Üzümören, Pazar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Üzümören
Harita
Tokat'ın Türkiye'deki konumu
Tokat'ın Türkiye'deki konumu
Tokat üzerinde Üzümören
Üzümören
Üzümören
Üzümören'in Tokat'taki konumu
Ülke Türkiye
İl Tokat
İlçe Pazar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İdare
 • Belediye başkanı İsmail Karakaş (Saadet Partisi)
Nüfus
 (2015)
 • Toplam 3,845
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60802

Üzümören, Tokat'ın Pazar ilçesine bağlı bir beldedir.Eski adı "Dimorta" olarak bilinmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Üzümören'in en eski isminin Dimorta olduğu bilinmektedir. Müslüman Türklerin eline geçişi sırasında bir süre "Dağ Kenarı" anlamına gelen "Nahiye-i Cebel" adıyla anılmış; daha sonra tekrar Dimorta ismi verilmiştir. Dimorta, Latince bir sözcük olup, "iki ölüsü olan yer" anlamına gelmektedir. Kasabanın eski yerleşim yeri dar bir vadi içerisinde uzanmakta, kasabaya giriş ve çıkışın yapıldığı her iki yamaçta türbeleştirilmiş iki mezar bulunmaktadır. Bu iki mezarın bölgeyi fethetmek için gelen ilk Müslümanlara ait olduğu bilinmektedir. Dimorta'da yakın tarihe kadar halkın "kilise alanı" olarak adlandırdığı arazide kilise ve manastır kalıntılarının olduğu düşünülmektedir. Geçmişte Türkler ve Rumların Dimorta'da karşılıklı hoşgörü içerisinde bir arada yaşadığı bilinmektedir.

Dimorta'nın bulunduğu bölge, Dördüncü Murat döneminde "Kadı Şehri" anlamına gelen Kazabad ismiyle anılmıştır. Bu isim, Osmanlı Devleti zamanında başta İstanbul olmak üzere Mekke, Kahire, Şam ve Belgrad gibi birçok eyalette kadılık yapan ve Şeyhülislamlığa kadar yükselen Muid Ahmet Efendinin unvanından gelmektedir. Benzer şekilde Üzümören'in kuzeyinde yer alan Kazova'nın "Kadıova" anlamına geldiği tahmin edilmektedir. Osmanlı Devleti zamanında bu bölgeden çok sayıda kadı, ilim adamı ve tasavvuf bilgini yetişmiştir. Üzümören'de Danışmentliler döneminden kalma Miladi 1326 yılına ait tarihi Ulu Cami bulunmaktadır. Ayrıca eskiden harap olan ve günümüzde yok olan iki adet tekkenin varlığından da söz edilmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Üzümören, Tokat il sınırları içerisinde yer alan Kazova'nın ve doğal bir göl olan Kaz Gölü'nün güneyinde yer almaktadır. Doğusunda bulunan Tokat il merkezine yaklaşık 35 km, Pazar ilçesine 10 km, kuzeyinde bulunan Turhal ilçesine 25 km ve batısında bulunan Zile ilçesine 30 km mesafededir. Beldenin rakımı 645'tir. Beldenin kuzeyinde Kazova, güneyinde ise doğu batı yönünde uzanan sıradağlar bulunmaktadır.

Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan Üzümören, Karadeniz iklimi ile İç Anadolu'nun karasal iklimine geçiş bölgesinde bulunmaktadır. Ortalama yıllık ısının kış aylarında 3-5 derece, yaz aylarında ise 13-35 derece arasında değiştiği görülmektedir. Üzümören'in yer aldığı arazi verimli olup sulama kaynağının önemli bir kısmını Yeşilırmak teşkil etmektedir. Üzümörende sulu tarım sayesinde domates, taze fasulye, biber, patlıcan, karpuz, kavun, barbunya, salatalık, lahana, vs yetiştirilmektedir.Yetiştirilen bu ürünler başta Tokat ili olmak üzere birçok ilde satılmaktadır.Bilindiğine göre bu ürünler önce araziden alınıp , hãlde satışa sunulduktan sonra talep edilen illere gönderilmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre belde nüfus verileri
2013 4089
2012 4031
2011 4058
2010 4107
2009 4129
2008 4077
2007 3880

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]