Tuna Yılmaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Tuna Yılmaz (d. 30 Ağustos 1978, İzmir), Türk yazar, yönetmen ve kuratör.

1978 yılında doğdu. 1996 yılında Karşıyaka Anadolu Lisesi'ni bitirdi ve 2000 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun oldu. 2007 senesinde İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Tasarım Çalışmaları yüksek lisansına başladı. 2009'da bu bölümden tasarım araçlarının İstanbul kentinin Amerikan sinemasındaki temsiliyetinde kullanımı üzerine yazdığı teziyle birincilik derecesiyle mezun oldu. 2002 yılında kazandığı bir bursla özel davetli olarak katıldığı 55. Cannes Film Festivali'nin ardından sinema yazarlığına başladı. 2002-2009 aralığında Altyazı, Pamukkale, Sınırda, Tempo, Beykoz Konak gibi dergilerde yazılar yazdı. 2007-2009 yılları arasında Empire sinema dergisinin Türkiye edisyonunda yazar ve çevirmen olarak çalıştı. XOXO the Mag ve trendsetter dergilerinin sinema editörlüğü yaptı.

2004 yılında ilk kitabı olan Bir David Lynch Kitabı es yayınları etiketiyle piyasaya çıktı. Bu kitabı Bağlam Yayınlarından çıkan Biyografya 6: Türk Yönetmenler isimli kitap için yazdığı Atıf Yılmaz bölümü takip etti. 2010 yılında ikinci kitabı olan Istanbul, not Constantinople: Representing Istanbul in American Cinema İngilizce olarak yurtdışında yayımlandı. 2012 yılında Roberto Cavallini ve Carla Esperanza Tomassini ile birlikte Memories from the Unknown adlı ortak kitap çalışmaları İngilizce olarak İtalya'da yayımlandı.

Yazarlığın yanı sıra festival yönetmenliği ve video kuratörlüğü de yapan Tuna Yılmaz, 2007 - 2010 yılları arasında Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali'nin program yönetmenliğini, 2009 yılında Uluslararası İzmir Animasyon Festivali'nin festival başkanlığını yapmıştır. Ayrıca 2010 - 2012 yılları arasında Hong Kong Türk Filmleri Festvali ve Beyrut Türk Filmleri Festivali'nin program direktörü olarak çalışmıştır. Çeşitli etkinlikler için video ve kısa film programlarında kuratörlük yapmıştır. 2008 yılında İzmir'de gerçekleşen In/Out isimli karma güncel sanat sergisiyle 2008 ve 2009 yıllarında Sinemardin Mardin Uluslararası Film Festivali için hazırlanan video seçkileri küratörlüğünü yürüttüğü etkinliklerden bazılarıdır. Çeşitli uluslararası festival ve yarışmalarda da jüri üyesi olarak görev almıştır. 2013 yılından beri İstanbul'da gerçekleşen Fashion Film Fest Istanbul moda filmleri etkinliğinin de küratörlüğüne devam etmektedir.

Yılmaz 2008 yılında Murat Eldem ile birlikte çektiği 35'te 3 isimli kısa belgeseliyle Türkiye ve yurtdışında çeşitli festivallere katıldı, ödüller aldı. Bu çalışmayı 2010 gerçekleştirdikleri Gece isimli kurmaca kısa film takip etti. En son DESA için çektiği televizyon reklamıyla gündeme geldi.

2009-2010 Güz ve Bahar dönemlerinde İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesinde birinci sınıflara İletişimde Grafik ve Tasarım dersi veren Yılmaz halen İstanbul Moda Akademisi'nde de ders vermektedir.

Kültürel yaşama yaptığı katkılardan dolayı 2012 yılında önce British council tarafından tüm dünya çapında verilen Kültür Liderleri ödülünü alan Yılmaz yine aynı yıl Uluslararası Olimpiyat Komitesi IOC tarafından Londra 2012 Olimpiyat oyunları öncesi Olimpiyat meşalesini taşımak üzere Türkiye'den davet edilen 12 kişiden biri olmuştur.

Ege bölgesinde yer alan tüm illlere yayın yapan bölgesel kanal Ege TV'de 2010 - 2011 yıllarında biri canlı yayın olmak üzere iki programı hazırlayıp sunan Tuna Yılmaz kendi kurduğu Kültür Departmanı adlı sanat ve tasarım danışmanlığı şirketinde çalışmalarına devam etmektedir.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Fransa Dışişleri Bakanlığı Özel Bursu 2002
  • 6. Pam Kısa Film Festivali En İyi 3. Belgesel 2008
  • 2. Uluslararası Beylikduzu Kısa Film Festivali En İyi 2. Belgesel 2009
  • TANDEM Euro-Turkey Cultural Managers Grant by Stiftung Mercator 2011
  • TANDEM/Shaml Arab-euro Cultural Managers Grant by Robert Bosch Stiftung 2012
  • British Council Cultural Leadership International Award 2011
  • London 2012 Olympic Games Olympic Torch Bearer Honor 2012

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 35'te 3 (Murat Eldem ile birlikte)
  • Gece (Murat Eldem ile birlikte)

Çeviri Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Jüri Üyelikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.tunayilmaz.com http://www.kulturdepartmani.com