İçeriğe atla

Uyoku dantai

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Uyoku dantai (右翼団体, "sağcı grup[lar]") Japon aşırı milliyetçi ve aşırı sağ gruplarıdır. 1996 ve 2013 yıllarında Ulusal Polis Ajansı, Japonya'da toplamda yaklaşık 100.000 üyesi olan 1.000'in üzerinde sağcı grup olduğunu tahmin etmişti.[1][2][3]

Gruplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıda genellikle uyoku dantai olarak kabul edilen bazı grupların bir listesi bulunmaktadır.

Tarihi Gruplar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Aikokusha (愛国社, "Vatanseverler Derneği") – 1928'de Ainosuke Iwata tarafından kuruldu. (Aynı addaki 1875-1880 kuruluşuyla karıştırılmamalıdır). Faaliyetler arasında çeşitli üniversitelerde komünizm karşıtı öğrenci hareketlerinin düzenlenmesi ve kırsal köylerde gençlerin telkin edilmesi yer aldı. 14 Kasım 1930'da, toplumun bir üyesi olan Tomeo Sagoya, Başbakan Hamaguchi Osachi'yi Tokyo İstasyonu'nda bir suikast girişimi ile vurdu.
 • Genyōsha (玄洋社, "Kara Okyanus Topluluğu") – Eski bir samurayın gizli bir toplumundan çıkmış, feodal kuralı yeniden canlandırmayı amaçlayan Genyosha, aşırı ulusçu bir gizli toplumdu. 89kuma Shigenobu’nun 1889’da suikast girişiminde bulunmaları gibi terörist faaliyetlerde bulundular. Savaştan sonra dağılmaya zorlandı.
 • Kokuryūkai (黑龍會, "Kara Ejder Topluluğu") – Rusya’yı Doğu Asya’dan kovma çabalarını desteklemek için ilk olarak 1901’de kurulan etkili bir paramiliter grup. Kore, Çin, Mançurya ve Rusya'da Rus karşıtı casusluk ağları kurdular. Daha sonraki yıllarda dünya çapındaki faaliyetlerini genişletti ve genel politikada küçük ama önemli bir aşırı milliyetçi güç haline geldi. 1946'da dağılmaya zorlandı.

Geleneksel gruplar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Daitōjuku (大東塾, "GBüyük Doğu Okulu") - 1939'da kurulan bir kültür akademisi. Şinto ve waka (şiir) ve karate gibi geleneksel sanatlarla ilgili kurslar düzenliyor. Ulusal Vakıf Günü'nün orijinal kigensetsu statüsünün ("İmparatorluk Günü") restorasyonu ve Japon çağının adının Japonya'nın resmi takvimi olarak atanması gibi çeşitli kampanyalar yürüttü.
 • Büyük Japonya Vatanseverlik Partisi (大日本愛国党 Dai-nippon aikokuto) – 1951 yılında, Tokyo'daki Ginza'daki Sukiyabashi geçişindeki günlük konuşmalarıyla tanınmış, savaş öncesi Ulusal Diyet'in eski bir savaş karşıtı üyesi olan Satoshi Akao tarafından kurulmuş ve ortalanmıştı. Parti, sanayicilerin devlet mülkiyetini baş karar vericisi olarak İmparator ile savundu. Komünizme karşı mücadelede ABD ve Güney Kore ile dayanışma gereğini vurguladılar. Propaganda minibüsleri, Japon bayrağının yanında Yıldızlar ve Çizgiler ile süslendi ve Akao bir keresinde, Liancourt Rocks (Dokdo / Takeshima) 'nın Güney Kore ile dostluğa engel teşkil ettiği için havaya uçurulması gerektiğini belirtti. Eski bir parti üyesi olan Otoya Yamaguchi, 1960’ta Japon Sosyalist Partisi genel başkanı Inejiro Asanuma’nın televizyonda düzenlenen bir mitingde katledilmesinden sorumluydu.
 • Issuikai (一水会) – 1972'de, geleneksel sağ kanadın Amerikan yanlısı söylemini reddeden “yeni sağ kanat” hareketi olarak bilinen şeyin bir parçası olarak kuruldu. Japon hükûmetini bir Amerikan kukla devleti olarak görüyor ve “tam bağımsızlık” talep ediyor. Mevcut BM yapısının İkinci Dünya Savaşı'nın kalıntısı olduğuna dayanarak yeni Birleşmiş Milletler kurulmasını savunuyor. Bush yönetimini Irak Savaşı ve Kyoto Protokolü gibi konularda şiddetle eleştiriyor.

