Vişnu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vişnu
alternatif_yazı=
Vişnu'nun insani tasviri ve avatarları
Mutlak Şahıs, Tanrı
Devanagariविष्णु
Sanskritçe TransliterasyonViṣṇu
MantraOm Namo Narayanaya, Om Namo Bhagavate Vasudevaya, Om Vişnaveh Namah
SilahıSudarşana Çakra
EşiLakşmi, Bhudevi
BineğiGaruda
Hindu metinlerBhagavad Gita, Bhagavata Purana, Mahabharata, Vişnu Purana
AvatarlarıMatsya, Kurma, Varaha, Narasimha, Vamana, Paraşurama, Rama, Krişna, Buda, Kalki

Vişnu (/ˈvɪʃn/; Sanskritçe: विष्णु "Her şeyi Kuşatan"; IAST:Viṣṇu), Vaişnavizm'de Mutlak Varlık, Nihai Benlik; Yüce Tanrı. Vişnu veya Yüce Tanrı'nın en yüce varoluşsal konumu Hindu kutsal metinlerinden Yajurveda, Rigveda ve Bhagavad Gita'da bildirilir.[1][2][3][4][5]

Vaişnavalar tarafından Tüm ruhların ezeli ve ebedi Babası olarak nitelendirilen Vişnu,[6] özellikle ünlü avatarları veya suretleri ile tanımlanmıştır. Bu suretlerden en önemlileri Krişna ve Rama'dır. Ayrıca, sıklıkla Narayana suretiyle de anılır.

Vaişnavizm'e göre Yüce Tanrı, Nihai Gerçek olan Parabrahman iken; Advaita felsefesini izleyen Smartalara göre Vişnu Brahman'ın bir suretinden ibarettir. Advaita Vedanta geleneğinde Brahman'ın özel bir şekli, yüzü, adı veya özellikleri yoktur.

Felsefi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Vişnu, Klasik teizm ve Türümcülük'te de bulunan "Varoluşun kaynağı ve kökeni olan Mutlak Varlık ve Nihai Şahıs" niteliklerine sahip Yüce Tanrı olarak kabul edilir. Vaişnavizm'e göre Bhagavad Gita Tanrı'nın vahyi olan kutsal kitaptır ve Vişnu kendini şu sözlerle nitelemiştir:

"Ben her şeyin kaynağıyım; Benden yayılır her şey. Bunu idrak eden ve hisle dolan zeki adananlar kendilerini Bana adarlar."

Krişna, Bhagavad Gita 10.8

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Albrecht Weber, Die Taittirîya-Saṃhitâ, Leipzig, Indische Studien 11-12, Brockhaus (1871, 1872) etext 10 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ A. Berridale Keith, The Yajur Veda - Taittiriya Sanhita 29 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 1914, full text, (online at sacred-texts.com). For specific verse, see [Kanda V, verse 5.1. http://www.sacred-texts.com/hin/yv/yv05.htm 26 Temmuz 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.] "all the deities are Agni; the sacrifice is Visnu; verily he lays hold of the deities and the sacrifice; Agni is the lowest of the deities, Visnu the highest"
  3. ^ Devi Chand, The Yajurveda. Sanskrit text with English translation. Third thoroughly revised and enlarged edition (1980).
  4. ^ The Sanhitâ of the Black Yajur Veda with the Commentary of Mâdhava ‘Achârya, Calcutta (Bibl. Indica, 10 volumes, 1854-1899)
  5. ^ Due to differences in recensions the verses of the Gita may be numbered in the full text of the Mahabharata as chapters 6.25 – 42. (see: Sastras studies 28 Eylül 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.) or as chapters 6.23-40 (The Bhandarkar Oriental Research Institute (BORI) electronic edition. Electronic text (C) Bhandarkar Oriental Research Institute, Pune, India, 1999.) According to the recension of the Gita commented on by Shankaracharya, the number of verses is 700, but there is evidence to show that old manuscripts had 745 verses.(Gambhiranda (1997), p. xvii.)
  6. ^ "581100 - Letter to Brother written from Jhansi". A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada. Kasım 1958. 1 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2024.