Celal Kadri Kınoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Celal Kadri Kınoğlu
Celal Kadri Kınoğlu.JPG
Doğum 16 Aralık 1964 (1964-12-16) (55 yaşında)
İstanbul
Resmî site http://www.celalkadri.com

Celal Kadri Kınoğlu (d. 16 Aralık 1964, İstanbul)[1], Türk oyuncu.

Celal Kadri Kınoğlu öykü okurken

Çocukluğu Pangaltı'da geçmiştir. Doktor olan bir ailede doğup büyümüştür. Üniversitede İTÜ makine bölümüne girmiştir. Tiyatro konusunda ilk ciddi çalışmalarını burada gerçekleştirmeye başlamıştır. Okul arkadaşlarıyla beraber Zafer Diper'in yönlendirmesiyle, üniversitede son sınıfta iken herkesten gizli İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarının sınavına girdi. Sınavı kazanan 4 kişiden biri oldu.

İstanbul Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olduktan sonra profesyonel oyunculuk hayatına Kenter Tiyatrosu'nda başlamıştır. Burada; Yıldız Kenter, Ahmet Levendoğlu, Cüneyt Türel, Mehmet Birkiye, Engin Uludağ, Haldun Dormen ve Müjdat Gezen gibi isimler hocalığını yapmıştır. 1990 yılında devlet tiyatrolarına girmiştir. Devlet tiyatrolarında gösterdiği başarılı performansa ek olarak Tatlı Hayat dizisindeki İrfan rolüyle televizyon dizilerinde de rol almaya başlamıştır. En son Acemi Cadı dizisindeki Müdür Dilaver ve Deli Ferit rollerini oynamıştır.

Maltepe Üniversitesinde öğrencilere oyuncu koçluğu yapmaktadır.

Yönettiği oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazdığı oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Rol aldığı bazı oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Celal Kadri Kınoğlu". celalkadrikinoglu.com. 21 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2016. 
  2. ^ "17. Direklerarası Seyirci Ödülleri Açıklandı". 7 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]