Camuka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Camuka, Cengiz Han andası ve Yalnızların Lideri. Temuçin'in diğer andası Borçu tarafından, Cengiz Han'ın emri ile öldürülmüştür. Camuka da, Cengiz Han'ın ilk rakibiydi. Ama Camuka'yı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, Cengiz Han ile olan kan kardeşliğiydi.

Cengiz Han ve Camuka[değiştir | kaynağı değiştir]

Camuka, Cengiz Han ile aynı yaşlardadır. Camuka, gençliğinde mensub olduğu Cacirat kabilesine şef olmuştu. Hatta, istenildiğinde 20 bin asker dahi çıkarabilmekteydi. Cengiz Han ile olan münasebetlerinin oluşumunu hazırlayan sebepler meçhul. Ayrılışlarının nasıl olduğu da kesin olarak bilinmiyor.

Tanışmaları ve Cengiz Han'a Yardımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanışmalarının, ikisininde 11 yaşlarında oluğu zamanlarda gerçekleştiği rivayet edilmektedir. Onan nehri kenarında oyun oynuyorlardı. İlk defa birbirlerine hediye vererek kan kardeşi oldular. 7 yıl gibi uzun bir süre birbirleriyle görüşmediler. Cengiz Han'ın karısı Börte Merkitler tarafından kaçırılır. Fakat Cengiz Han o zaman Merkitler ile mücadeleden çekinir. Babasının dostu manevi babası Tuğrul Han'dan yardım ister. O da Camuka'yı, Cengiz Han'ın dostu olduğunu bilir ve Cengiz Han'a şunu der 'Küçük kardeşimiz Camuka'ya haber gönder ki tümenle sol koldan yürüsün. Buluşma yerini Camuka tayin etsin.’ Camuka Han kardeşinin uğradığı felaketi öğrenince derin üzüntüye kapılır. Dostunun karısını kurtarmak için üzerine düşeni yapma sözü verir.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

Moğol Kurdu, Homeric