İçeriğe atla

Abhisit Vejjajiva

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Abhisit Vejjajiva, 2009

Abhisit Vejjajiva (d. 3 Ağustos 1964), Demokrat Parti lideri ve Tayland'ın 27. Başbakanıdır.

İngiltere doğumlu olan Abhisit Eton Koleji'ne gitti ve Oxford Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans dereceleri aldı. Selefi, 2005 genel seçimlerinde partisinin yenilgisiyle istifa etti ve Abhisit Vejjajiva 27 yaşında Tayland Parlamentosu'na seçildi ve 2005 yılında Demokrat Parti liderliğine yükseldi. 17 Aralık 2008 tarihinde Tayland Başbakanı olarak atandı. Ülke tarihinde 60 yılı aşkın bir sürede henüz 44 yaşında ülkenin en genç başbakanı oldu.

Abhisit küresel ekonomik kriz ve iç siyasi gerginliklerin arttığı bir dönemde bir anda Başbakan oldu. Başbakan olarak öncelikle Tayland'ın kırsal ve işçi sınıfı vatandaşlarının yaşam koşullarını etkileyen politikalara odaklanmış bir Halk Gündemi yarattı. 2010 yılı itibarıyla borsada Tayland Baht'nın değeri 1997 Asya Mali Krizi'nden bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı. Abhisit, Web siteleri, radyo istasyonları ile birçok muhalefet liderlerinin tutuklanması ve sessizliğini sansür edilmesi dahil olmak üzere Tayland'ın Lese Majeste yasalarıyla katı uygulamalar koydu.

Abhisit hükûmeti Nisan 2009'dan Mayıs 2010'a kadar büyük protestolara karşı karşıya kaldı. Protestocular Orduyla çatışmasıyla yüzlerce ölü bıraktı. Abhisit bunun üzerine hükûmete olan baskıları araştırmak için bir uzlaşma planı başlattı ancak soruşturma komisyonun çalışmalarını askeri ve devlet kurumları güçleştirmiştir. Tayland Ordusu 2 yıl en kanlı mücadelede 2009-2010 yıllarında Kamboçya askerleri ile birçok kez çatışmaya girdi. Abhisit hükûmeti döneminde Güney Tayland isyanı tırmandı. İşkence ve insan hakları ihlallerine ilişkin raporlarda artmıştır.

Demokratların 2011 parlamento seçimlerinde uğradığı yenilgiden sonra Abhisit Vejjajiva parti liderliğinden istifa etti. Abhisit daha sonra parti lideri olarak yeniden seçilmiştir. 5 Ağustos 2011'de başbakanlığı sona ermiştir.

Siyasi görevi
Önce gelen
Chaovarat Chanweerakul
Vekaleten
Tayland Başbakanı
2008–2011
Sonra gelen
Yingluck Shinawatra