Yakuza sendikalarına bağlı gruplar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Nihon Seinensha (日本青年社, "Japonya Gençlik Topluluğu") – 2000 üyeli en büyük organizasyonlardan biri. Sumiyoshi-ikka sendikası tarafından 1961'de kuruldu. 1978'den beri üyeler, Japonya, Çin ve Tayvan'ın iddia ettiği ıssız adacıklar topluluğu olan Senkaku Adaları'nda (Diaoyutai) iki fener ve Şinto tapınağı inşa etti.[4] 2000 yılının Haziran ayında, toplumun iki üyesi Prenses Masako'ya saygısız olduğu iddia edilen bir başlık kullanan bir derginin ofisine saldırdı.
 • Nihon Kōmintō (日本皇民党, "Japonya İmparatorunun Halkı Partisi") –Inagawa-kai sendikasına bağlı. 1987 yılında, 20 hoparlör kamyonu kullanarak Takeshita'nın aşırı övgüsünü sürekli yayınlayarak, Başbakanlık görevinde Noboru Takeshita'yı karalamak için tuhaf bir kampanya yürüttü. Shin Kanemaru'nun müdahalesinden sonra yayınlar durduruldu. Bu olay sonunda iktidardaki Liberal Demokrat Parti'ye organize suçun dahil olduğunu vurgulayan bir dizi siyasi skandala yol açtı.[5] Nisan 2004’te, gruba ait bir otobüs, Osaka’daki Çin Konsolosluğu’nun kapısına çarparak kapıya zarar verdi. Polis, sürücü Nobuyuki Nakagama'yı ve grubun Koreli üyesi Ko Chong-Su'yu saldırıyı düzenlediği için tutukladı.
 • Taikōsha (大行社, "Büyük Kurumsal Toplum") – resmen Inagawa-kai sendikasına bağlı olan 700 kişilik Tokyo merkezli bir örgüt.
 • Seikijuku (正氣塾, "Aklı Başında Düşünürler Okulu") –1981 yılında Nagasaki Vilayeti merkezli bir grup oluşturdu. İmparator Hirohito'nun savaştan sorumlu olduğunu belirten Nagasaki belediye başkanının 1991 ölümcül çekimlerini de içeren bir dizi şiddet olayından sorumlu.
 • Yūkoku Dōshikai (憂国道志会) – aşırı milliyetçi bir parti. Grup 1963'te Ichirō Kōno'nun evine ateş açtı. Üyeler silahlar ve katana ile silahlandı, sekiz rehine aldı ve 1977'de Japonya Ticaret Federasyonu ofisinde kendilerini barikat etti. Lideri Shūsuke Nomura, Koreli milliyetçi An Jung-geun'u bir vatansever olarak takdir etti. . Temsilciler Meclisi üyelerinin 37. seçimlerinde (1983), Shintar İshihara'nın bir sekreteri, muhalefet adayı Shikei Arai'ye (Bak gyeong-jae / 박경재) "Koreli" olarak saldırdı, parti Shintarō Ishihara'ya karşı sert bir şekilde protesto etti.

