Tuğrul Han

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tuğrul Han
Kerait Hanı
Wang Khan "Toghrul" in Le Livre des Merveilles, 15. yüzyıl Tuğrul Han'ı anlatan bir tablo.
Ölüm1203
DiniNasturi Hristiyan

Tuğrul Han, (Moğolca:Тоорил хан/Tooril khan, Ван хан/Van khan; Çince: 王汗; pinyin: Wáng Hàn) veya Ong Han, diğer bir unvanı da Wang Han'dır. Daha sonraları Cengiz Han olarak bilinecek Temuçin'in babası Yesügey'in kan kardeşidir (anda). Temuçin'in ilk yıllarında Temuçin'e yardımcı olmuştur.

Temuçin ile İlişkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Temuçin 1175 yılına doğru Tuğrul Han'a bağımlılığını bildirmiştir. Tuğrul Han kan kardeşi (anda) Yesügey'in oğlu olan Temuçin'i himayesi altına almıştır. Temuçin'in eşi Börte'nin Merkitler tarafından kaçırıldığında Temuçin'e, Camuka ile birlikte yardım ederek, Temuçin'in eşinin kurtulmasına yardımcı olmuştur. Tuğrul Han Tatarlara karşı yaptığı seferde Temuçin Tuğrul Han'a yardımcı olmuş, alınan bu zafer sonucunda da Tuğrul Han "Wang Han" unvanını almıştır.

Temuçin Tuğrul Han'ın kızını, oğlu Cuci'ye istemiştir. Ancak Tuğrul Han, Temuçin'in yükselen gücünün kendisi için tehlikeli olduğunu düşünerek buna yanaşmamış ve Temuçin ile araları bozulmuş ve savaş doğurmuştur. 1203 Yılında Tuğrul Han Camuka ile ittifak yapıp Temuçin ile savaşmışlardır. Bu savaşı Temuçin kazanmış, Keraitler tamamen yok olmuştur.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Temir, Ahmet (2000). Moğolların Gizli Tarihi. Ankara: Türk Tarih Kurumu. ISBN 9789751607522.