Tritikale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Triticale
sınıflandırma
Kingdom: Plantae
Clade: Tracheophytes
Clade: Angiosperms
Clade: Monocots
Clade: Commelinids
Order: Poales
Family: Poaceae
Subfamily: Pooideae
Supertribe: Triticodae
Tribe: Triticeae
Genus: × Triticosecale

Wittm. ex A. Camus.
Tür
sinonim

× Triticale Tscherm.-Seys. ex Müntzing

Tritikale ( /trɪtɪˈkl/ ; × Triticosecale), ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında İskoçya ve Almanya'da laboratuvarlarda yetiştirilen buğday (Triti cum) ve çavdarın (Se cale) bir melezidir.[1] Ticari olarak temin edilebilen tritikale neredeyse her zaman ikinci nesil bir hibrittir yani iki tür birincil (birinci çapraz) tritikale arasında bir melezdir. Kural olarak buğdayın verim potansiyeli ve tane kalitesi ile çavdarın hastalık ve çevre toleransını (toprak koşulları dahil) birleştirir. Ancak son zamanlarda  ticari olarak uygun bir ürün haline getirilmiştir. Kültivara bağlı olarak ebeveynlerinden herhangi birine az çok benzeyebilir. Bazı tritikale bazlı gıdalar sağlıklı gıda mağazalarından satın alınabilmesine ve bazı kahvaltılık gevreklerde bulunabilmesine rağmen çoğunlukla kaba yem veya yem için yetiştirilir.

Buğday ve çavdar çaprazlanırken dişi ebeveyn olarak buğday ve erkek ebeveyn (polen donörü) olarak çavdar kullanılır. Ortaya çıkan hibrit sterildir ve poliploidiyi ve dolayısıyla kendini yeniden üretme yeteneğini indüklemek için kolşisin ile muamele edilmelidir.

Başlıca tritikale üreticileri Polonya, Almanya, Beyaz Rusya, Fransa ve Rusya'dır. Gıda ve Tarım Örgütü'ne (FAO) göre 2014 yılında dünya çapında 37 ülkede 17,1 milyon ton hasat yapılmıştır.[2]

Soldaki daha küçük buğday tanesi, sonra daha büyük çavdar taneleri ve sağdaki tritikale. Tritikale tanesi buğdaydan önemli ölçüde daha büyüktür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Stace, C. A. (1987), "Triticale: A Case of Nomenclatural Mistreatment", Taxon, 36 (2), ss. 445-452, doi:10.2307/1221447 
  2. ^ "Food and Agricultural commodities production". FAO Statistics Division. 1 Eylül 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]