Tartışma:Tasavvuf

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje İslam (C-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki İslam maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje İslam kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Zikir[kaynağı değiştir]

Neden zikir ile meditasyon Arasında bir benzetme yapılmasın arkadaşlar? Tasavvufun hadis ya da ayetlerdeki karşılığı nedir? Var mıdır? Zikir varsa bile rabıta var mıdır? Tasavvufta bahsedilen kalp gözünün açılmasıyla uzak doğu inanışlarında, Hinduizm ve Budizmde bahsi geçen 3. Gözün açılması arasındaki fark nedir? Neden herşeyi illaki kendi dinimize istinad etme çabasındayız? Biz acaba bir Hindu kardeşimizle insani, evrensel ve kolektif noktada ortak bir bilincin havuzunda fenai fillah derecesinde boğulamaz mıyız. Bir sufi o makama erdi de bir guru rabbini bulamadı mı ki?

Bunun haricinde o yazar arkadaşımız kaynak belirtirse şahane olur. Chaoticexception (mesaj) 19:10, 16 Mart 2015 (UTC)

  • konu öz itibariyle halkın bildiği halk deyimi ile sufi kavramıyla daha basit bir ifade ile su gibi şeffaf ve berrak, konulduğu kapta sabırla duran bekleyen, her zaman toprağa akmak isteyip akıcı olan anlamıyla toprak içinde yok olan anlamıyla sufilik gerçekten güzel bir yorum ifadesidir bu açıdan bu kavramı farklı teolojik kavramlarla şekillendirilmemesi önerilir,

saygılarımla. (78.190.167.38 16:22, 21 Temmuz 2014 (UTC))

Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Afrika (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Afrika maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Afrika kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Tartışma arşivi: Arşiv 1

Tasavvuf ile içeriği nerdeyse aynı gibi, konuya uzman değilim ancak bir uzmanın bakmasında fayda var. Bu amaçla birleştir şablonu koydum.--Erkan 10:12, 22 Mart 2007 (UTC)

Bu maddenin çoğu yanlış bilgilerden oluşmakta[kaynağı değiştir]

Hangi birini düzelteyim. En azından bir kaç yanlışı düzelteyim.

1. Sufizm felsefi akım değildir. Tasavvuf maddesinde izah edildiği gibi bilginin kaynağı sayılan üç şeyden akıl, nakil ve ilham'dan ilhamın yoludur. Felsefe aklın yoludur. Din naklin yoludur.

2. Sufizm mezhep değildir. Bunu tartışmalı konu gibi göstermeye gerek yoktur. Mezhepler, şeriat içindir yani fıkha aittir. Sufiler bu mezheplerden biri ile amel ederler. Çünkü mezhep amel etmede farklı yo demektir. Sufizmde byle birşey yok. Günlük hayatı farklıdır, namaz kılışı aynıdır.

3. Sufilerin sufizmsiz dinin yaşanamayacağı gibi bir fikri yok, ideali de yok. Tasavvu yakın elde etmek, Allah'a gözüyle görmş gibi inanmak içindir. Sufizmsiz de din yaşanır. Sufizm aristokrat bir kültürdür, bütün müslümanları ilgilendirmez. İsteye yapar. Yapmayan sorumluluğa girmez.

4. Sufizm'in batı Türkistan'da doğduğuna dair kaynak ve delil nedir? Sufizmi ilk kez 700'lü yıllarda Haris el-Muhasibi sistemleştirmiştir. Onlarca kitap yazmıştır bu konuda. Tasavvufun en büyüklerinden kabul edilen Cüneyd-i Bağdadi onun talebesidir. Haris el-Muhasibi Bağdat ekolunun kurucusudur ve tasavvuf Bağdat'da sistemleştirildi. Ama ondan önce peygamberin hanımlarından birinden süt emmş olan Hasan Basri'de yazılı bir sistemi olmasa da sufiler gibi bir hayat yaşamıştır.

