Tatarköy, Pazar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tatarköy
—  Köy  —
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Pazar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 357
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu
Posta kodu 60800
İnternet sitesi: [2]

Tatarköy, Tokat ilinin Pazar ilçesine bağlı bir köydür.

TATAR KÖYÜ-TOKAT Tatar Köyü Tokatın Pazar İlçesine Bağlı Yaşayan Halkın %90'ı Kürt Olan Bir Köydür , Adının Tatar Köyü olduğu tatarların oldugunu akıllara getirebilir. Tarih-Dirok Köyde değişik sülaler değişik kesimlerden gelmişlerdir.Ama yapılan tarihi ve bilimsel gerçek araştırmlara göre bilinen bir gerçek şu ki köy halkının büyük bir kısmını Malatya'dan gelen Kürtler Oluşturmaktadır.Hatta soyu Suriye Şam'a uzananlar da vardır.Köyün ilk yerleşimciler olan Kumuklar(Çerkezler) 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşlarından kaçan insanların torunlarıdır.Göçmenler ise Lozan'dan sonra karşılıklı yer değiştirilen Türkmenlerden oluşmaktadır.Köyün büyük çoğunluğu oluşturan kürtler ise yukarıda da zikredildiği gibi Doğu Anadolu ve Suriye dolaylarından gelmiş aşiretlerdir.İlk geliş tarihleri bilinmemekler birlikte cumhuriyetin ilk yıllarındaki sürgünlerden sonra geldikleri sanılmaktadır. Köyde değişik sülaler değişik kesimlerden gelmişlerdir.Ama bilinde bir gerçek şu ki köy halkının büyük bir kısmı Malatya'dan gelmiştir.Hatta soyu Suriye Şam'a uzananlar da vardır.Köyün ilk yerleşimciler olan Kumuklar(Çerkezler) 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşlarından kaçan insanların torunlarıdır.Göçmenler ise Lozan'dan sonra karşılıklı yer değiştirilen Türkmenlerden oluşmaktadır.Köyün büyük çoğunluğu oluşturan kürtler ise yukarıda da zikredildiği gibi Doğu Anadolu ve Suriye dolaylarından gelmiş aşiretlerdir.İlk geliş tarihleri bilinmemekler birlikte cumhuriyetin ilk yıllarındaki sürgünlerden sonra geldikleri sanılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, Cıfıt böreği,vırik yağlı çörek,ve keşkül yerler.Genç kesim kabadayı takılarak hayatını geçindirir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 31 km, Pazar ilçesine 3 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 357
1997 360

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sırık domates köyün belli başlı geçim kaynağıdır. Köy halkı her ne kadar sırık domatese lanet yağdırsada bahar aylarında domates fidesi almaktan kendini alı koyamaz. Kazovada domatesin en fazla yetiştirildiği köylerden biridir. Bunun yanında şeker pancarı, buğday, mısır ve bahçecilik önemli gelir kaynaklarıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık evi vardır ancak ebe olmadığı için faaliyet yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerelnet