Thaksin Shinawatra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Thaksin Shinawatra, 2005
ABD Başkanı George W. Bush ile the Beyaz Saray'da, Aralık 2001

Thaksin Shinawatra (Tayca: ทักษิณ ชินวัตร) (d. 29 Temmuz 1949, San Kamphaeng, Chiang Mai), Çin asıllı Tayland eski başbakanı, politikacı ve işadamıdır. Thaksin Shinawatra 9 Şubat 2001'de başbakan olarak göreve gelmiş olup 19 Eylül 2006'de Askeri Darbe nedeniyle görevden alındı, 5 yıl boyunca siyaset yapması yasaklandı.

Thaksin Shinawatra 81.5 milyon pounda İngiltere'nin Premier Ligi takımlarından Manchester City hisselerinin %75'ini satın alarak otomatik olarak kulübün başkanı durumuna geldi.

2008'de ülkesinden kaçan Thaksin Shinawatra ile ilgili 26 Şubat 2010'da Yargıtay, kendisini anormal zenginlikten suçlu bulduktan sonra, donmuş varlıklarından 46 milyar Tayland Bahtını ele geçirmiştir.

Thaksin Shinawatra'nın Karadağ pasaportu bulunmaktadır ve günümüzde çoğunlukla Dubai'de lüks bir villada yaşamaktadır. 2009 yılında Thaksin Shinawatra'nın Karadağ'ın ekonomik vatandaşlık programı aracılığıyla Karadağ vatandaşı olduğu açıklandı. Tayland hükümeti sahip olduğu Tayland pasaportunu 2009'da iptal etmiş daha sonra 2011'de tekrar iade etmiştir. Karadağ'da yatırım imkanlarını araştırdığını söyleyen devrik Tayland Başbakanı, Artık burası benim ülkem. Ben şimdi Karadağlıyım. şeklinde konuşmuştur. Shinawatra'nın Karadağ'ın Sveti Nikola adasını satın almayı düşündüğü söylenmektedir.

Siyasi görevi
Önce gelen
Chuan Leekpai
Tayland Başbakanı
2001–2006
Sonra gelen
Chitchai Wannasathit
Vekaleten
Önce gelen
Chitchai Wannasathit
Vekaleten
Tayland Başbakanı
2006
Sonra gelen
Sonthi Boonyaratglin
İdari Reform Konseyi başkanı