Çayköy, Pazar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çayköy
—  Köy  —
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Pazar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=261389
 - Toplam 425
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu
Posta kodu 60800
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=

Çayköy, Tokat ilinin Pazar ilçesine bağlı bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Karadeniz Bölgesinde'dir.Tokat ilinin Pazar ilçesinde bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ilk yerleşimi 1864 yıllarında Kafkasya'dan göç eden Çerkezler tarafından şu an bulunduğu tepenin 2 km dışında kuzey batısında çayın kenarında kurulmuş idi. Çay'ı besleyen dağların orman olması ve yağışın bol olduğu yıllarda çay coşar sel olurmuş. Sellerden meydana gelen ev ve hayvan barınaklarının zarar görmeleri sonrasında köy şu anda bulunduğu yere taşınmıştır. Köyün ismi de önceki yerleşim yerinden gelmektedir.Köye 1900'lü yılların başında bir hane Badıllı (Beğdili) Türkmen Aşireti gelmiştir. Sonra da Batum muhaciri lazlar, kürtler, 1940'lı yıllarda balkan muhaciri ve 1980'lerde Artova'dan gelen bir Türk aile de buraya yerleşmiştir. Köy büyük şehirlere çok göç vermiştir.

Köyde aynı zamanda Selanik göçmeni ve az sayıda çerkezler yaşamaktadır lazların en ünlü yemeği kara lahana diplemesidir. Mısır unuyla yapılan kahvaltılık hıh(havis)'da nefis yemekler arasındaır. Köyde hayvancılık gelişmiştir.

===ESKİ ÇAYKÖY===
 İKLİM
 yazları serin kışları soğuk ve kar yağışlı en yüksek kar kalnılığı 76 cm en çok yağış 895 mm en düşük sıcaklık 01.03.2004 -16,3 en yüksek sıcaklık 28.07.2009 tarihinde 44,3 derece olarak ölçülmüştür