Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Doki Doki Literature Club!

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Doki Doki Literature Club![kaynağı değiştir]

Maddeyi 1 haftalık bir süreç içerisinde, maddenin halihazırda KM olduğu İngilizce ve Rusça Vikipedi'den çevirdim. İçeriğin bölümlere ayrılmasında ve adlandırılmasında asıl olarak İngilizce Vikipedi'yi kullandım, ve İngilizce'de bulunmayıp Rusça'da bulunan içerikleri çevirerek maddeye ekledim. Şuan Rusça Vikipedi'de çok daha fazla bölüm ve dolayısıyla içerik varmış gibi duruyor, ancak öyle değil, diğer seçkin içerik olan oyun maddelerinde görmediğim için eklemeye ihtiyaç duymadığım Karakterler bölümü dışında Rusça Vikipedi'deki tüm fazla bölümlerin içerikleri bizim maddenin diğer bölümlerine yedirilmiş durumda. İki Vikipedi'den de topladığım ve kontrol ettiğim kaynaklar ile maddeyi uygun bir şekilde kaynaklandırdım, ve artık KM kriterlerini karşıladığını düşünüyorum.-ǿtura Flag of Turkey.svg 00.54, 21 Ocak 2021 (UTC)

 • Destek Destek KM olması için yeterli olduğunu düşünüyorum. --Jelican9💬 19.09, 21 Ocak 2021 (UTC)
 • Görüşlerini belirtmeleri için aklıma gelen, KMA'larda aktif olduklarını gözlemlediğim bazı Vikipedistleri çağırmak isterim, rahatsızlık veriyorsam kusuruma bakmayın @Nanahuatl, @Victor Trevor, @Khutuck, @Robingunes, @Yzkoc, @Justinianus ---ǿtura Flag of Turkey.svg 06.43, 27 Ocak 2021 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. Kaynaklandırma nizami gözüküyor, arşivlemeleri de tamam. Kapsam görebildiğim kadarıyla yeterli. Yazım dili, makine çevirisi tarzında, anlaşılmaz değil. Birkaç ufak dokunuş lazım, özellikle noktalama işaretleri konusunda. Ben inceleyeceğim detaylı ama @Saotura, sakin kafayla, tane tane, alıcı gözle bir okur musun sana zahmet maddeyi bir kez daha? Onun üzerinden de ben geçeyim sonra.--NanahuatlEfendim? 11.16, 7 Şubat 2021 (UTC)
  Maddenin üzerinden bir kez geçtim ve anlaşılırlığına engel olduğunu düşündüğüm bazı yerlerde düzenlemeler yaptım. Maddeyi ben yazdığım ve tekrar tekrar okuduğum için artık anlaşılmaz veya tamamen mantıksız olsa dahi bana normal gelen yerler olabilir, üzerinden şimdi yeniden bir geçerseniz çok makbule geçer, @Nanahuatl.---ǿtura Flag of Turkey.svg 04.58, 8 Şubat 2021 (UTC)
  Aynen, tam da bu tip bir incelemeden bahsetmiştim. Mesela birkaç düzenleme olmuş, gerisi artık bize kalıyor :) En kısa zamanda okuyup değerlendireceğim, emeğinize sağlık. NanahuatlEfendim? 05.26, 8 Şubat 2021 (UTC)
 • Destek Destek Maddenin tamamını okuyup inceledim (ilgimi çekti biraz, o yüzden hikâye kısmına tam bakamadım, spoiler yememe adına :). Kriterleri karşıladığını düşünüyorum, İngilizcesinden de iyi bir seviyeye ulaşmış gözüküyor. Yalnızca şiir yazma temalı mini oyun yerine ana oynanış kısmından bir görsel olsa daha mı iyi olurdu diye düşündüm, sonuçta daha önemli kısmı orası.--NanahuatlEfendim? 09.50, 9 Şubat 2021 (UTC)