Diğer gruplar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Nasyonal Sosyalist Japon İşçi Partisi (国家社会主義日本労働者党 Kokka Shakaishugi Nippon Rōdōsha-Tō) – Adolf Hitler ve 11 Eylül saldırılarına övgü içeren bir web sitesi ve blog düzenleyen Kazunari Yamada başkanlığındaki küçük bir neo-Nazi partisi. İnternet sitesinde Kabine bakanı Sanae Takaichi ve LDP politika araştırma şefi Tomomi Inada ile poz veren Holokost inkârcısı Yamada'nın resimleri web sitesinde keşfedildi ve tartışmaların kaynağı oldu; her ikisi de partiye verilen desteği reddetti.[6]
 • Moon tarikatı (国際勝共連合 Kokusai Shōkyō Rengō) – Güney Kore ve Japonya'da 1968 yılında Unification Kilisesi'nin kurucusu Sun Myung Moon tarafından kuruldu. Japon bölümü, Moon ile ultra uluslu bir iş adamı olan Ryōichi Sasakawa ve organize suçta önde gelen isimlerden biri olan Yoshio Kodama arasında bir görüşme sonrasında kuruldu. Her ikisi de şüpheli A sınıfı savaş suçlularının, savaş sırasında Çin'deki uyuşturucu kaçakçılığı operasyonlarına dahil olmalarından dolayı bu iki rakam örgütlenmeye yöneldi. 1969'da Japonya'daki bir Pyongyang yanlısı Kore grubu olan Chongryon tarafından yönetilen Japonya'daki (Pyongyang yanlısı) Kore Üniversitesini kapatmak için kampanya düzenledi. 1971'de Japonya'nın Çin Halk Cumhuriyeti'nin resmi olarak tanınmasını protesto etmek için açlık grevleri düzenledi. Grup, bir nükleer silahlı Japonya’yı ve ABD ve Güney Kore’yle dayanışmayı savunuyor.
 • Ganbare Nippon (頑張れ日本!全国行動委員会 Dayan Japonya! Ulusal Eylem Komitesi) – 2 Şubat 2010'da[7] kurulan bir gruba, eski Hava Savunma Gücü şefi Toshio Tamogami başkanlık ediyor.[8] Grubu kuruluşundan bu yana o yönetti.[9] Hong Kong eylemcilerinin tartışmalı Senkaku Adaları'na iniş girişimlerinin ardından grup adalara indi ve Japon bayrağını kaldırdı.[10][11] Sonraki 2012 Çin Japon karşıtı gösterilerinde, Tokyo'da yalnızca elli kişinin katılımıyla protesto gösterileri düzenlediler.
 • Zaitokukai (在日特権を許さない市民の会 Zainichi'nin Özel Ayrıcalıklarına Karşı Vatandaşlar Birliği) – Devlet refahının kaldırılması için çağrıda bulunan ve Zainichi Korelilere ayrıcalık iddia ettiği bir Japon milliyetçi grubu. Kore karşıtı ve Çin karşıtıdırlar. Ulusal Polis Ajansı tarafından "aşırı milliyetçi ve yabancı düşmanlığı" ideolojisi nedeniyle kamu düzenine yönelik potansiyel bir tehdit olarak tanımlanmaktadır.
 • Nippon Kaigi (日本会議 Japonya Konferansı) – Japonya'nın II. Dünya Savaşı sırasındaki eylemlerini beyazlatmak için Japon anayasasının revizyonunu ve Japon tarih ders kitaplarının revizyonunu isteyen Japon milliyetçi bir grup.
 • Japon Tarih Ders Kitabı Reformu Derneği (新しい歴史教科書をつくる会) – Japon tarihi ders kitaplarını gözden geçirmek isteyen bir Japon milliyetçi ve revizyonist grup.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2014. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2014. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2014. 
 4. ^ "Japanese nationalists visit disputed Tiaoyutai island - Taipei Times". www.taipeitimes.com. 26 Ağustos 2003. 17 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2024. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2019. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2019. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2019. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2019. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2019. 
 10. ^ http://www.yomiuri.co.jp/dy/national/T120820003736.htm [yalın URL]
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2019.