Tayyareci Fethi Bey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yüzbaşı Fethi Bey
Kazalarda ölen pilotlar; Yüzbaşı Fethi, Üsteğmen Nuri, Üsteğmen Sadık'ın Şam'da bulunan mezarları

Tayyareci Fethi Bey (d. 1891 - ö. 3 Mart 1914 Şimiriye yakınları, Suriye) ilk Osmanlı pilotlarındandır. İstanbul Ayazpaşa'da doğmuş, 1907 yılında Bahriye Mektebi'ni bitirmiştir. Mesleğinde ilerlemek için 1911 yılında gittiği İngiltere Bristol Uçak Fabrikası'nda aldığı havacılık eğitiminden dönünce yüzbaşılığa yükseldi. Bir süre İstanbul'da çeşitli gösteri uçuşları gerçekleştirdi.

Tayyareci Fethi Bey ve râsıtı (gözlemcisi) Sadık Bey 8 Şubat 1914'de Muavenet-i Milliye isimli Blériot XI/B XI/B uçağı ile İstanbul-İskenderiye uçuşuna başladılar. Konya, Ulukışla, Adana, Humus ve Şam üzerinden İskenderiye'ye uzanacak bu hava yolculuğunun son etaplarında 3 Mart 1914 tarihinde Şam'ın Taberiye ilçesi Şimiriye bucağı yakınlarında düşerek Türk havacılık tarihinin ilk kayıpları arasında yer aldılar. Mezarı Şam'daki Selahaddin Eyyubi Türbesi haziresindedir.

Hatırası[değiştir | kaynağı değiştir]

Fethi Bey'in hedefine varamadan kazadan ölmesi, o günlerde ülke çapında büyük üzüntüye yol açmıştı. Muğla'nın Meğri kasabasına Fethiye adının verilişi Tayyareci Fethi Bey'in ölümünün yarattığı üzüntüden dolayıdır. Günümüzde Fethiye'de antik tiyatronun hemen karşısında bulunan parkin içinde Tayyareci Fethi Bey'in 10 m. boyutunda, Dr.Yük.Müh.Alb.Emk.Öğretim Üyesi Ali İlhan Özdilek ve Resim-İş Öğretmeni Onur Uslu tarafından yapılmış bir anıtı bulunmaktadır. Bu anıt, Fethi Bey'in öldüğü 28 Şubat 2005 (?)tarihinde açılmıştır. Her yıl bu tarihte, anıtta anma törenleri düzenlenmektedir. İsmi ayrıca yine Fethiye'de bir özel okula verilmiştir (Şehit Fethi Bey İlköğretim Okulu).

Behçet Kemal Çağlar, Tayyareci Fethi Bey için şu dizeleri yazmıştır:

"Aslan uçtu" diye söylenir methi;
Bu kutsal toprağın çocuğu Fethi..
Kahrolur darbanla elbet her zaman
Olursa bakış yan ve maksat eğri;
Bak; Fethiye oldu sayende Meğri,
Kartalım! gölgende hürdür bu vatan.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]