Tartışma:Malazgirt Meydan Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Türkiye (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Tarih (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Tarih maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Tarih kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Bizans İmparatorluğu (C-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Bizans İmparatorluğu maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Bizans İmparatorluğu kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Yunanistan (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Yunanistan maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Yunanistan kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
  • "Türklere Anadolunun kapılarını açan savaş olarak bilinir" kısmında kaynak gerektiren olay nedir çözemedim. Savaştan sonraki tarihin akışı içerisinde Selçukluların Anadoluya girmeye başladığı açıktır. Bu edebi bir yorumdur. Yoksa Malazgirt'te üzerinde "Anadoluya açılan kapı" yazan bir kapı var da, Malazgirt savaşı sırasında bu kapı açılırken çekilmiş resimler mi gerekiyor ? --Hakan 12:28, 17 Şubat 2009 (UTC)

  • Maddede tarafların (özellikle Bizans'ın) gücü ve kayıpları İngilizce Vikipedi'ye göre çok daha fazla verilmiş, kaynak olarak da http://www.deremilitari.org/resources/articles/markham.htm gösterilmiş. Sayfaya bir göz attım, makalede eğer kaynak gösterildiği sayılar geçiyorsa bile ben bulamadım. Rakamın çok büyük olması beni şüpheye sevk etti. Bu sayılar doğru mudur? Doğruysa uygun şekilde kaynaklandırılabilir mi?--Cfsenel 09:35, 21 Ocak 2009 (UTC)

Orduların mevcutları[kaynağı değiştir]

Bizans ordusunun mevcudu 200.000 olarak verilmiş ve kaynak olarak haldon 2001, sayfa 180 gösterilmiş. İngilizce wikipedia'da ise bizans ordusunun mevcudu 20.000 olarak verilmiş ve kaynak olarak haldon 2001, sayfa 173 gösterilmiş. Anladığım kadarıyla ya bu haldon 2001'in sayfaları birbiriyle çelişiyor, ya da birileri buraya yalan yanlış şeyler yazmış.

Ayrıca Bizans ordusunun mevcudunun 100.000'den fazla olmasını mümkün görmüyorum. İslam kaynakları sayıyı abartıyor ancak Makedon Hanedanı'nın son dönemlerinde (yani 1040 civarlarında) Bizans ordusunun mevcudu büyük ölçüde düşürülmüştü (Hanedan, Anadolulu toprak sahibi generallerin iktidarı ele geçirmesinden çekiniyordu ki zaten hanedanın imparatorlarının bir kısmı bu yolla tahta çıkmıştı. Bu yüzden Bulgar ve Ermeni tehditleri bertaraf edildikten sonra ordunun çoğu lağvedildi). 1071 itibariyle Bizans'ın 200.000 asker toplayabilmesi mantıksızdır.

iki2bucuk 21:55, 9 Nisan 2010 (UTC)

Bizans ordusu 100k dan daha çok değil miydi? Semihselim5234 (mesaj) 21.36, 4 Haziran 2020 (UTC)

Malazgirt[kaynağı değiştir]

Kürtler katılsa da katılmasa da kürdistan diye bişi yoktur, yok ve kıymetsiz şeyler sadece küçük beyinlerde yaşar..

???=Savas sonuna kadar bizans'a sadik kalip Malazgirt'te Selçuklulara ve 10 bin kürde karsi savasan Uz (OGUZ) ve Peçenek türkleri gerçegini kimden ne kadar saklayabilecegini zanneden beynin büyüklügü ne ? Malazgirt'te Bizans'in yanindaki soydas Oguz'lara karsi, Kurtulus Savasinda ingiliz'lerin yanindaki din kardesi arap'lara karsi, bu insanlar bu vatana türklerin yaninda canlarini verdiler, sehit oldular. Bu tarihi gerçekler türk'lük adina "yok ve kiymetsiz" sayiliyorsa türk'lügümden utaniyorum !=

Güç Sayıları[kaynağı değiştir]

güç sayılarında aşırı bir yanlış var çoğu tarihci bizans ordusunun sayısının türk ordusunun 4 katı oldugunu söyler ki budurmda 55bin türke karşı en az 250 bin kişilik bir bizans ordusu demek biraz aşırı kacabilir bu deyimde ama 100bin bizans ordusunu 40binlere cekmek resmen hakarettir tarih kitaplarıda bu savaşın mucizeliğini kanıtlar en az 100bin kişiydi o bizans ordusu imparator diyojenin galibiyet hırsı 100bin kişilik ordu kuracak hatta daha fazla bir hırsdı lütfen güç oranını dahada araştırıp bir tez sununuz

Yusuf--95.65.172.244 17:19, 2 Haziran 2012 (UTC)

Bizans Ordunsunun mevcudu[kaynağı değiştir]

Aarkadaşlar ingilizce wikipedi de Bizans ordusu 40.000 lere kadar çekilmiş bu resmen hakarettir.Hatta Romen Diyojen o ordusuyla tüm islam alemini yıkmayı amaçlıyordu toplayabildiği kadar topladı adam 200.000'i geçmiştir bu ordu peçenek ile uz türkleri bile vardı bu orduda kaldı ki Romen Diyojen 40.000 askerle mi islam alemini yok edecek? selcukluları eyyubileri abbasileri yerle bir edecekti o derece muazzam büyüklükte bir ordu idi.Alparslan'ın ordusundan 4 kat daha büyük'tü kimi tarihçiler 5 kat bile diyor ama batılı tarihçiler bu utancı biraz olsun azaltmak için iyice bizans ordusunun mevcudunu düşürmeye çalışıyorlar.

85.110.226.64 16:29, 15 Şubat 2014 (UTC)

Bizans asker sayısı[kaynağı değiştir]

Burada neden böyle yazdığını bilmiyorum ama kesinlikle 100 200 bin i geçen bir bizans ordusu var. Bunu düzeltin. Bu bir hakaret, Türkleri küçük göstermek için bir kandırmacadır. Semihselim5234 (mesaj) 21.40, 4 Haziran 2020 (UTC)