Göta älv

Koordinatlar: 58°22′49″K 12°21′30″D / 58.38028°K 12.35833°D / 58.38028; 12.35833
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nehrin haritası.

Göta älv, İsveç'te yer alan; Vänern Gölü'nü Kattegat'a ve dolaylı olarak Kuzey Denizi'ne bağlayan bir nehirdir. İsveç'in en büyük ikinci kenti olan Göteborg, bu nehrin denizle buluştuğu kıyılara yakın bir yerde kuruludur. Nehrin tamamı Götaland bölgesinin içinde yer aldığı gibi, Got yerleşmelerinde önemli bir yere sahiptir.

Nehir hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Göta älv, uzunluğu 93 km olan bir nehirdir. Nehir aslında Klarälven adlı Norveç'ten doğup Vänern Gölü'ne dökülen bir başka nehrin uzantısı olarak bilinir. Eğer gölün bu iki yanındaki nehir tek bir akarsu olarak kabul edilirse bu sistem 750 km ile İskandinavya'daki en uzun nehir sistemidir. Kungälv kentinin nehirle olan kıyısında Bohus Kalesi yer alır. Bu kaleden sonra da nehir ikiye ayrılır. Birinci kısım nehrin ana hattı olarak devam eden Göta älv olup, diğer kısım ise kuzeye devam eden ve daha dar akan Nordre älv'dır.

Trollhättan'da nehrin üzerine kurulu bir baraj mevcuttur. Hareketli kanal setleri nehri gemilerin geçebileceği bir akarsu haline getirir. Nehrin yapay kısımları Trollhätte Kanalı olarak anılır. Bu sistem de doğudaki başkent Stokholm'den Göteborg'a uzanan ve karada yer alan Göta Kanalı'nın ana sistemidir.

Nehir üzerindeki barajların sağladığı enerji, Trollhättan kentindeki birçok ağır metal fabrikalarına elektrik sağlamaktadır. Yaz aylarında nehir kapakları açılarak turistlerin oluşan çağlayanları görmesi sağlanır.

Bunun yanında nehirdeki barajın toprak kaymasına neden olabilecek bir unsur olduğu anlaşılmıştır. Her yıl yağan yağmurun sonucunda barajın bir kısmı taşmaktadır ve bu nedenle tünel gibi çözüm önerileri gündeme gelmektedir. Araştırmalara göre, bu barajın yoğun yağış aldığı dönemlerde yıkımların ve taşmaların olabileceği anlaşılmıştır.