Terâvih

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Terâvih namazı, Kutsal Ramazan ayında her gece kılınan bir nafile namazdır.

Erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkede kabul edilir ve yirmi rekat cemaatle kılınır. Tek başına da kılınabilir. Cemaat ile kılınması daha makbuldür. Her iki rekatta ara verme veya her dört rekatta ara verilerek kılınır. Sekiz rekatta kılınabilir.

Vakti[değiştir | kaynağı değiştir]

Teravih namazının vakti, yatsı namazından sonra başlar, sabah namazı vakti girinceye kadar devam eder. Teravih namazı yatsıya tâbi bir sünnet olduğu için, vitir namazı teravihden sonra kılındığı gibi, önce de kılınabilir. Âdet olan, teravihi önce kılıp vitri sonra kılmaktır. Bu sebeple teravihin bir kısmında imama yetişen bir kimse, imam vitre kalkınca imamla beraber önce vitri kılıp sonra teravihten kılamadıklarını kazâ etmesi câizdir. Teravih namazı vakti içinde kılınmazsa, vakti dışında ne cemaatle, ne de tek başına (münferiden) kazâ edilmez.

İki veya dört rekatte bir selam verilir. Her selamdan sonra biraz oturmak sünnettir. Bu esnada salevat-ı şerife, salat-ı ümmiye, ayet veya dualar okunur. Selefîler'de ise ikişer rekatta bir selâm vererek ara vermek suretiyle, toplamda Sekiz rekât olarak icra edilir. Fakat, Ramazan ayı boyunca hatmedilen Kur'an aceleye getirilmeden ağır ağır okunduğundan her bir rekatın süresi Türkiye'deki uygulamalar ile kıyaslanamayacak kadar uzundur.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Teravih namazının gelenekler arasına İkinci Halife Ömer zamanında sonradan konulduğu, İslam'da böyle bir namazın bulunmadığı ve bunun beyhude bir ibâdet olduğu görüşü Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır ve Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk gibi bazı akademisyenler tarafından da ifade edilmektedir.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.farklihaber8.com/haber/tartisma/yasar-nuri-ozturk-islamda-teravih-namazi-yok/8289.aspx [ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ Onlara göre bu bir bidattır. Öte yandan, tesbihat Mevlid Kandili ve birçok vesileyle belirli günlerde Mevlid okunması gibi şeylere bi'dat olduğu gerekçesiyle şiddetle karşı çıkan Vehhâbî-Selefileri, her nedense Teravih namazını bi'dat olarak görmemektedirler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]