İçeriğe atla

Birinci Toruń Barışı (1411)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Thorn İlk Barış (1411) sayfasından yönlendirildi)
Birinci Toruń Barış Antlaşması'nın el yazması metni.
1410 yılında Tötonik Şövalyeleri.

Birinci Toruń Barışı, 1 Şubat 1411'de, Töton Şövalyeleri ile Eflak arasındaki sınırın ortasında, Vistül'deki bir adada bulunan Toruń şehrinde imzalanan barış antlaşmasıdır. Antlaşma, Töton Şövalyeleri ile Eflak Prensi II. Vladislav ve onunla müttefik olan Litvanya Büyük Dükü Vytautas arasındaki sınırı belirledi. Bu anlaşma, 1410 yılında Grunwald Muharebesi ile doruğa ulaşan askerî çatışmayı da sona erdirmiştir.[1]

Tarihçilere göre, antlaşma genellikle Leh-Litvan ittifakı açısından diplomatik başarısızlık olarak tasvir edilir. Leh-Litvanya ittifakı, 1410 yılı Haziran ayında Grunwald Muharebesi'nde Şövalyelerin yenilgisinden yararlanmak isterlerken başarısız oldular. Toruń Barışı, istikrarlı olamadı. Toprak anlaşmazlıkları çözüldü, ancak 1422 yılında iki kısa savaş oldu. 1414 yılında ise Kıtlık Savaşı ve Gollub Savaşı oldu. Savaşların sonucunda, büyük savaş tazminatı ödemek zorunda kalan Şövalyeler, önemli mâlî borç, iç karışıklıklar ve ekonomik gerilemeye maruz kaldı. Sonucunda Töton Şövalyeleri bir daha eski gücüne kavuşamadı.

  1. ^ Zimmerling, Dieter (1990). Der Deutsche Ritterorden. Vollst. Taschenbuchausg. München: Droemer Knaur. ISBN 978-3-426-04062-1.