Terazi (astroloji)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Terazi burcu sayfasından yönlendirildi)
Terazi
Libra.svg
Zodyak Sembolü Terazi
Doğum Tarihleri 23 Eylül - 23 Ekim
Takımyıldızı Terazi
Zodyak Elementi Hava
Zodyak Dörtlüsü Öncü
Gezegeni Venüs
Etkili Gezegeni Venüs

Terazi (LatinceLibra), Batı astrolojisinde zodyakın hayvansal olmayan sembollerinden biridir. 23 Eylül - 22 Ekim tarihleri arasında doğanların burcudur. Yönetici gezegeni Venüstür.

Eserlerde Terazi[değiştir | kaynağı değiştir]

Marcus Manilius'un astrolojinin esaslarını kaleme aldığı beş ciltlik Astronomica adlı eserde Terazi burcunun özellikleri şu şekilde yer almaktadır[1]:

Etkisi altındaki geceyle gündüzün eşitlendiği ve üzümlerin olgunlaştığı Terazi burcunda bize ağırlık ve uzunluk ölçülerini vermişlerdir. Mesela sayıları ilk olarak kullanmayı akıl eden, bu sayılara isim veren ve onları gösteren şekilleri yaratan Palamedes gibi. Teraziler aynı zamanda hukuk alanında da başta yer alırlar. Hukukun en çetrefilli sorunlarını çözmek onlar için çocuk oyuncağıdır. Yasaların nasıl yorumlanması gerektiğini ve neyin ödüllendirilip neyin cezalandırılacağını da en iyi onlar tayin ederler. Hal böyle olunca, Cicero tarafından gelmiş geçmiş en iyi hukukçu kabul edilen Servius Sulpicius Rufus'un herhalde başka bir burçta doğacağı düşünülemezdi. Sözün özü, nerede bir anlaşmazlık ve yönetim ihtiyacı varsa oraya en uygun kişilerin Teraziler olduğu su götürmez bir gerçektir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kantoğlu, Alp Ejder (Ekim 2014). "Teraziler iyi hukukçu olur". #tarih, 5. s. 111.