İçeriğe atla

Beton santrali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir beton santrali

Beton santrali, kum, çakıl taşı, kırmataş gibi malzemelerin oluşturduğu agreganın, su, çimento ve çeşitli katkılarla karıştırılarak, üretilen hazır betonun transmikser veya kamyonlara dolumunun yapıldığı tesis. Beton santralini oluşturan ana parçalar agrega bunkeri, agrega tartı bandı, mikser besleme bandı, karıştırıcının yer aldığı ana şase grubu, çimento silo ve ekipmanları ile santrali çalıştıran otomasyon sistemleridir.

  • Mobil beton santralleri: Kolay kurulum (1-2 gün), beton temel istememesi, kolay taşınabilir özelliklerinden dolayı kısa vadeli projelerde ve sık lokasyon değişimleri yapılan projelerde tercih edilmektedir.
  • Sabit beton santralleri: Yüksek kapasite, verimlilik, güvenilirlik, yüksek spesifikasyon, esneklik gibi özelliklere sahip olmasından dolayı uzun vadeli projelerde kullanılmak üzere yüksek kaliteli beton üretmek için tasarlanmıştır. Çoğunlukla, köprü, liman, tünel, baraj, bina, yol yapımı gibi çalışmalarda tercih edilir.
  • Kuru beton santralleri: Kolay kurulum, düşük maliyet (düşük nakliye ücretleri), su karıştırılmadığı için uzun mesafelere kolay beton nakliyesi, taşınılan sahada talep üzerine suyun karıştırılması gibi özellikleri barındırdığından müşterilerin en çok tercih ettiği beton santrali çeşitlerinden biridir. Konteyner ile taşınan kuru beton santrallerinin beton üretimi için yapılan karıştırma işlemleri diğer beton santrali çeşitlerinden farklı olarak transmikser kamyonunda yapılır.
  • Kompakt beton santralleri: Kurulum kolaylığı, dar alanlara rahatlıkla kurulabilme, ekonomik nakliye imkânı, maliyetinin diğerlerine göre daha düşük olması, taşıma işlemlerinde konteyner taşımasına uygun olması gibi kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağlamaktadır.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]