Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
Slogan Biz Uluslararasıyız
Kuruluş 1997
Tür Özel
Eğitim dil(ler)i İngilizce -Bazı Bölümler Türkçe
Rektör Vekili Prof .Dr. Hikmet Seçim
Rektör yardımcısı Prof. Dr. Halil Nadiri
Öğrenciler 9000
Akademik birimler 39 lisans, 29 Yüksek Lisans ve 15 Doktora Programı
Konum Lefkoşa, KKTC
Okul renkleri Bordo ve Beyaz         
Maskot Tilki
Web sitesi ciu.edu.tr

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (İngilizce: Cyprus International University) (Almanca: Internationale Universität Zypern) 1997 yılında Lefkoşa'da İngiliz dilinde eğitim vermek üzere kurulmuş bir özel üniversitedir. Üniversitenin 10 fakülte (Eğitim, İktisadi ve İdari, Bilimler, İletişim, Güzel Sanatlar, Mühendislik, Eczacılık, Sağlık Bilimleri, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri, Fen-Edebiyat, Hukuk) ve bu fakültelere bağlı 39 lisans programı vardır. Ayrıca, 4 yıllık programların bulunduğu Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (Yönetim Bilişim Sistemleri ve Bilişim Teknolojileri) ve 2 yıllık programların bulunduğu Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu bulunmaktadır. Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Araştırma Enstitüsünde ise yüksek lisans ve doktora programları devam etmektedir.

Üniversite bünyesinde ders uygulamalarının yapıldığı ve mesleki-teknik becerilerin geliştirildiği, Enstrümental Analiz, Mikrobiyoloji, Biyoteknoloji Araştırma, İnşaat, Merkez, Fizik, Kimya, Enerji, Elektrik-Elektronik, Ergonomi, Eczacılık Teknolojileri, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöropsikoloji, Maket, 3D Processing, Linux, Yabancı Diller, Macintosh (Mac.)’ dan oluşan 18 laboratuvar yer almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, beş yıllık bir çalışma sonucunda 4 Şubat 1997 yılında kurulmuştur. Üniversite 1997-1998 Akademik yılında 3 fakültede 12 lisans, 1 Meslek Yüksekokulunda 3 ön lisans programıyla eğitime başlamıştır.

Günümüzde Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 75 farklı ülkeden 9.000 öğrencisi ile eğitim alanında hizmet vermektedir.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkenti Lefkoşa’da bulunan Üniversite Kampüsü, şehir merkezine 5 dakika, Ercan Havalimanı’na ise 15 dakika mesafede olup adanın merkezi konumundadır. 

Yurtlar [değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi  toplam 17 yurt binasına sahiptir. Tüm odalarda ücretsiz ve limitsiz internet erişimi, LCD TV, çalışma masası ve sandalyesi, kütüphane, elbise dolabı, yatak, mini buzdolabı, odalar arası görüşmeye ve dıştan aranmalara açık telefon bağlantısı hizmeti mevcuttur. Yurtlar Stüdyo ve Apart tipi şeklinde ikiye ayrılır. Bir, iki ve dört kişilik odalardan oluşan stüdyo tipi  yurt binaları bir yıllık yemekhane üyeliği, yurt konaklaması ve eğitim ücretlerinin dahil olduğu ekonomik  paketler ile birlikte sunulmaktadır.

CIU Arena[değiştir | kaynağı değiştir]

20 Temmuz 2010  yılında açılışı gerçekleştirilmiş olan CIU ARENA,  tüm spor alanlarını bünyesinde bulundurma özelliği ile KKTC’nin ilk entegre spor kompleksi olup 7500 m2 kapalı alan ve 15.000 m2 açık alandan oluşmaktadır. Kompleksin açık alanında iki halı saha, iki basketbol sahası, iki voleybol sahası, iki tenis kortu, beach handball, beach volley, beach football kortlarından oluşmaktadır. CIU ARENA kapalı alanı ise fitness salonu, kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu, masa tenisi, aerobik salonu, tırmanma duvarı, atış poligonu, squash salonlarından oluşmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]