Tartışma:Orta Asya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje 10K (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Çin (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Çin maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Çin kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

"Orta Asya" yanlış bir kullanımdır. Bölgenin asıl adı Türkistan'dır, kavramın doğrusu ise "Merkezî Asya" olmalıdır. İngilizcede kullanılan "central asia"nın karşılığı orta asya değildir, öyle olsaydı "middle asia" derlerdi tıpkı "middle east" dedikleri gibi. Bu yanlış kullanım yıllarca sürmüştür ama şu anda birçok akademisyen "Merkezî Asya" tabirini kullanmaktadır. "Orta Asya" başlığının "Merkezî Asya" başlığına yönlendirilmesi gerekir. --Basmacı 05:53, 27 Haziran 2009 (UTC)

Merkez kelimesi Arapçada orta demek olduğundan bir farkı olmayacaktır. --esc2003 (mesaj) 14:33, 13 Şubat 2014 (UTC)