Tatlı Hayat (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tatlı Hayat
Tatlı Hayat TV dizisi.jpg
Format Televizyon dizisi
Tür Komedi
Sit-com
Senarist Haluk Özenç, Bora Tekay
Yönetmen Bora Tekay
Başrol Türkân Şoray
Haluk Bilginer
Asuman Dabak
Çolpan İlhan
Neco
Celal Kadri Kınoğlu
Gamze Özçelik
Emre Altuğ
Veysel Diker
Sevinç Aktansel
Sedat Kalkavan
Levent Sülün
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 3
Bölüm sayısı 106
Yapım
Yapımcı Sibel Tuna
Yapım şirketi Med Yapım
Yayın bilgileri
Kanal Show TV (2001-2004)
Yayın tarihi 10 Kasım 2001 - 27 Ocak 2004
Durumu Sona erdi

Tatlı Hayat, 10 Kasım 2001 tarihinde Show TV'de yayımlanmaya başlayan ve 27 Ocak 2004 tarihinde 106. bölümü ile ekranlara veda eden komedi türündeki Türk televizyon dizisidir. Toplam 3 sezondan oluşmaktadır. ABD yapımı The Jeffersons adlı sitcom dizisinin Türkiye uyarlamasıdır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

İhsan ve eşi Sevinç, İhsan'ın kuru temizleme işinden bolca para kazanmış ve sınıf atlamaya karar vermişlerdir. İhsan'ın hayatta yükselme çabaları dâhilinde Gültepe'de bir gecekondudan Etiler'deki yeni lüks evlerine taşınmışlardır. Üst kat komşuları Türk-Rum çifti Feraye ile Yorgo, kızları Pelin, yan komşuları kitapkurdu İrfan ve İhsan'ın annesi Cevriye Hanım (dizinin ilerleyen bölümlerinde ölmüştür) ile alışık olmadıkları bu yeni "Tatlı Hayat" hem onları yeni ufuklara taşıyacak hem de yepyeni sorunlarla karşı karşıya bırakacaktır. Feraye ve Yorgo'nun gündelikçisi olduğunu öğrenen İhsan, Sevinç için de bir hizmetçi tutmak istemektedir. Fakat Sevinç bu fikre şiddetle karşıdır, çünkü Sevinç geldiği yeri bilmekte ve böyle bir ihtiyaç görmemektedir. İhsan Sevinç'i sosyetik hayata alıştırmaya çalışmaktadır. Bunun üzerine bir hizmetçi tutulmaktadır (Menekşe). Ancak Menekşe (Asuman Dabak), İhsan'la sürekli zıtlaşan, tembel ancak bunu örtebilen ve hazırcevap biridir. Yani bir nevi İhsan Yıldırım'a benzemekte ve onunla sürekli zıtlaşmaktadır.

Uyarlandığı özgün dizi[değiştir | kaynağı değiştir]

"Tatlı Hayat", ABD yapımı sitcom dizisi "The Jeffersons"ın Türkiye uyarlamasıdır.[1] 1975-1985 yılları arasında ABD'de CBS televizyon kanalında gösterilen komedi dizisi 11 sezon boyunca 22-24'er dakikalık 253 bölüm hâlinde yayınlandı. "The Jeffersons"ın başrollerini siyahi oyuncular Isabel Sanford ve Sherman Hemsley üstlenmişti. Türkçe uyarlamanın aksine özgün versiyonunda oyuncular ağırlıklı olarak zencilerden oluşuyordu. Zaten "The Jeffersons" siyahi oyuncuların ağırlıklı olarak yer aldığı diziler arasında en uzun ömürlü dizi olma rekorunu elde ederek Amerikan yayın tarihine geçmiştir.

"Tatlı Hayat"ın uyarlaması yapılırken özgün formatından fazlaca sapmalar olmamıştır. Siyahi karakterlerin mecburen Türk karakterlere çevrilmesi ve konunun İstanbul'da geçmesi dışında, ana tema, bölüm konuları, mekânlar, kamera hareketleri, çekim tekniği, kişilerin davranışları, karakterlerin toplumdaki konumları, kişilik çatışmaları vb. neredeyse tıpatıp aynı kalmıştır. Zaten "Tatlı Hayat"ın her bölümünün sonunda jenerik yazıları akarken hangi orijinal "The Jeffersons" bölümünün uyarlaması olduğu ve ilişkili bilgiler verilmiştir. İki dizi arasındaki ufak tefek farklardan biri "The Jeffersons"ta 'siyah-beyaz' çatışması üzerine kurulu espriler, "Tatlı Hayat"ta 'Türk-Yunan' (Neco'nun canlandırdığı Yorgo karakteri Rum asıllı bir Türk vatandaşıdır) çatışması üzerine oluşturulmuştur.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rolü
Türkân Şoray Sevinç Yıldırım
Haluk Bilginer İhsan Yıldırım
Çolpan İlhan Feraye Kasapoglou
Neco Yorgo Kasapoglou
Emre Altuğ Başar Yıldırım
Asuman Dabak Menekşe
Celal Kadri Kınoğlu İrfan
Meltem Ören (1-13) / Gamze Özçelik (13-106) Pelin
Veysel Diker Muharrem
Ozan Uğurlu Can (İrfan'ın yeğeni)

Yayın Takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı Yayın yılı TV kanalı
1. Sezon Cumartesi 10

Kasım 2001

Haziran

2002

? 1- 2001-2002 Show TV
2.

Sezon

Cumartesi Eylül

2002

Haziran

2003

? ? 2002-2003
3.

Sezon

Cumartesi/

Salı

Eylül 2003 27 Ocak

2004

(Final)

? ?-106 2003-2004

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tatli hayat / Storyline" (İngilizce). IMDb. 11 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2011.