Gökçepınar, Serik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gökçepınar
Ülke  Türkiye
İl Antalya
İlçe Serik
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 314
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07500

Gökçepınar, Antalya ilinin Serik ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı,bulunduğu yerdeki su kaynağından gelmektedir.Bulunduğu mahallede Gökçepınar "Gökçemaar" olarak söylenir. Gökçepınar mahallesi, Ardıçlı Dağı’nın güneybatısında, Bozkaya Dağı’nın kuzey batısında kurulmuş dağlık bir orman mahallesidir. Antalya-Serik karayolu üzerindeki “Çandır Beldesi Sapağı”ndan kuzeye dönüp, Çandır-Alacami güzergahını takip ettiğinizde kısa sürede Gökçepınar’a ulaşabilirsiniz. Antalya il merkezine 55 km, ilçemize 24 km uzaklıktadır. Mahallenin içinden Pınarlı Deresi geçmektedir. Eskiden tarihi Aspendos yerleşim yerine kemerlerle ve tünellerle ulaştırılan suyun bu mahalledeki pınarlardan alındığı söylenmektedir. Halen, tünel ve kemer kalıntılarına rastlanmaktadır. Yerel halk arasında Asarkaya diye tanınan Örenyeri, Gökçepınar Köyü'nün güneyinde bir kale yerleşimidir. Yerleşimin doğu ve batı uçlarında iyi korunmuş kuleler bulunmaktadır. Doğusunda bulunan kule Aspendos'u, batısındaki ise Sillyon gözetler durumundadır. Doğuda bulunan kule üç ayrı dönemin mimari özelliklerini göstermesi bakımından önemlidir. Kuleler ortalama 500-600 metreden Antalya-Serik ovalarını seyretme imkanı sunmaktadır. Ayrıca buradan ilçemiz Ovacık Dağı’nın görkemli yükselişi de izlenebilmektedir. Yerleşimin merkezinde kemerli bir girişi olan Bazilika yer almaktadır. Bazilikanın güneyinde ise bir zeytin işliği bulunmaktadır. Bu yerleşim muhtemelen Aspendos Territoriumunun güvenliğini sağlayan bir Peripolion yerleşimidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya il merkezine 55 km, Serik ilçesine 24 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 247
2000 314
1997 315

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkının ekonomik durumu oldukça zayıf olup yardıma ihtiyacı olan birçok aile bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu bulunmaktadır.Ancak sadece 5. sınıfa kadar okuyan öğrenciler daha sonra yakın köylerde veya yatılı okulda eğitimlerine devam etmektedirler. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]