5. Sufiliğin Efsanevi bir yanı yoktur. Bu tamamen halkın cahilliğinden ileri gelmektedir. Biz halkı referans alacak değiliz herhalde ansiklopedi maddesini yazarken. Keramet tasavvuf yoluna girenlere eğlenmeleri, bu yoldan ayrılmamaları için verilir. Bir nevi şekerleme. Tasavvufun büyüklerinin kerametle işi olmaz. Allah verir ayrı, kendi istemez. KEramet için sufi yoluna giren zaten baştan kaybetmiştir. Sufizmin amacı Allah'ın varlığından kafa gözüyle görmüş kadar emin olmaktır. Müşahadedir. Böyle bir şey için de kalbinin tertemiz oması ve kalpteki perdelerin kalkması gerekir.

6. Zikir yapan tarikat mensubu sevap için bunu yapmaz. Kalp gözünün açılması için yapar. Birileri Türkiye'deki basından tanıdıkları müridlere göre yazmış bu maddeyi.

7. Zikirden meditasyon diye bahsedenin sufizmden ne anladığını sormaya hacet yok sanırım. Batının terimleri ile islami kavramları anlama gayreti her zaman boştur. Bir batılıya bacı kelimesini tam olarak izah edemezsiniz. Çünkü adam için biyolojik kardeşlik var, daha ötesi yok.

Şimdilik bu kadar yazacağım. Muhasibi

  • Vikipedi herkesin yazabileceği özgür bir ansiklopedi. Lütfen maddeyi geliştiriniz ve kaynak ekleyerek sorunlu gördüğünüz yerleri düzenleyiniz. Bizler de yardımcı olmaya çalışırız. İyi çalışmalar.--Abuk SABUK 00:42, 7 Ocak 2008 (UTC)
    • Düzeltmeler Tasavvuf maddesinde yapıldı. Bu maddenin Tasavvufa yönlendirilmesi lazım. Aynı şeyleri burda tekrar etmenin gereği yok. Tasavvuf yolunda gidene sufi denir. Sufinin yaptğı işe tasavvuf denir. Veya latin kökenli -izm eki getirilerek Sufizm dersiniz. hepsi aynı. Şu haliyle bu madde hiçbir şey öğretmiyor. Bununla kalmıyor insan aklını daha da karıştıracak tutarsız ve sistematik olmayan bilgilerle donatılmış. Konsensus bekliyoruz. olursa yönlendiririz. Muhasibi Muhasibi 21:21, 7 Ocak 2008 (UTC)
Selam. Tasavvuf maddesinde birleştirmesi de bir seçenek olarak olabilir. Ancak çeşitli tezleri de dahil edilmesi gerekiyor. Şimdilik Tassavuf maddesine de interwiki ekleyeceğim. Arakadaşların da fikirlerini de almamız lazım. Bu tür işler adım adım yapılır. Arapçanız var mı? Arapça'da 'Tasavvuf' kelimesinin manasını biliyor musunuz? İyi çalışmalar. Takabeg 21:33, 7 Ocak 2008 (UTC)
Sufilerin buyukleri yaptiklari ise isim veren sufilere şahsiyetlerini terk etmemiş diye çıkışmışlardır. İsimsiz olmak istemişlerdir hep. Ama bir isim verildi, nerden geldi kimse bilmiyor. Arapçada böyle bir kelime yok. Birkaç şeyden türemiş olma ihtimali var. vekilden tevekkül, haml (taşımaktan) tahammül, hakim den tahaküm hangi yolla türemişse bu kelime de birşeyden türedi. Ama türediği kelimenin ne oldğu kesin değil. Yün giyinen anlamındaki sufiden gelebilir, kalbi temizlemek anlamındaki safa'dan gelebilir. Hırka giyinmek anlamında suf'tan türemiş olabilir. Yan yana dizilmiş insanlar manasındaki saf'dan gelmiş olabilir. Peygamberin mescidinin yanında çok fakir hayat yaşamış olan Ashab-ı Suffe'den gelmiş olabilir. İşin ilginç yanı hangisinden gelmiş olursa olsun Tasavvuf'la uyuşuyor. Çünkü sufi yün giyinir, kalbini arındırır, hırka giyinme ritüeli vardır, Ashab-ı Suffe gibi fakir hayatı tercih eder. Yani netice olarak Tasavvuf yolunu kuranlar bu yola bir isim vermediler. Onlardan birkaç yüzyı sonra bu isim bir yerden çıktı. Nerden çıktığını bu işin erbabı da bilmiyor. Muhasibi 22:10, 7 Ocak 2008 (UTC)

Sufizm ismi tartışmasından küçük aktarım[kaynağı değiştir]