  @Nanahuatl Ben de düşündüm onu aslında ama başka ne koyacağımı bilemedim. Şunu maddeye ekleyebiliriz, yada Sayori'nin veya Yuri'nin intiharının ekran görüntüsünü alabiliriz. Açıkçası ben ilk fikre daha yatkınım, çünkü intiharlardan birinin ekran görüntüsü oyun hakkında bir bilgisi olmayan bir okuyucuya karakterlerden birinin cesedini göstermekten fazlasını yapmazken en baştaki ekran görüntüsü oyunun neye benzediği hakkında bir fikir veriyor.---ǿtura Flag of Turkey.svg 10.41, 9 Şubat 2021 (UTC)
  Bu verdiğin görsel daha iyi gözüküyor bence de. Eskisini silinmesi için işaretleyip yenisini yüklemek fena olmaz :) Teşekkürler tekrar. NanahuatlEfendim? 11.04, 9 Şubat 2021 (UTC)
 • Çekimser Çekimser "28 Eylül 2017'de Dan Salvato, resmi olmayan Doki Doki Literature Club! Discord sunucusunda "bitirilmekten uzak olmasına rağmen bir şekilde hoş olan, oyuna girememiş ve bitirilmemiş bir parça" olduğunu söyleyerek "doki17.mp3" isimli ek bir müzik dosyası paylaştı." kısmında bir kaynak yok. Sadece tıklayın belirtilen parçayı indiriyor.--Visnelma (mesaj) 17.17, 31 Mart 2021 (UTC)
  Güzel tespit, bakar mısın @Saotura? NanahuatlEfendim? 20.27, 31 Mart 2021 (UTC)
  @Visnelma @Nanahuatl Haklısınız, kaynağı düzenledim ve bağlantıyı dosyanın değil Salvato'nun mesajının bağlantısı olarak değiştirdim. Ancak bağlantıya tıklandığında direkt olarak mesajın önünüze çıkacağı doğru iken bunun olması için DDLC'nin Discord sunucusunda olmak gerekiyor, bu yüzden kaynak herkes tarafından doğrulanabilir değil. Oyun haberleri ve o tarz diğer sitelerde parçadan bahseden bir yazı bulmaya çalıştım ancak bulabildiğim tek şey Vikipedi'nin ayna siteleri ve güvenilir olmayan DDLC fandomu idi. Mesajın ekran görüntüsünü şöyle verebilirim. Maddede gözünüze çarpan başka bir sorun var mı?---ǿtura Flag of Turkey.svg 20.45, 31 Mart 2021 (UTC)
  @Saotura, bir ekran görüntüsü eklenebilir diye düşünüyorum bağlantı olarak. NanahuatlEfendim? 20.46, 31 Mart 2021 (UTC)
  @Nanahuatl hizliresim.com dışında ekran görüntüsünün bağlantı olarak verilebileceği bir site bilmiyorum, ve hizliresim'i kaynak olarak kullanmanın uygun olduğunu hiç sanmıyorum. Eğer kastınız harici resim olarak eklemek ise yine emin değilim, hizliresim'i bir ansiklopedide dış bağlantı olarak vermek uygun mudur?---ǿtura Flag of Turkey.svg 21.02, 31 Mart 2021 (UTC)
  Ekran görüntüsünü Vikipedi'ye yüklemekte bir seçenek bence. Robingunes; 21.17, 31 Mart 2021 (UTC)
  @Saotura, şuradaki 8 numaralı kaynak gibi yapabilirsin. NanahuatlEfendim? 21.31, 31 Mart 2021 (UTC)
  @Nanahuatl Sağolun, yaptım.---ǿtura Flag of Turkey.svg 22.33, 31 Mart 2021 (UTC)
  @Visnelma, sana da bildirim göndereyim incelemen için. NanahuatlEfendim? 06.49, 1 Nisan 2021 (UTC)
  Resim yüklenmiş ama şu haliyle "özgün araştırmaya" girmekte. Belki discord'da rastgele bir adam bir müzik dosyası paylaştı ve bunun yarım kalmış bir dosya olduğunu iddia etti. Nereden bileceğiz? İkincil kaynağa ihtiyaç var.--Visnelma (mesaj) 17.08, 2 Nisan 2021 (UTC)
  Kullanıcı adı mevcut, dolayısıyla böyle bir endişe olmayacağı kanaatindeyim. NanahuatlEfendim? 20.44, 2 Nisan 2021 (UTC)
