Tartışma:Türk (anlam ayrımı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

genel bir fikir[kaynağı değiştir]

Vikipediye katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar; lütfen vikipedinin madde yazma konusundaki kurallarını dikkate alınız. Türk isimli madde için söylersek; Türk maddesi, ansiklopedik bir başlıktır. Bu nedenle vikipedide de bulunmalıdır. Ancak bu maddenin yazımına katkı yapmak isteyen arkadaşlar eğer en azından bu maddeyi işleyen ansiklopedilerin ya da bilimsel ciddi kaynakların formatlarını dikkate alırlarsa daha az hataya düşerler. Biz de bu konuyu tartışmak için zamanımızı gereksiz yer harcamayız.--Vikiufuk 13:36, 27 Kasım 2008 (UTC)

Selamlar. Şu kısım:

Türk, kavramsal olarak da iki olguyu tanımlamaktadır: [1] Irksal Anlam: Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan, Türkçenin değişik lehçelerini konuşan soy ve bu soydan olan kimse. [2] Ulusal Anlam: Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan halk ve bu halktan olan kimse.

Melezleşmenin sonucu 'Türk ırkı' hayali üründan başka bir şey olmaduğu düşünülmektedir. O yüzden 'Irksal Anlam' yorumunu gereksiz buluyorum. Eğer kalması gerektiğini düşünen varsa ancak "Türk soyu'ndan olduğuna inanan kimse" şeklinde kalabilir. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Takabeg 00:04, 20 Şubat 2008 (UTC)

1 ile 2 arasında olan bir anlam daha var aslında. Genel manadaki Türklüğü kapsamayan, Türkiye dışında yaşayıp Türkiye vatandaşı olmayan, kendisinin veya atalarının Türkiye veya Osmanlı ile tarihsel bağı olan, Türkiye Türkçesi konuşan Müslüman Oğuz halk. Ayrıca bu topluluğun Türkiye vatandaşı olanlarına da Türk deniyor. --Timurberk 17:20, 4 Nisan 2008 (UTC)

Türk[kaynağı değiştir]

Türk kelimesi İslam kaynaklarında geçer. Bu bağlamda Müslüman olan oğuzları müslüman olmayanlardan ayırdetmek için kullanılmış Arapça bir kelimedir. T-R-K kökeninden türemiş;"tereke" tekil = terk edenler = demektir. "Etrak çoğulu olup; "Türkler" anlamındadır. Neticede Türklük buradan başlar. Bundan önce tam anlamında öyle bir isim yokrur. Ali Türkcan

Türkiye Türkleri[kaynağı değiştir]

"Türkiye Türkleri, Türkiye Türkçesi konuşan, ortak Türk kültürünü ve ortak kimliğini benimseyen etnik grup"

gibi bir tanımlama yapılmış.Kuşadası mahmut esat bozkurt ilköğretim okulu. Türkiye Türkleri bir etnik grup olmaktan çok Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuş Türk milletinin adıdır. Türkiye Türkleri "etnisite" kavramı içermez, millet adıdır. Dolayısıyla yukarıdaki tanımlama yanlıştır ve değiştirilmesi gerekmektedir.

Takabeg: Yapılan değişikliği geri alırken lütfen gerekçenizi değişikliği yapmadan önce belirtin. --Dr.tolga 22:02, 29 Ekim 2008 (UTC)

  • Türk milleti nedir? Türkiye Türkleri nedir? Türkiye Cumhuriyetinde 55-58 milyon Türkiye Türkleri yaşıyormuş. Bence buraya değil, ilgili maddelerin tartışma sayfalarına not bırakırsan daha faydalı olacaktır.
  • P.S. Değişilik yaparken gerkçe göstermedin. Uzun zamandır kabul gören sürümü geri getirmek için gerekçe göstermemiz lazım mı?

Takabeg ileti 22:25, 29 Ekim 2008 (UTC)


Türkler Diye bir başlık olsa daha iyi olur[kaynağı değiştir]

Türkler başlığı altında boy ayrımı olmadan türkleri anlatan bir bölüm olsa çok iyi olur.


