Vasili Gorbunov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vasili Vladimirovich Gorbunov
Doğum

RusçaВаси́лий Влади́мирович Горбуно́в
13 Temmuz 1914(1914-07-13)
Lobaski, Lyanovski ilçesi,

Nijniy Nogorod Oblastı, Rus İmparatorluğu
Ölüm 11 Aralık 1983 (69 yaşında)
Moskova, SSCB
Vatandaşlık  Sovyetler Birliği
Eğitim Filoloji bilimleri doktoru
Kariyeri
Dalı Edebi eleştiri
Çalıştığı kurumlar Mordovya Devlet Üniversitesi

Vasili Vladimirovich Gorbunov (RusçaВаси́лий Влади́мирович Горбуно́в), ayrıca Purgine olarak da bilinir (13 Temmuz 1914, Lobaski köyü, Nijniy Novgorod Oblastı - 11 Aralık 1983, Moskova) - Mordovyalı Sovyet yazar, edebiyat eleştirmeni ve eğitimci, SSCB Yazarlar Birliği Üyesi (1953), filoloji doktoru (1970), profesör (1982).

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Vasili Gorbunov 31 Temmuz 1914'te Nijniy Novgorod Oblastı'ndaki Lobaski köyünde bir köylü ailesinin çocuğu olarak doğdu. Babası Vladimir Yakovlevich Gorbunov, komünist ve Kızılların komutanıydı. İç Savaş sırasında hayatını kaybetti. Köyde ağabeyi Ivan ile çalıştı. 1928 yılında ilkokuldan mezun olduktan sonra Nijniy Novgorod Oblastı'nın Likoyanovsky bölgesindeki köy gençlik okuluna girdi. 1930'da Lukoyanovsky, Mordovya Eğitim Koleji'ne girdi. Ancak bir yıl sonra teknik okuldan ayrıldı ve memleketine döndü. Burada traktör sürücüsü kursunda Rusça öğretti.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1939'da Saransk Eğitim Enstitüsü'nün Mordovya Edebiyat Bölümü'ne kabul edildi (daha sonra - NPOgaryov'un adını taşıyan Mordoviya Devlet Üniversitesi). 1937'de enstitüden mezun oldu. 1937'den 1938'e kadar Saransk Eğitim Okulu'nda ders verdi. Bir süre sonra tutuklandı. 1939'da serbest bırakıldı. 1940'tan 1944'e kadar Insar Eğitim Akademisi'nde ders verdi. Başöğretmen ve müdür olarak çalıştı. Rus ve Mordovya dillerini ve edebiyatını öğretti. Bu alanda deneyimli bir metodist oldu. 1943'te Sovyetler Birliği Komünist Partisi'ne üye oldu. Savaş sırasında dönemin şiirlerini ve hikâyelerini yayınladı.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vasili Gorbunov, literatürde bir dizi oyunun yazarı olarak bilinir. "Eryamon yursto" ("Yaşam temelinde", 1966), "Cadalcia" ("Boş renk", 1968), "Valges kirvays" ("Günün başlangıcı") ve diğer birçok oyun yazdı.

Vasili Gorbunov 11 Aralık 1983'te Moskova'da öldü. Saransk mezarlığına gömüldü. Gorbunov'un ölümünden sonra iki kitabı yayınladı: Mordovya edebiyatının modern gelişim süreçlerinin incelenmesi üzerine "Tanıma" (1984) ve İ. M. Mauisyat'ın biyografisi "Morisyat od porazo" ("Şarkıcının gençliği", 1988).

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Konstantin Uşinski Madalyası, "Halk Aydınlanmasında Mükemmellik" rozeti, Mordovya ASSR Yüksek Sovyeti Başkanlığı Onursal Heyeti ve Rus Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı tarafından ödüllendirildi.

Edebiyat[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

İleri okumalar[değiştir | kaynağı değiştir]