Büğüş, Serik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Büğüş
Ülke  Türkiye
İl Antalya
İlçe Serik
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 519
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07500

Büğüş, Antalya ilinin Serik ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Büğüş Köyü halkını; göçmen(muacir) ve yörük'ün oluşturduğu Türkmen Köyü'dür. Tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Üretime açılması devlet veya müteşebbislerin yatırım yapması halinde besicilik, zeytincilik, narenciyenin, bademciliğin yetiştirebileceği bir mahalledir. Köy "Büğüş" ismini deresinin çok büklümlü olmasından almıştır. Mahallenin sülale isimlerinden aldığı dört mahalle dörtte isimlendirme ile birlikte toplam sekiz mahallesi bulunmaktadır. Bu mahalleler:

  1. Bağıllar Mahallesi; kuzeye gidilirken köy yolunun sağ tarafında bulunmakta, camii'ye 100metre uzaklıktadır.Bu mahalle (KARAKORKMAZ)soyadını kapsamaktadır.Bu mahalle kökeni ve XVIII ve XIX. yüzıllarda Torosların eteğinden Demirciler den gelen yörük halktan zamanla turfandacılıkla uğraşıp yerleşik hayata geçenlerden oluşur.Hâla demircilerde bulunan ve devlet tarafından doğal park ilan edilen "BAĞILI OBASI" bu mahallenin bir semtinde yaşarlar.
  2. Alikahyalar Mahallesi;cami ayırımında bulunan caminin sol tarafına giden yolun takibinde ki köy meydanına 200 metre uzaklıkta bulunan bir mahalledir."Kahyalar" soy ismini kapsar.
  3. Okutanlar:Karakorkmaz ve kahyalarla akrabalık bağı bulunan dağınık yerleşimdeki "Okutanlar" soy ismini taşıyan bir mahalledir.
  4. Merkez Mahalle:çoğunluğunun KARAKORKMAZLAR,Kahyalar,Lordlar ve Kaştanların oluşturduğu köy meydanıdır.
  5. Gillekler Mahallesi:"Kaçarlar" soy ismini taşıyan insanlardan oluşmaktadır.Gillekler mahallesi say tepesi üzerine kurulmuştur.
  6. Öküzcüler Mahallesi:Öküzcü Arıcan ve Dalcıoğlu soy isimlerini taşıyan Gebiz beldesi,Kocamehmetler mahallesi,Kaşıkçı mahallesi yolu istikametindedir.Meteris Mahallesi ile sınırdır.
  7. Meteris Mahallesi:yukarıdada belirtiğimiz gibi:öküzcüler mahallesiyle sınır ve bu mahalleden sonra gelen mahalledir."EŞLİLER "Kaplanlar","İşbilirler" "Seyrekler",Cesurlar" soy isimlerini taşıyan göçmen,yörüklerden oluşan hayvancılık ve turfanda sebzeciliği yaparak yerleşik hayata geçmiş kişilerdir. Ayrıca EŞLİLER' den İKİ TANE TARİH ÖĞRETMENİ vardır.Ayrıca KAPLANLAR'dan dört tane öğretmen dört tane polis bir tane hemşire vardır
  8. Ecinler yahut Gavuryalısı Mahallesi:Kurşuncu,Avcılar,Özdemirler,Kurular soy ismini taşıyan Asar tepesi eteğine kurulu isminden de anlaşıldığı üzere muacirlerin yaşadığı bilinen muacir ise Girit adasından xıx. veya xx. yüzyılda sürülen Kurşuncu soy adını taşıyanlardır. Büğüş Köyü Camisi sol tarafından giden yolun soluna dönülerek varılacak bir mahalledir.

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Düğünler keşkeksiz ve sütlü tatlısız olmaz. Köy halkı elibol ve misafirperverliğiyle meşhurdur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya il merkezine 37 km, Serik ilçesine 22 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 519
1997 439

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]