Tutenstein

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tutenstein
Tutenstein
FormatÇizgi dizi
Proje tasarımcısıJay Stephens
BaşrolJeannie Elias
Lex Lang
Crystal Scales
Ülke ABD
Sezon sayısı3
Bölüm sayısı39 + 1 film (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcıWilliam T. Bauman
Paul Cummins
Jessica Hanlon
Bruce D. Johnson
Gösterim süresi22 dakika
Yayın bilgileri
Yayın tarihi1 Kasım 2003 - 11 Ekim 2008

Tutenstein, Emmy ödüllü Amerikan çizgi dizisi. Dizi efsane çocuk Firavun Tutankhamun'dan esinlenerek yapılmıştır. Gerçek adı Tutankhensetamun olan genç firavuna, arkadaşı Cleo ve kedisi Luxor tarafından, adının Frankenstein ile karışımından türetilen, Tutenstein lakabıyla hitap edilmektedir. ABD'de 1 Kasım 2003 ve 11 Ekim 2008 tarihleri arasında Discovery Kids kanalında yayınlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

3000 yıllık uykudan sonra, Mısır mumyalarının erken yaşta firavun olmuş Tutankhensetamun uyanmıştır ve Dünya'da hâlâ ona tapınanlar olduğuna inanmaktadır. Yeni arkadaşı Cleo ve konuşan kedisi Luxor'un yardımı ile, Tutenstein 21. yüzyıl yaşamı ile başa çıkmak ve aynı zamanda çok eski yeraltı yaratıklarını ve kaos tanrısı Set'i yenmek zorundadır.

Doğaüstü macera, komedi, mitoloji ve tarih ile birleşen Tutenstein'da genellikle Eski Mısır'ın popüler konularını konu edilir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Tutankhensetamun ("Tut"): Çok kuralcı, dikkatsiz ve egoist bir mumya-firavundur. Kendi şımarık yaşar ve tembeldir. En iyi arkadaşı Nutka'dır. İkisi de daha Mısır'da çocukken türlü türlü numaraları vardı, kendileri çocukları hep kandırırdı, birçok ballı kekleri ve oyuncakları vardı. Fakat nasıl öldüğü bilinmemektedir, başlangıçta resimde sıralı kişiler asayı Tut'a verir, Tut asayla oynar ve karanlığın içine düşer. Bununla birlikte, o ölmeden önce, en küçük bir nedende küçümser diye bilinirdi, gösterişe dayanamazdı hastalanırdı. "The Clash of the Phaorohs" adlı çizgi sinemasında Tut'un çöküp yıkılan bir mezarda arkadaşı Nutka'yı kurtarıp kendi ezilerek öldüğü anlatılıyor. Tutankhensetamun 10 yaşında öldü, 3000 yıldan sonra Cleo tarafından (sayesinde) tekrar uyandırılmıştır. Onun lakabı Tutensteindır (Frankenstein kelimesinden alınmıştır). Kısaca Tutenstein'a Tut denir. Onun her zaman tanrılarla ya da antik (eski) yazıtlarla başı belaya girer. Onun tek arkadaşları Luxor ve Cleo çünkü bildiği tüm herkes ölmüştür. Onun yapamadığı bir şey yoktur, Tut tüm zamanını lahitinde geçirir çünkü o her gün küflüdür. O kendi Asası vardır ve Cleo ile Senet oynamaktan hoşlanır. Bununla beraber, o Cleo'nun uyarılarını dikkate almaz, kendi dediğini yaptığında onu dinlemediği için üzülür. Tutenstein 3000 yıl aradan sonra uyanmıştır, şimdi 3010 yaşındadır.
  • Cleo: Cleo, kurallara dikkat eden, çalışkan ve zevkli bir kız çocuğudur. O kadar çok arkadaşı varken yine müzeye kedisi Luxor'u alıp, Tut'un yanına gider. Tut onun çok sevdiği firavun arkadaşıdır.
  • Luxor: Luxor, çok zeki bir kedidir. Hatırladığı hiçbir şeyi unutmaz ve Tut'un bir numaralı hizmetkârıdır, bütün işlerini ona yaptırır. Luxor konuşma yeteneğine sahiptir ve bunun atalarından geldiğin, atalarının da firavunlara hizmet ettiğini düşünmektedir.
  • Müze Patronu Horace: Müze patronunun kendini beğenmiş, cimri ve yalancı bir tipi vardır. Ama hanımının yanında bir tavşan gibidir.
  • Müze Güvenliği Jacob: Müze görevlisi Jacop çok ödlektir. Baktığı her şeyden korkar. Aslında çizgi dizinin başlangıcında ödlek değildir ancak mısır olayları başladıktan sonra başına türlü türlü olay gelir. Gölgesi çalınır, karşısına yeraltı canavarları çıkar... Bu da zamanla onun ödlek bir kişiliğe bürünmesini sağlar.
  • Natasha: Bu karakter sonraki bölümlerde çizgi dizinin içerisine girmiş olup, Tut bu karaktere aşık olur.
  • Kyle: Natasha'nın sevgili çocuktur. Cleo, Natasha ve Jake üçlüsüyle takılır.
  • Jake: Kyle ile takılır. O arkadaş grubunun bir parçasıdır. Cleo ondan hoşlanmaktadır.

Uluslararası yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kanal
 ABD Discovery Kids (2003-2010)
The Hub (2010-2012)
Azteca América (2013-)
 Avustralya Nickelodeon (Avustralya)
 Birleşik Krallık Jetix (Birleşik Krallık)
 Fransa France 5
 İspanya Jetix (İspanya)
 İtalya Jetix (İtalya)
Rai 2
 Macaristan Jetix (Macaristan)
 Polonya Jetix (Polonya)
Polsat
 Rusya Jetix (Rusya)
 Türkiye Fox Kids-Jetix (2004-2010)
Cine5 (2007-2008) 1-2. sezon
Maxi TV (2009-2011) 1-2. sezon

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tutenstein'in aylık dergileri yayımlanmaktadır. Şu ana kadar 4 sayı piyasaya sürülmüştür.[ne zaman?]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]