Tourslu Martin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tourlu Aziz Martin
Doğum316 veya 336
Sabaria, Pannonia, Roma İmparatorluğu
Ölüm8 Kasım 397
Candes-Saint-Martin, Çağdaş Fransa, Roma İmparatorluğu
KutsayanlarKatolik Kilisesi, Doğu Ortodoks Kilisesi, Lüteryan Kilisesi, Anglikan Komünyonu
TürbeSaint-Martin Bazilika, Tours, Fransa
Yortu11 Kasım

Tourslu veya Turlu Aziz Martin (Latince: Sanctus Martinus Turonensis; 316 veya 336,[1] - 8 Kasım 397), Tours'un üçüncü piskoposudur. Batı Hristiyanlığında en çok tanınan azizlerden biridir. Yortusu 11 Kasımdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Pannonia kökenli Martin, genç yaşta Hristiyanlığı benimsedi. Galya'da Roma süvarisi olarak görev yaptı. Hristiyan olduktan sonra ordudan ayrılmıştır. Ben artık İsa Mesih'nin askeriyim derdi[2].

361 cıvarında Poitiers'li Hilaire'nin öğrencisi oldu. Monastır hayatını seçip Ligugé'de bir manastır kurdu. 371'de Caesarodunum Piskoposu olarak kabul edildi. Piskopos olarak Kelt ve Roma dinlerini baz alan Gallo-Romen dininin bastırılması konusunda aktif olarak rol oynadı, ancak çileci ve aforoz edilmiş bir Hristiyan mezhebi olan Priscillianizm inanırlarının şiddet kullanarak baskılanmasına karşı çıktı.

Martin'in hayatı çağdaşı bir hagiograf olan Sulpicius Severus tarafından kaydedildi. En çok bilinen hikâyesi, kış zamanı pelerinini kılıcı ile ikiye bölerek paçavralar içindeki bir dilenciye bir yarısını vermesidir.

Martin'in Tours'da yer alan türbesi İspanya'da Santiago de Compostela'ya giden hacılar için ünlü bir durak noktası haline gelmiştir. Martin'in önemi Fransız milliyetçiliği sonucu 1870/1 Fransız-Prusya Savaşı sırasında yeniden canlandı ve bunun sonucunda Üçüncü Fransız Cumhuriyeti'nde Fransa'nın koruyucu azizi kabul edildi.[3]

Tasvirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Both dates are recorded in hagiographical tradition. The birth date in 336 is preferred as the more likely by Clare Stancliffe, St Martin and his hagiographer: History and miracle in Sulpicius Severus (Oxford, Clarendon Press, 1983) pp. 119–133.
  2. ^ Hıristiyanlık Tarihi. James R. Moore. Yeni Yaşam Yayınları. 1977. s. 52 ISBN 975-8318-86-1. 
  3. ^ Brennan, Brian, The Revival of the Cult of Martin of Tours in the Third Republic (1997).