Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Kilis Emirliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen bu sayfa üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

SAS tartışması sonucunda sayfanın silinmesi yönünde karar verilmiştir.--Khutuckmsj 23.42, 24 Mayıs 2020 (UTC)

Kilis Emirliği[kaynağı değiştir]

Kaynak ara: Google (kitap · haber · gazete · akademik · özgür görsel · WRS) · FENS · JSTOR · NYT · VK

Kayda değerliği konusunda değerlendirilmesi için Şirvan beyliği ile birlikte SAS'a taşınmıştır. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 23.56, 21 Mayıs 2020 (UTC)

  • Yorum Yorum Sayfaları oluşturan kullanıcı denetçi incelemesi sonucunda engellendi. İngilizce Wikipedia'da sayfaları aynı kullanıcı açmış. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 23.58, 21 Mayıs 2020 (UTC)
  • Silinsin Silinsin Kaynakların hiçbirinde emirlik, beylik, devlet gibi ifadelere rastlayamadım. Bölgede var olan bazı aşiretler, topluluklar, özgün araştırma ile devlet, beylik, emirlik gibi tanımlanmış gözüküyor. Varsa böyle devletler, kaynakları gösterebilir konuyla ilgili şahıslar. Kayda değer gözükmüyorlar, özgün araştırma gözüküyorlar.--NanahuatlEfendim? 00.09, 22 Mayıs 2020 (UTC)
  • Yorum Yorum Kaynakları okuduğunuza emin misiniz? Kilis sayfasının ingilizce Kısmında Eyyubiler döneminden itibaren 1610 yılına kadar Bölgeyi Mend hanedanlıgının veya Canbolat ailesının yönettiği yazıyor isterseniz bakabilirsiniz. Diğer taraftan bu sayfanın Kürtçe ve Arapça bölümü var. Serefnamede Zaten Kilis beyleri olarak geçiyor. İslam ansoklepedisinde Bu ailinin Kilisi Yurtluk ve ocaklik olarak iddare ettiği Osmanlı'dan öncede bölgede var olduğu yaziyor. @Nanahuatl Bu imzasız yazı 88.243.194.243 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
"Kilis sayfasının İngilizce kısmı" dediğiniz şey sanıyorum ki İngilizce Vikipedi'deki Kilis maddesi. 21 Ocak 2019'da şurada yapılan ekleme sonucu bu bilgi maddeye girmiş. Eklenen bilginin kaynağı olan kitaba İnternet üzerinden yasal olarak ulaşılabiliyor, burada görülebilir. 128. sayfada bilgiler var ve Celali isyanlarını konu alıyor. O zamanın liderinin maddesi de bizde var: Canbolatoğlu Ali Paşa. Görebildiğimiz gibi kendisi Kilis beyi ve Osmanlı'ya bağlı (bağlı olmasa zaten "isyan" olmaz). Ortada bir emirlik görebiliyor muyuz? Keza onun öncesinde Kilis, Memlûklerin kontrolü altında ve Mercidâbık Muharebesi ile birlikte Osmanlı egemenliğine geçiyor. Nerede emirlik? Muhtemelen Kilis'teki farklı idari birimlerin yönetimi bazı ailelere verilmiş. Ortada bir "emirlik" yok, zaten benim dediğim olay da bu, özgün araştırma. "Hmm, bu aileler yönetmiş, o zaman emirlik diyelim" denilerek oluşturulmuş bir madde. Aksini gösterebilen varsa buyursun.--NanahuatlEfendim? 03.18, 22 Mayıs 2020 (UTC)
  • Silinsin Silinsin Bağımsız ve tarafsız kaynaklar yok.--Can Je suis là 02.06, 22 Mayıs 2020 (UTC)
  • Silinsin Silinsin Madde taraflı gibi görünüyor. Talhaaisk (mesaj) 02.21, 22 Mayıs 2020 (UTC)
  • Silinsin Silinsin Bağımsız ve tarafsız kaynaklar içermemesi sebebiyle.—Gönüldağı mesaj 12.34, 22 Mayıs 2020 (UTC)
  • Symbol speedy vote.svg Hızlı silinsin Bu Emirlik tarihte var olmuş ancak açan kullanıcı hem içeriğini düzgün bir şekilde hazırlayamamış ve kaynaklandıramamış hem de belli ki birçok şeyi bilmediği için yanlış yazmış. Hadi bunu da yazayım da silmesinler zihniyeti ile hareket etmiş. --Thothr(mesaj) 12.48, 22 Mayıs 2020 (UTC)

Yukarıdaki silinmeye aday bir sayfanın arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.