Tartışma:Psikoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 

Etimolojiyle ilgili bir not: Psikoloji, fizik ve felsefe (filozofi) kelimelerinin kökenleri farklıdır. Birincisi Yunanca "psukhe", ikincisi "phusis", üçüncüsü "philosophia" kelimesinden gelir. Psukhe ruh demektir. Ama modern psikoloji ruh deyince ilk akla gelen kavramla ilgilenmez. Psikoloji zihinsel süreçlerin ve davranışın bilimidir. Bu yüzden Türkçe'ye "ruhbilim" olarak çevirmek uygun olmaz. Bahhasg 20:11, 5 Haziran 2011 (UTC)


Ben katılmıyorum size. Ruh kelimesi bence psikoloji alanınada girer. Örnek verirsek mesela, -ruh halim bugün iyi değil- gibi cümleleri sık sık günlük hayatta duyabiliyoruz. Zaten ruh halin iyi olmazsa psikolojinde bozuk olur. Tabii bu benim düşüncem. Fikirleriniz?--Justugba 19:42, 31 Mayıs 2011 (UTC)


Sonuçta psikoloji ruhbilim, ruh mefhumunu bilimsel açıdan inceliyor, oysa ki ruh kavramının azımsanamayacak boyutta metafiziksel ve felsefi boyutu var. Bence Ruh maddesine yönlendilir yönlendirilecekse, fakat böyle bir madde yok... Fikirler? - Noumenon 21:43, 4 Mart 2006 (UTC)

  • Ben de katılıyorum, ruhsal kelimesinin psikoloji ile pek bir bağlantısı yok. Zaten madde incelenirse, psikoloji ruh bilimi kökeninden gelse de bugün ruhun varlığını kabul etmemekte veya en azından göz ardı etmekte. --Berk Efe ALTINAL 12:05, 19 Eylül 2006 (UTC)

--88.233.60.46 22:13, 22 Mart 2008 (UTC)O.H.A.

  • Bir kere malum kelimenin yazılışı psych... değil, physic...dir.Ve tam karşılığı bizim fizik diye bildiğimiz kavramla aynı anlamı taşır.Kesinlikle fizik ile pisikoloji arasında hiç bir anlam farkı yoktur.Fizik terapi ile pisikoterapi ayrı kavramlar gibi görünse bile gramerde yazılımları aynıdır.Felsefe kelimesinin de yazılımı aslında aynıdır.

Fakat bizde "p"ler her nedense "f" okunduğundan ve aradaki "y" atıldığından vs.eğitimde de bu "y a n l ı ş l ı k" yüzünden çok şey kaybettik

Biçim Değişikliği[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar bu maddenin vikipedi standartlarına uyması için birkaç değişiklik yapacağım. Sözcük anlamı kısmını ilk paragrafa yerleştirmeyi düşünüyorum. Ayrıca maddede hiç kaynak belirtilmemiş. Bir kaç kaynak eklemeyi düşünüyorum. Ayrıca psikolojinin alt bölümlerini biraz daha açmamız gerekiyor. Bütün fikirlerinize ve eleştirilerinize açığım. Belirtirseniz sevinirim. --Uykusuz fl 17:08, 20 Mart 2009 (UTC)

ruhbilim/psikoloji[kaynağı değiştir]

Bence psikoloji çok iyi oturmuş bir kelimedir. Ruhbilim çok yabancı geliyor. Kesinlikle değiştirilmeli 77.76.22.174 16:50, 21 Mart 2010 (UTC)