Tartışma:Budizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burası, Budizm sayfası üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Din (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Din maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Din kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Çin (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Çin maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Çin kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje 10K (B-sınıf, NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 
Main Page trophy Budizm, 31 Mayıs 2010 tarihinde günün maddesi olarak Vikipedi anasayfasında yer aldı.

Din olduğu için Ateistlikle özdeş değildir. Ateizm sadece tanrıyı değil dinide yadsır. Ayrıca Budizmde tanrıda vardır ama evreni yaratıcı anlamında deist ve teist türden bir tanrısı yoktur.95.9.230.114 14:08, 1 Ağustos 2012 (UTC)

Seçkin madde[kaynağı değiştir]

Tiếng Việt dilinde seçkin maddedir. Fakat bu sayfada daha fazla bilgi vardır. bunun da seçkin olması gerekir. Yetkililere duyurulur Bu imzasız yazı 88.235.218.71 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

  • Bir maddenin seçkin olması uzunluğundan bağımsızdır. Bilginize. --Superyetkinileti 14:49, 13 Mayıs 2010 (UTC)

Bağlaç hatası[kaynağı değiştir]

  • Budizm, bugün Dünya üzerinde yaklaşık 500 milyon takipçisi bulunan din ya da öğretiler topluluğu."
"...din ya da öğretiler topluluğu..."

Ne demek "ya da"? Hangisi peki? O mu, öbürü mü? Emin değiliz sanırım.

Doğru bağlaç "ve" dir. Yani ikisi de. SuiGeneris | ileti 15:48, 15 Şubat 2012 (UTC)

Kimileri din oldugunu iddia ediyor, kimileri ise felsefe oldugunu soyluyor. Bir fikir birligi olmamasi nedeniyle ``ya da`` kullanilmasi daha dogru bence. Tesekkurler, iyi calismalar!CXX 07:48, 16 Şubat 2012 (UTC)

Bakış açısı[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Yazıyı oldukça başarılı bulmakla birlikte, küçük, ama onemli bulduğum bir kaygıyı dile getirmenin anlamlı olacağını varsayıyorum. Yazı, « Farklı bakış açılarına göre din veya felsefe olarak tanımlanan Budizm... » cümlesinin sunduğu bakış açısana, bir önceki paragrafta, kesin bir ifadeyle, « Budizm, bugün dünya üzerinde yaklaşık 500 milyonu aşkın inananı bulunan bir dindir. » diyerek-olasılıkla tercihen-katılmadığını, Budizmi bir felsefe olarak görmediğini-ya da kabul etmediğini-, tersine onu bir din olarak gördüğünü söylemiş oluyor. Yanılmıyorsam, bu durum, en son 2012 yılında tartışılmış sözkonusu yazıyı taraflı dahası, bulanık yapıyor. Esenlikle, --Canudo (mesaj) 14:22, 9 Aralık 2015 (UTC)