Vikipedi:SSS/Problemler

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bu sayfanın amacı Vikipedi`yi gezerken veya değiştirirken problemlerle karşılaşan kullanıcılara yardım etmektir.

Eğer bir şey düzgün çalışmıyorsa nasıl bildirebilirim?[kaynağı değiştir]

Eğer yazılımda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, geliştiricilere hata raporu yollayabilirsiniz. İngilizce Hata raporları`na bakabilir yahut aktif hizmetlilerden birine de belirtebilirsiniz.

İnternet tarayıcım ve Vikipedi birlikte iyi çalışmıyor![kaynağı değiştir]

İngilizce Tarayıcı notları sayfasına bakabilir ve belirtebilirsiniz. Lütfen probleminizin tam olarak ne olduğunu ve işletim sisteminizi belirtmeyi unutmayın. Eğer İngilizce`niz yeterli değilse gene aktif hizmetlilerden sizin adınıza sorunu belirtmesini rica edebilirsiniz.

Sorunun benim tarayıcımda mı yoksa Vikipedi yazılımında mı olduğunu nasıl bilebilirim?[kaynağı değiştir]

Eğer başka bir tarayıcınız varsa, onda da aynı problemle karşılaşıp karşılaşmadığınızı deneyebilirsiniz. Ayrıca diğer Vikipedist`lere de sormaktan çekinmeyin. Eğer başkaları aynı sorunu yaşamıyorsa, problem büyük ihtimalle sizin tarayıcı ayarlarınızdadır.

Bir vandalın bütün Vikipedi sayfalarını silmesi mümkün mü?[kaynağı değiştir]

Pek sayılmaz. Sayfaları kalıcı biçimde ve külliyen silmek için ilk önce hizmetli olmanız gerekmektedir. Diğer kullanıcılar ise bir sayfanın içeriğini boşaltabilir fakat bir diğer kullanıcı da silinen kısmı hemen yerine getirebilir. Eğer biri kapsamlı bir saldırıda bulunursa bu fark edilir ve saldırganın sisteme girişi belirli bir süre engellenebilir. Eğer bir sayfaya çok sayıda vandal saldırırsa o sayfa kilitlenebilir, böylece o sayfa koruma altına alınmış olur.

Vikipedi reklam aracı olarak kullanılabilir mi?[kaynağı değiştir]

Maalesef, birileri gelip sayfalara reklam ekleyebilir. Neyse ki bu değişiklik hemen fark edilir ve birkaç dakika içinde sayfa eski haline getirilir.

Eğer telif ihlali görürsem ne yapmalıyım?[kaynağı değiştir]

Cevap: Eğer bir makaleye telif haklarına aykırı biçimde yerleştirilmiş metin ya da görüntü tespit ederseniz lütfen sayfanın "tartışma" bölümünde belirtiniz ve eğer varsa orijinal metin ya da görüntünün internet adresini ekleyiniz. Bu konuda kesinlikle çekinmeyiniz, teşekkürler.