Sufizm - Tasavvuf maddelerini birleştirme[kaynağı değiştir]

Bence de bu iki kavram tamamen ya da büyük oranda aynı ve birleştirilmeleri uygun olabilir. Bununla birlikte, tasavvufa atfedilen İslam mistisizmi mevzuu kafamı kurcalıyor. Konunun uzmanı olan arkadaşlar varsa lütfen fikirlerini belirtsinler. Bir fikir birliğine varılmadan lütfen sayfayı birleştirmeyelim. --Abuk SABUK 23:21, 7 Ocak 2008 (UTC)

  • Merhabalar,
  • Neredeyse bir yıl geç olacak ama hazır bu madde üzerine çalışmalar da başlamışken (ki oh nihayet başlamış yoksa bu sene bitmeden bu maddeyi düzeltmeyi düşünüyordum ben de ^_^)... Tasavvuf ile Sufizm aynı kavramdır. Sufizm Fransızcadan dilimize geçen ve tasavvuf anlamındaki kavram. Türkçede yaygın olan tabir aslında tasavvuftur, nitekim tasavvufun en önemli 'beşik'lerinden olan Türkiye'de tarihi boyunca yazınlarda hakim olan terim de budur. Bununla birlikte görece çağdaş dönemde çeşitli Batılı yazarların tasavvuf tahlilleri Türkçe yazına geçmeye başladıkça Sufizm ismi de yaygınlık kazanmıştır. Bununla birlikte çoğu Türkçe sözlük hâli hazırda Sufizm ismini benimsememiştir ve yer vermezler; örneğin TDK Güncel Türkçe Sözlük - Sufizm araması sonucu. Maddeyi tasavvuf ismi adı altında birleştirmek en doğrusu.
  • İslam mistisizmi tanımına gelince. Evet, din bilimleri ve İslam düşünce tarihinin bilimsel bazlı araştırmaları açısından tasavvuf İslam mistisizmidir. Bununla birlikte, gerek mistisizm kavramının yanlış anlaşılması gerekse geleneksel Sufi görüşün ve kişilerin mistisizm gibi Batılı kavramlara mesafeli duruşu sebebiyle özellikle Türkçe pro-Sufi yazında kendisine pek yer bulamamıştır. Bununla birlikte, sözlüklerde, ansiklopedilerde ve din bilimleri çalışmalarında tasavvuf genelde bu şekilde ele alınır. Buna yine TDK Güncel Sözlük'ten "tasavvuf" sözcüğü tanımından şu örneği verebiliriz: "Kur'an'da önerilen ve peygamberin hayatında uygulamaları görülen hayat tarzını yaşama gayreti, İslam gizemciliği.". "Mistisizm" sözcüğüne bakarsanız aynı sözlükte ([1]), gizemcilik ile kastın mistisizm olduğu aşikâr oluyor. Sonuçta biz konulara bilimsel yaklaşmak zorundayız, tanımımızı da bilimsel otoritelere göre atarız. Ama kesinlikle Sufilerin kendilerini tanımlayış biçimlerine ve mistisizm tanımına zaman zaman yükselttikleri itirazlara da yer vermeliyiz. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon Θ mesaj 01:18, 22 Ekim 2008 (UTC)

Lütfen Arkadaşlar Dini konuları Uzmanlara Bırakalım[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar lütfen yazmak için değil doğru bilgi vermek için yazın,hem dini konular özel konulardır bundan dolayı bırakında uzmanlık alana olan kişiler yapsın

yanlış[kaynağı değiştir]

"Sufizmsiz dinin yaşanamayacağı görüşü Mutasavvıfların ana ilkesi olarak ortaya çıkmıştır."

diyor maddede. Yok böyle bir şey, hiçbir sufi böyle bir iddiada değildi, kimseyi sufi olmaya teşvik bile etmemişler, kendi hallerinde yaşamışlar. Zaten islamda sufizm bir lükstür, gereklilik değil. Gerek olan şeriattır. Bu maddenin hiçbir ilmi kıymeti kalmadı bu haliyle. Daha önce daha derli toplu idi. Bu ibareyi silsem vandal olacağım. Bir yönetici silerse güzel olur.

