Vättern Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vättern Gölü
Vättern Gölü üzerinde bir İsveç saunası
Konum İsveç
Koordinatlar 58°24′K 14°36′D
Göl türü Tatlı
Çıkışları Motala ström
Etki alanı 4,503 km²
Havza ülkeleri  İsveç
Yüzölçümü 1,910 km²
Ortalama derinlik 40 m
En derin noktası 128 m
Su hacmi 78 km³
Adalar Visingsö
Yerleşimler Vadstena, Jönköping, Hjo, Askersund, Åmmeberg, Karlsborg
Wikimedia Commons

Vättern Gölü yüzölçümü bakımından Vänern Gölü'nden sonra İsveç'in en büyük ikinci gölüdür. İnce uzun bir biçimde uzanan gölün suyu tatlıdır. İsveç'in iç kesimlerinden başlayarak İskandinavya yarımadası'nın ucuna doğru iner.

Adının kaynağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Vättern Gölü'nün adının kökenini ne ya da neresi olduğu konusunda birçok tartışma vardır. Bunlar içinde en çok kabul göreni gölün adının, İsveç dilinde su anlamına gelen vatten sözcüğünden türediği yönündede olanıdır. Bunun yanında vätter sözcüğünün eski dilde orman ya da göl ruhları gibi anlamlarda taşıdığı da öne sürülmektedir.

Coğrafyası[değiştir | kaynağı değiştir]

Gölün toplam yüzölçümü 1,912 kilometrekaredir. Bilinen en derin yeri, Visingsö Adası'nın hemen güneyindeki 128 metrelik kısımdır. Ortalama derinliği 40 metre dolaylarındadır.

Gölün çevresinin %62'si lâdin ve çam ormanları ile çevrilidir. Gölün çevresindeki diğer kısımlar tarım için kullanılır. Motala ström adındaki kanal ile sularını Baltık Denizi'ne boşaltır. Çevresindeki en önemli yerleşim birimleri Vadstena, Jönköping, Hjo, Askersund, Åmmeberg ve Karlsborg'dur. İl bazında Västergötland, Närke, Östergötland ve Småland'ın göle kıyısı vardır.

Genel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vättern Gölü, çok temiz ve berrak bir suya sahip olması ile tanınır. Gölün çevresindeki yerleşim birimlerinin içme suyu ihtiyacı doğrudan gölden sağlanır. Evlere pompalama işleminden önce sadece çok küçük bir arıtma işleminden geçen suyun, gölün herhangi bir noktasında doğrudan içilmesinde bir sakınca yoktur. Kanalizasyon %100 arıtılarak göle verilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]