Teravih

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Terâvih namazı, Geleneksel İslamda Ramazan ayında her gece kılınan bir namazdır.

Erkekler ve kadınlar için sünnet-i' müekkede kabul edilir ve yirmi rekat cemaatle kılınır. Tek başına da kılınabilir.Cemaat ile kılınması makbuldür. Her iki rekatta ara verilmesi dinlenme yapıldığından dolayı, kelime anlamı olarak dinlenme ara verme olarak bilinir.

Teravih namazının vakti, yatsı namazından sonra başlar, sabah namazı vakti girinceye kadar devam eder. Teravih namazı yatsıya tâbi bir sünnet olduğu için, vitir namazı teravihden sonra kılındığı gibi, önce de kılınabilir. Âdet olan, teravihi önce kılıp vitri sonra kılmaktır. Bu sebeple teravihin bir kısmında imama yetişen bir kimse, imam vitre kalkınca imamla beraber önce vitri kılıp sonra teravihten kılamadıklarını kazâ etmesi câizdir. Teravih namazı vakti içinde kılınmazsa, vakti dışında ne cemaatle, ne de tek başına (münferiden) kazâ edilmez.

İki veya dört rekatte bir selam verilir. Her selamdan sonra biraz oturmak sünnettir. Bu esnada salevat-ı şerife, salat-ı ümmiye, ayet veya dualar okunur.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Teravih namazının geleneklere İkinci Halife Ömer zamanında girdiği, İslam'da böyle bir namazın bulunmadığı, Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır ve Prof.Dr. Yaşar Nuri Öztürk gibi bazı akademisyenler tarafından ifade edilmektedir.[1]

Kaynakca[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]