  • Sufizm şeriatı yumuşatma amaçlıdır zaten. İslamla ilişkisi yok.95.7.246.71 00:44, 26 Ağustos 2011 (UTC)

Etimolojik bilgiler[kaynağı değiştir]

Kelimenin köküne dair bilgileri ekledim. Ayrıca farklı görüşlerin 2.paragrafı hiç bir anlam ifade etmiyr. Ansiklopedik bir dil değil, şahsen hiçbir şey anlamadım. Maddenin daha anlaşılır olması için o paragrafı kaldırmayı teklif ediyorum. Mistizm-tasavvuf birbirinden farklı konular. Hadi aynı olsun, bu durumda yine de alternatif görüşe yer verip durumun değerlendirmesini araştırıcıya bırakmalı. Mistisizm ve tasavvuf diye bir alt başlık açıp onun tartışmasını orda görebiliriz. Daha kelimenin anlamını verirken bir sürü belirsizlik konmuş maddeye. Bu haliyle insanlar faydalanamaz bu maddeden. Muhasibi 21:21, 14 Mart 2009 (UTC)

Konu sırası ve hiyerarşisi düzenlendi[kaynağı değiştir]

daha maddenin başında tartışma mevzuları olmamalı. Önce bir madde tanımlansın, sonra ihtilaflı konular gündeme gelir. Snra tarihçesi verilir. felsefe ile ilgili bilgi kuramını ilgilendirdiği için alt başlık yaptım. Muhasibi 21:32, 14 Mart 2009 (UTC)

Hulâsatü'l-Hakâyık, Efe Hazretleri Vakfı, Damlayayinevi[kaynağı değiştir]

Referans kaynaklar arasında zikredilmiş ama kitabın internetten içeriğine baktım. Gerek yazarın son dönem mutasavvuflarından olması, gerekse içeriğin sadece tasavvuf ile ilgili olmaması, tasavvufla ilgili olan kısmının ise tasavvufun özel bir takım pratiklerine ait olması, kitabın kaynak kitap olarak gösterilmesini doğru bulmuyorum. Kitabı yayınevinin şu adresinden inceleyebilirsiniz:

http://www.damlayayinevi.com.tr/kitap.asp?id=304

Bu kitabı diğer kitapların arasına alalım. Çünkü bunun gibi daha mevlana'ya ait bir sürü eser var buraya girebilecek. Ancak hiç biri Kuşeyri risalesi veya Kutul Kulub gibi bu ekolun teorisini, pratiğini herşeyiyle kapsayan kitap değildirler. Muhasibi 14:50, 17 Mart 2009 (UTC)

şablonlar[kaynağı değiştir]

Bence madde şu haliyle vikipedia standartlarına uygun. O şablonu kaldırmalı mıyız acaba? Diğer şablon dursun, bazı bilgilerin kaynağı eklenmeli veya başka bir kaynaktan doğrultılmalı.

Muhasibi 16:41, 25 Mart 2009 (UTC)

"Kollar nakşi,kadiri,rufai dir." ifadeleri[kaynağı değiştir]

Yok böyle birşey. Kuzey afrikada bir sürü tasavvuf ekolü var (Şazelilik gibi) bu kollarla alakası olmayan. Bu dedikleriniz türkiye'de meşhur olanlar. Dolaysıyla böyle bir kısıtlamaya gidilemez. Muhasibi 09:17, 25 Nisan 2009 (UTC)

Farklı Görüşler başlğı[kaynağı değiştir]

bu başlık ansiklopedi maddesine yakışmıyor. Görüşlerin çoğu subjektif, buna rağmen delil olarak bir kaynak göserilmemiş. Ayrıca tasavvufu batı türkistan'a indirgeyen bir anlayış var. Oysa tasavvufun büyükleri ve ilkleri Arap'tır ve genelde Bağdat civarında yaşamışardır. Horasan yani İran da bu konuda önemli bir yere sahiptir. Ayrıca kuzey afrikada Kıpti ve Berberi toplulukların tasavvuf önderleri vardır.

Bu başlık altındaki konular biraz tartışma, fikir alışverişi havasında geçiyor. Ordaki şeylerin maddede değil, tartışma sayfasında olması lazım. 2-3 ay bekleyeceğim. Karşı görüş bildiren olmazsa o başlığı tamamen iptal edelim diyorum. Muhasibi 11:03, 26 Nisan 2009 (UTC)