Tartışma:Burjuvazi

  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Vikiproje 10K (Bilinmeyen-önem)
  VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
   ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
   Bilinmeyen  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
   
  Vikiproje Felsefe (C-sınıf, Orta-önem)
  VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Felsefe maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Felsefe kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
   C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
   Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
   
  Vikiproje Sosyoloji (C-sınıf, Orta-önem)
  VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Sosyoloji maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Sosyoloji kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İş birliğine katılarak da projeye katkıda bulunabilirsiniz.
   C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
   Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
   

  Tamamen tek açıdan bakılmış, Sadece sosyalist bir görüş mevcut içerik ansiklopedik değil KothreqerMesaj At 22:57, 24 Kasım 2011 (UTC)

  eleştiri[kaynağı değiştir]

  Burjuvaziyi Sosyalizmden başka eleştiren bir sistem varmı ? burjuvanın anlatımı hosuna gitmediyse mesela senin savundugun degerler üzerinden Burjuvaziyi anlatmaya çalısırmısın? Kapitalizm de burjuva nedir? artı-değer sömürücülüğü değilde nedir BURJUVAZİ ? 81.214.124.234 00:19, 3 Şubat 2012 (UTC)

  ansiklopedik içerik mi görmek istiyorsun [1] şuna bir göz atıver anlarsın o zaman bu maddede sadece sosyalist görüşün bakışı var o gördüğün yerde tüm görüşlerin bakış açısı var anlatabildiysem ne ala? KothreqerMesaj At 10:48, 3 Şubat 2012 (UTC)

  taraflı[kaynağı değiştir]

  Akümülatif hasarlardan kurtulmak için maddeyi eski sürümlerinden birine döndürdüm ve taraflı şablonunu kaldırdım. Neden eklendiği izah edilirse yeniden ekleyebiliriz.--Abuk Sabuk 17:19, 17 Mayıs 2013 (UTC)

  "Özellikle Marksizm dışı insanların burjuvazi sözcüğü yerine burjuva demesi sıklıkla yapılan bir hatadır."

  Bu ifadeyi "Burjuvazi bir sınıfı, Burjuva ise bu sınıfa mensup kişileri ifade eder." cümlesi ile değiştiriyorum. Engels "İlk kurşunu sizler sıkın bay burjuvalar" derken, burjuvazi mi diyordu?95.7.138.205 23:59, 19 Ağustos 2011 (UTC)

  Katılıyorum.88.230.10.216 16:06, 23 Mart 2012 (UTC)

  Burc ile Burgeois bağlantısı[kaynağı değiştir]

  Burjuvazi kelimesinin kökenini oluşturan Latince'deki Burgus kelimesi'nin dilimizde de kullanılan ve Arapça'dan gelen Burç kelimesi ile bir ilgisi olmalı, zira ikisinin de anlamı bir birine çok yakın.--Baris365 (mesaj) 06.21, 13 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]