ki? Her cumhurbaşkanını taşıyan uçak KD değildir ama bir darbe girişimi esnasında taşıyan uçağın kodu ise KD'dir, haberdir, hikayedir, uydurma değildir. Bu açıdan maddenin kalması ve geliştirilmesi uygun olacaktır.--Tanyel (mesaj) 15.24, 27 Temmuz 2021 (UTC)
Madde şu an tekil bir uçağı anlatıyor, bütün tescil kodunu değil. Zaten yanlış anlamışsınız, hikayeye uydurma değil, bahsettiğiniz kritere uydurma diyorum, devamda ediyorsunuz. :D "Darbe girişiminde cumhurbaşkanını taşıyan uçak (veya uçağın tescil kodu, her neyse) KD dir" diye bir kriterimiz de yok. Kaynaklarda sadece TC-ATA şu diye bir iki kez adı geçiyor, zaten ilk bağlantı verdiğiniz kaynak birçok tescili barındıran bir liste. ~StyyxieEvet? 19.17, 27 Temmuz 2021 (UTC)
  • Kalsın. Madde geliştirilmeye açık, yukarıdaki maddeler eklenerek geliştirebilir. --Assyrtiko (mesaj) 16.27, 28 Temmuz 2021 (UTC)
KD olmayan içerik sırf geliştirilebilir diye neden kalıyor? ~StyyxieEvet? 20.00, 28 Temmuz 2021 (UTC)
Heralde yanlış anladınız. Madde kayda değer. İlgili konular eklenerek madde geliştirilebilir. Bu tarz önemli hizmetlerde bulunmuş uçak ve yat maddelerimiz mevcut. TC-ATA'da bunlardan bir tanesi. --Assyrtiko (mesaj) 20.59, 28 Temmuz 2021 (UTC)
Nanahuatl sen de bir bakarsan sevinirim. Selamlar --Assyrtiko (mesaj) 21.02, 28 Temmuz 2021 (UTC)