İçeriğe atla

Sovyet Yazarlar Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sovyet Yazarlar Birliği
Kuruluş1932
Kapanış1992
MerkezSovyetler Birliği Moskova
Hizmet bölgesiSSCB
LiderMaksim Gorki

Sovyet Yazarlar Birliği, SSCB Yazarlar Birliği ya da Sovyetler Birliği Yazarları (Rusça Союз писателей СССР, Soyuz Sovetstikh Pisatelei) Sovyetler Birliği'nde profesyonel yazarların sanatçı birliğidir.[1]

RAPP, Proletkult ve VOAPP gibi diğer yazar kuruluşlarının kaldırılmasından sonra Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin bir inisiyatifi olarak 1932 yılında kurulmuştur.

Birliğin amacı, edebiyat alanında parti ve devletin kontrolünü sağlamaktı. Profesyonel yazarlar için Birlik üyesi olmak etkin bir şekilde zorunluydu ve üye olmayanların eserlerini bastırabilme imkanları sınırlıydı. Birlik'ten ihraç, gerçekte yayın yapmakta yasak anlamına geliyordu. Buna rağmen, Yazarlar Birliği'nin tarihinde çekirdek kadrodan gönüllü ayrılmalarda görülmüştür. Örneğin, Victor Yerofeev ve Yevgeny Popov'un kendilerinin eserlerini bastırmaları nedeniyle ceza olarak ihraç edilmelerinden sonra, Vasily Aksenov, Simeon Lipkin ve Inna Lisnyanskaya dayanışma amacıyla Yazarlar Birliği'nden ayrılmışlardır.

Sovyetler Birliği'nin yılıkmasından sonra, Sovyet Yazarlar Birliği, Sovyet sonrası kurulan her bir devlete karşılık gelecek şekilde bölündü. Rus bölümü, Rus Yazarlar Birliği dönüştü.

Sovyet Yazarlar Birliği başkanlığı yapanlar:

Ocak 1946'dan Aralık 1990'a kadar, Birlik Sovyet Edebiyatı Aylık isimli bir dergi yayınlamıştır. Ad daha sonra Sovyet Edebiyatı olarak kısaltılmıştır. Dergi İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Macarca, Lehçe, Çekçe ve Slovça baskıları vardı.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Garrard, John; Carol Garrard (1990). Inside the Soviet Writers' Union. Londra: Tauris. s. xv. ISBN 9781850432609. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]