Tiksi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tiksi’nin görünüşü

Tiksi, Tiksii — harfiyen gemi demir atma yeri anlamındadır. Rusya'da kentsel tip yerleşimidir ve idari merkezi Saha Cumhuriyeti, Rusya 'nın Laptev Denizi' nin Buor-Khaya Körfezi kıyısında ve Lena Nehri’nin deltası’ nda yer alır . 2010 nüfus Sayımı itibarıyla nüfusu 5.063'tür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağustos 1901'de Rus Arktik gemisi Zarya , Laptev Denizi 'ne yöneldi, efsanevi Sannikov Land' yi aradı ancak yakında buz sürüklenmesine Yeni Sibirya Adaları 'nda. 1902 yılında, hızlı buz'da' 'Zarya' 'tuzağa düşerken Sannikov Bölgesine ulaşma girişimleri devam etti. Gemiden ayrılan Rus Arctic kâşif Baron Eduard Toll ve üç yoldaş, 1902 kasımında, Bennett Adası 'ndan güneye doğru gevşek buz kütleleriyle uzaklaşırken sonsuza dek kayboldular. Zarya sonunda Tiksi Körfezi 'nde Brusneva Adası' na yakın bir yere demirlendi ve bir daha asla bir daha ayrılmayacaktı.

Keşif gezisinin geri kalan üyeleri St.; Petersburg’a, Kaptan Fyodor Matisen ise Yakutsk 'a döndü.

Modern Tiksi 1933 yılında kuruldu;[kaynak belirtilmeli] urban-type settlement status was granted to it in 1939.[1] Soğuk Savaş sırasında, Tiksi Tiksi Kuzey ve Tiksi Batı havaalanlarında askeri inşaat projeleri gördü. Sovyetler Birliği'nin dağılması 'ndan bu yana, Tiksi'nin nüfusu önemli ölçüde azaldı ve apartman bloklarının çoğu terk edildi. Hızlı nüfus düşüşüne rağmen 5.000'in üzerindeki nüfusu ile dünyanın en kuzeydeki yerleşimi olmaya devam ediyor.

İdari ve belediye statüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

idari bölümler çerçevesi içinde, kentsel tip yerleşim Tiksi, Bulunsky ilçesinin yönetim merkezi dir. Tiksi Yerleşimi, Bulunsky Belediye Bölgesi'nde 'Tiksi Kentsel Yerleşim‘ olarak kurulmuştur.[2]

Ulaştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Tiksi, Laptev Denizi 'ne erişmek için başlıca limanlardan biri olarak hizmet vermektedir. Helikopter hariç, 1 Ekim 2012 tarihinde Savunma Bakanlığı tarafından kapatılan [Tiksi Havalimanı] tarafından hizmet vermektedir.[3] Tiksi sadece helikopter uçuşları ve kış yolları ile bağlandı. Kapatılması Rusya Başbakanı [Dmitry Medvedev] tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Nisan 2013'te Savunma Bakanlığı ve Saha Cumhuriyeti Hükûmeti arasında yapılan bir anlaşmanın ardından, havaalanı Haziran 2013'te yolcu trafiğine tekrar açıldı. Aralık 2013'te Başkan Vladimir Putin Tiksi havaalanının Kuzey Kutup Dairesi 'nin ötesindeki diğerleriyle birlikte. "rehabilite edileceğini" açıkladı[4]

Lena Nehri yaz aylarında gezilebilir. Yakutsk 'dan seyrek yolcu seyri var.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Registry of the Administrative-Territorial Divisions of the Sakha Republic
  2. ^ Law #173-Z #353-III
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya" Якутский аэропорт Тикси закрыт для приёма и отправки рейсов до декабря, причины не названы. Газета.ru (Rusça). Moskova. 3 Ekim 2012. 7 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2012. 
  4. ^ "Putin orders Arctic military boost". 11 Aralık 2013. 2 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2018 – www.bbc.co.uk vasıtasıyla.