Sulpicius Severus

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sulpicius Severus (363 civarı – 420 ya da 425), Tourslu Aziz Martin'in en erken biyografi'sini yazmış olan tarihçidir. Eserin yazımına, 397 yılında ölen Aziz Martin hayattayken başlamış ve bu çok sevilen azizin günümüze ulaşan en ünlü biyografisi olmuştur.

Aquitaine'li bir aristokrat olan Sulpicius Severus, idari alanda kariyer yapma niyetindeydi ve bu sebeple klasik bir eğitim almıştı ancak karısının erken ölümü üzerine bu niyetinden vazgeçerek bir manastırda inzivaya çekildi.

Sulpicius'un, arkadaşı Nola'lı Paulinus'la yaptığı yazışmalar bize Sulpicius'un kendi hayatı ve fikirleriyle birlikte, bir manastır kurması ve bu manastıra ait binaları dekore etmesi hakkında da bilgi verir. Her ikisi de zamanla dinsel kariyeri seçen geç dönem Roma senatoryal aristokrasisi mensubudurlar.

Sulpicius, dünyanın yaratılışından MS 400 yılına kadar uzanan ve Yeni ahit yazmalarında bahsedilen tarihi olayları atlayarak anlatan bir dünya kroniği (Vakayiname) (Chronicorum Libri duo ya da Historia sacra) yazmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]