Tekke, Serik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tekke
Ülke  Türkiye
İl Antalya
İlçe Serik
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 871
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07500

Tekke, Antalya ilinin Serik ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuzların Anadoluya gelişinden önce 11.yy da bir kısmı müslüman diğer kısmı hristiyan ve şaman Peçenek Türklerinin bu bölgeye yerleştiği varsayılmaktadır, O zamanlar Peçenekler Bizans ordusunda paralı asker olarak bulunmaktaydılar,daha sonraları da Teke aşiretinden çeşitli oymakların silyon civarına yerleştiği daha sonraki yıllarda da diğer yörükan taifelerinin bulunduğu bilinmektedir.Söylentilere göre Serik civarının son zamana kadar en nüfuzlu mahallesi olmuşdu bunda Silyon ve etrafının antik devirlerden kalma önemi, Oğuzlardan önce de bölgede Türklerin ilk yurt tuttuğu yer oluşu ve yörük taifesinin bulunması ve son devirde de bir Tasavvuf merkezi haline gelişi bu köy ve etrafını önde gelen bir yöre yapmıştır.Tabii ki bu bilgiler Osmanlı kayıtlarından tetkik edilmelidir.Serik de Kadı yokken Tekke de Kadı vardı cümlesi mahallenin büyüklerinden sıkca duyulur.

Ayrıca mahallenin isminin geldiği Tekke ve Bali baba türbesi köy kadar meşhurdur.Rivayete göre Hacı Bektaş Veli hzlerinin talebelerinden biridir Bali baba, onun halifelerinden sonra son devre kadar burada tasavvuf şeyhleri bulunmuş.Son devirde şazeli-bedevi tarikatına mensup mutasavvıfların bulunduğu söylenmekdedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya il merkezine 30 km, Serik ilçesine 30 km uzaklıktadır. köy üç mahalleden oluşmaktadır .zeybekler,eskiyorük,sulu tekke.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 871
1997 852

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]