Viking metal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Viking Metal
Önemli çalgılarVokalElektro GitarBas GitarBateri Seti - Klavye ve/veya Yerel Kuzey Çalgıları
Diğer konular

Viking Metal, 1980'lerin sonunda Black Metal grubu Bathory'nin çıkarttığı Hammerheart albümünün Black Metal'den uzak olması sonucunda ortaya çıkmıştır ve Bathory ilk Viking Metal grubu olmuş bundan böyle de Viking Metal'e yönelmiştir.

Türün kökenleri Black Metal ve Heavy Metal'e dayanırken, Folk metal birleşim türlerinden birisi olarak kabul edilir. Viking Rock ise Viking Metal'in alt müzik türü olarak kabul edilir.

Viking Metal'de diğer Metal müzik türleri gibi ağırlıklı olarak Elektro gitar, Bas gitar, Bateri Seti, Sert Vokaller kullanılır ayrıca bazen klavye ve bazen farklı etkiler yaratmak için yerel iskandinav çalgılarıda müzikte kullanılır.

Şarkılarda genellikle Viking Çağı'nın mitolojisi, trajedisi anlatılır. Ayrıca şarkılara, çoğunlukla kahramanlık, savaş ve dramatik temalar işlenir.

Karakteristik Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Viking Metal, genellikle gürültülü, düzensiz gamları ile birlikte klavye melodileriyle beraber çoğunluklu hazin ve kederli bir müzik türüdür.[1] Viking metal'de ayrıca alışılmadık akustik, yerel İskandinav çalgıları kullanılarak müziğe renk katılır.[2]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bathory'nin 1990'da yayımladığı Hammerheart adlı albümü kuzeydeki Viking Metal akımının başlangıcı olarak ve ilk Viking Metal albümü olarak kabul edilir.

Viking Metal'in ilk grubu İsveçli Black Metal grubu olarak kurulan Bathory olarak kabul edilir. Grubun 1984'te yayımladığı ilk albümleri olan Bathory, herkes tarafından bir Black Metal albümü olarak kabul edildi. Grubun ikinci ve üçüncü albümleride Black Metal albümü olarak piyasaya sürüldü. Ancak, Bathory'nin dördüncü stüdyo albümü olan, 1984 tarihli "Blood Fire Death" albümündeki "A Fine Day To Die" ve "Blood Fire Death" şarkıları Viking Metal'İn ilk örneklerini taşıyordu. Allmusic çalışanı Eduardo Rivadavia bu iki şarkıyı "Viking Metal'in kesinlikle ilk örnekleri" olarak nitelendiriyor.[3] 6 sene sonra piyasaya sürülen "Hammerheart" albümü herkes tarafından tüm şarkılarıyla beraber kesinlikle Viking Metal'in ilk albümü olarak kabul ediliyor. Bu albümden sonraki 6-8 yıl içerisinde, İzlanda, Grönland, Kuzey İrlanda, İrlanda, Faroe Adaları, İsveç, Norveç, Danimarka, Hollanda, Belçika, Finlandiya, Gotland, Letonya, Estonya, Litvanya, Rusya, Ukrayna, Belarus ve Polonya da Viking Metal akımı başlamış ve Viking Metal 30'a yakın ülkede tanınır olmuştu ayrıca bu süreçte Viking Metal gruplarıda kurulmuştu.

Kurulan bu gruplardan ilk çıkışı, Bathory'den örnek alarak kurulan [4] Norveçli Enslaved,[5] 1994'te çıkardıkları "Vîkingligr Veldi" ve 1995'teki "Frost" albümleriyle ikinci büyük Viking Metal grubu olmuştu.[6] Bundan sonraki süreçte Viking Metal grupları sayısı oldukça artmış Viking Metal 100 civarında ülkede tanınır olmuştu. Ayrıca 1997 yılında İsveçli Hel grubunun öncülüğünü yaptığı Viking Metal'in alt türü, Viking Rock ortaya çıkmıştı.[7]

Bugün, Viking Metal piyasasını çeken gruplar arasında, Amon Amarth, Týr, Turisas, Månegarm ve yine Enslaved ile Bathory vardır.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İskandinavya Metal Müzik Özellikleri". Allmusic. 29 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Folk Metal ve Viking Metal Nedir?". About.com. 12 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Blood Fire Death review". Allmusic. 16 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "Eld açıklamaları". Allmusic. 11 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "Enslaved". Allmusic. 11 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ "Vikingligr Veldi ve Frost değerlendirmeleri ve açıklamaları". Allmusic. 11 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ "Viking Rock". İng. Vikipedi. 1 Mayıs 2006. 10 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  8. ^ "İngilizce Vikipedi - Viking metal grupları". 1 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2010.