 • Bu kullanıcı adının ona ait olduğunu nereden biliyoruz? Üstelik bu özgün araştırma gerçeğini değiştirmez.--Visnelma (mesaj) 11.12, 4 Nisan 2021 (UTC)
  Özgün araştırma, bir kaynakta yer alan bilgiden yola çıkarak yazarın kendi yorumunu ve çıkarımını yapması ve bunu maddeye aktarmasıyla oluşan bir durum. Bir tweet'i kaynak göstererek "bu tweet atıldı" demek mesela özgün araştırmaya girmiyor, bu da girmiyor. Kaynak olarak gösterilen mesajda, mesajı kimin hangi tarihte attığı bilgisi yazılı. Yalnızca kanal kısmı verilmiyor kaynakta, o da verilebilirse fena olmaz. NanahuatlEfendim? 09.24, 9 Nisan 2021 (UTC)
"The phrase "original research" [OR] is used on Wikipedia to refer to material—such as facts, allegations, and ideas—for which no reliable, published sources exist." tanım ve sayfanın kendisi benim dediğimi destekler nitelikte.--Visnelma (mesaj) 22.39, 9 Nisan 2021 (UTC)
Koskoca sayfanın yalnızca giriş cümlesi okunursa öyle anlaşılabilir tabi. "Primary, secondary and tertiary sources" başlığında anlatıldığı üzere esas olarak ikincil kaynaklar kullanılarak maddeleri yazmamız gerekse de birincil kaynaklar da kullanılabilir. "A primary source may be used on Wikipedia only to make straightforward, descriptive statements of facts that can be verified by any educated person with access to the primary source but without further, specialized knowledge. For example, an article about a musician may cite discographies and track listings published by the record label, and an article about a novel may cite passages to describe the plot, but any interpretation needs a secondary source." der mesela, kullanılabilir. "Do not analyze, evaluate, interpret, or synthesize material found in a primary source yourself; instead, refer to reliable secondary sources that do so" kısmı zaten benim bir önceki mesajımda dediklerimle paralel. Birincil kaynak nedir? Oyun geliştiricisinin mesajı. Bunu nasıl aktardık maddeye? Hiçbir yorum ya da çıkarım yapmadan, direkt olarak "bu budur" şeklinde. {{Medya notları kaynağı}} o zaman komple çöpe atılırdı zaten :) Neyse, konuyu daha da uzatma niyetinde değilim, çekimser ya da karşı olunabilir adaylıkta. NanahuatlEfendim? 22.54, 9 Nisan 2021 (UTC)
Okudun mu bilmiyorum ama alıntı yaptığın yerin 1. maddesi: "primary sources that have been reputably published may be used in Wikipedia, but only with care, because it is easy to misuse them." diyor. Buna göre muteberce yayımlanmış kaynakların kullanılması gerekiyor. Discord'da gerçekte kim tarafından yazıldığı kesin olarak bilinmeyen birinin mesajını kullanamazsın. Zaten buradaki bilgi yayımlanmış bir kaynağa bağlı olmadığı için özgün araştırmaya da giriyor.--Visnelma (mesaj) 06.10, 10 Nisan 2021 (UTC)
Haklı olabilirsiniz, zaten konu hakkında başka bir kaynak da bulamadığım için doki17.mp3 hakkındaki içeriği maddeden sildim. Madde ve içeriği hakkında başka bir endişeniz var mı @Visnelma?---ǿtura Flag of Turkey.svg 02.45, 25 Nisan 2021 (UTC)