Osmanli Imparatorlugu devrinde Rumeli sehirlerinde ana dili farkli Müslimler[kaynağı değiştir]

Konuya dair, bilgi ve kaynaklarim var. Türk kelimesini sifat olarak, müslümanlastirilmis ailelere yerliler tarafindan verildigi kanaatindeyim. Fikri olan? Hürmetler Anton.aldemir (mesaj) 00:02, 12 Şubat 2014 (UTC)

Alafranga, Alaturka ilişkisiyle benzer bir durum olsa gerek. Avrupalı Müslümanlar şeklinde bir maddemiz yok. Ayrıca Müslümanlığa geçen her Avrupalıya Türk nitelemesi yapıldığı doğru mudur? Bu da tartışılmalı. Osmanlı İmparatorluğu hizmetine giren sonradan Müslüman olanlara Osmanlı = Türk anlayışından hareketle Türk denilmesi olağan. Türk anlam ayrımına "Avrupalı Müslümanlar" yerine "Balkan Müslümanları"nı konu dahilinde değerlendirebiliriz. Gerek "Müslüman - Türk katliamları"nda gerekse "Türk düşmanlığı"nda Türklüğün bu şekilde de tanımlandığı görülebilir. Bunu dışında Latin Amerika'ya Osmanlı topraklarından göç edenler için "El Turco" denilmesi inanç kapsamı dışında da adın kullanıldığına yönelik ipucu verebilir. --esc2003 (mesaj) 06:52, 12 Şubat 2014 (UTC)
Bi tarihte Dogu Avrupa'da Ortodokslugu birakana Türk gibi oldu veya Türklerden yana manasinda, Turçen veya Poturçen nitelemesi kullanima girivermis. Bugun bile Makedonya'daki camii olan köylere Poturçen/i köyleri denir (Ekzonim). Yeni kesfettigim bir türküde turska vera [Türk inanci] gecmekte 0:32 ani (http://www.youtube.com/watch?v=h1pLGzx9POI). Avrupali Müslim tanimi kullanmak sakincali degildir, yani madde yoksa bile Avrupa'ya Islamin girisi maddesi (varsa) birbirine linklenebilir. Modern zamanda Bati Avrupa gibi tanimlamalarin net oldugu yerde Türk nitelemesi yapilmayabilir. Ancak Osmanli döneminde Avrupalilarin kendileri soydaslarini Türk diye nitelemekte beis görmemislerdir. Anlam ayriminda faydasi olacagi kanaatindeyim. Bkz. http://imageshack.com/a/img513/8342/n01z.jpg Hürmetler Anton.aldemir (mesaj) 18:14, 12 Şubat 2014 (UTC)
Gösterdiğiniz bağlantılar kaynak değil yalnız. Güvenilir kaynaklara ihtiyaç var. Diğer türlü özgün araştırmalara yer vermemek ilkesiyle çelişiriz. --esc2003 (mesaj) 19:27, 12 Şubat 2014 (UTC)
Konuya dair bilgim var, hem anlattigim hem de verdigim cesitli baglantilar zaten güvensiz kaynaklar degildirler. Soyle ki, yazarin makalesi [Annesinin Islama giren Fransiza Türk oldu demesi] gazetede yayinlanmistir. Kaynak olarak verilen sarkida turska vera [türk inanci] ile Islamin kastedildigi aciktir. Wiki maddesinde Pomak köyü bilgisinde de Turçen bilgisi yayinlanmistir. Baska kisilerin bilgisi, varsa tartismaya katilsinlar lutfen. Bkz. http://imageshack.com/a/img811/7601/zo6x.jpg Bkz. Google turska vera yazar yazmaz http://imageshack.com/a/img845/9381/g7hh.jpg. Türk anlam ayrimi sayfasina Türk kelimesin böyle bir manaya da geldiginin eklenmesini talep ediyorum. Hürmetler Anton.aldemir (mesaj) 18:17, 13 Şubat 2014 (UTC)
Portekizcede benzer bir tanım mevcut. Anlam ayrımında belirtilmiş: Arap, Yahudi, Ermeni vs. kökenli Osmanlı göçmenlerine turcos deniliyormuş. Türklerin çoğunun mensup olduğu dine (İslam'a) geçen Balkan uluslarından kişilere Türk denilebildiği gibi Türk ülkesi olarak görülen Osmanlı'dan kişilere de Türk denilebiliyor. --esc2003 (mesaj) 19:49, 13 Şubat 2014 (UTC)

Turk maddesi ile birleştirme[kaynağı değiştir]

Türk (anlam ayrımı) maddesinin giriş kısmına ve Turk maddesinde adı geçen maddelere bakılınca, bu iki maddenin birleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Deniz (mesaj) 06:34, 10 Eylül 2016 (UTC)