Tartışma:Tenya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Hayvanlar (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Hayvanlar maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Hayvanlar kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tıp (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tıp maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tıp kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

başlık tenya olmasına rağmen, taksokutu sadece sığır tenyasını ele alıyordu. uygun hale getirdim, bu çok daha iyi.

Taksokutuda bekleyen değişiklik onaylanmış göründüğü halde, halen bekleme durumunda95.7.169.21 10:26, 18 Temmuz 2011 (UTC)

Bir kaç Skoleks Fotoğrafı eklersek çok daha iyi olur.95.9.47.167 13:15, 27 Ekim 2011 (UTC)

bazı eksiklikler var. örneğin domuz tenyasının baş bölümü daha küçük ama çengeller barındırır. sığıor tenyasının başı büyük olmasına rağmen bağırsak duvarına yapışmasını sağlayan vantuzun dışında bir uzuv taşımaz. yine domuz tenyasının gebe halkalarında yumurtlama deliği bulunur. bu yüzden konağın içinde ikende gebe halkalar parçalanmaksızın yumurtaları ve spermleri etrafa saçabilir, bu hücreler konağın kanına karışarak çeşitli organlarda tutulum yaparlar. insanlarda sistiserk hastalığı bundan köken alır, domuz etinden değil. ancak sığır tenyasının gebe halkalarında yumurtlama deliği bulunmaz. bu nedenle halkalar hareket ederek anüsten kendiliğinden çıkar ya da dışkı ile atılır. daha sonra çevresel etmenlerle parçalanır, üreme hücreleri etrafa dağılır. domuz tenyasının halkaları kare ve dikdörtgen şeklinde düzgün yapı gösterirken, sığır tenyasının halkaları eşkenar olmayan türden şekillere sahiptir. kısacası sığır tenyası dandik bir tenya türdür :) eğer bir mucize sonucu aynı bağırsakta kendisinden bir tane daha oluşursa akut apandist ve bağırsak tıkanmalarına yol açar. bunun dışında anüsten halka yollaması, ağız sulanması ve açlık dışında belirti vermez. domuz tenyası ise genelde bunların hiç birini yapmayıp, bağırsak yırtılmaları ve şiddetli karın ağrıları vb. gibi belirtiler verir. buna sistiserk hastalığıda eklenirse, epileptik nöbet ve delirmeye varıncaya kadar ağır semptomlara yol açabilir. Bu nedenle tedavisi farklı olup, tahlillerder laboratuvar personelinide enfekte etme riskine karşı dikkatli olunmalıdır. Domuz tenyasında şiddetli müshil zorunludur (Magnezyum Sülfat-Sodyum Sülfat vb.)

balık şeridi ise tenya (taenia) cinsinden değil, diphyllobotrium denen ayrı bir sestod cinsine dahildir. insanda bu cinsin d.latum adı verilen bir türü hastalığa yol açar. Vitamin B'ye 12 eksikliğine ve bağırsakta iki tane taşınırsa anemiye (ağır kansızlık) yol açar. Bunun dışında hemen hiç belirti vermez, tedavisi T.Saginata yani Sığır Şeridininki gibidir.

tenyalar ve diğer şeritler sestod sınıfına girdiklerinden tedavileri yuvarlak parazitlere göre daha zordur. örneğin köpek şeridi ekinokok karaciğer tutulumu yapar ve tedavi çoğunlukla cerrahidir. ilaç tedavisi yan tedavi olarak uygulanır. yine bodur şeridi hymenolepid nana'da uzun süreli niklosamit tedavisini şart koşar. çünkü üremek için ara konak aramaz, nematodlar gibi çoğabilir.178.233.187.223 14:03, 20 Mayıs 2012 (UTC)