Tartışma:Barış Manço

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Müzik (NA-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Müzik maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Müzik kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 ???  Bu madde için henüz bir değerlendirme yapılmamıştır.
 
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Her ne kadar sevilen bir sanatçımızda olsa, makalenin "...ziyaret edin gibi bölümleri" reklam amaçlı öğeler içermesi tarafsızlık ilkesine uymuyor sanırım. O kısımların en azından silinmesini, veya en kötü ihtimal bağlantılar kısmında "Barış Mançonun resmi web sitesi" gibi bir şekilde verilmesini öneririm. --Ugur Basak 13:48, 10 Ekim 2005 (UTC)

Birisi reklam amaçlı vandallık yapmış. Ben düzelttim. ----Dbl2010 19:36, 10 Ekim 2005 (UTC)

Kökeni Sabetay iddiaları[kaynağı değiştir]

Maddede bütün Selanik kökenliler için, klasikleşmiş Konya ve yörük kökenlilik konusu, rahmetli Mançonun sayfasındada mevcut bir şekilde işlenmiş, acaba bu ne kadar doğru bir bilgi ,sadece Manço için değil diğer Selanik kökenli ünlüler ve kişiler içinde geçerli olan bu duruma nasıl bir çözüm yolu bulunur, çünkü bilindik resmi tarihçilerin yolundan giden 1990 larda piyasaya çıkan kadrosuz sivil resmi tarihçilerde bu şekilde kaynağı yetersiz olan iddialarda bulundular.--78.168.29.115 05:04, 14 Aralık 2013 (UTC)

telif[kaynağı değiştir]

Madde ilk defa 3 Şubat 2004 tarihinde eklenmiş, o tarihten sonra diğer sitelere kopyalanmış olma ihtimali var. Ayrıca Vikipedi:Telif_sorunu_olmayan_kaynaklar#Kimkimdir.gen.tr--Ugur Basakmesaj 11:11, 23 Şubat 2006 (UTC)

Fotoğraf[kaynağı değiştir]

Kişi bilgi kutularını düzenlemekten anlayan, Barış Manço'nun fotoğrafını bilgi kutusunun içerisine yerleştirebilir mi? --Dreamer 15:41, 29 Aralık 2006 (UTC)

Dönence[kaynağı değiştir]

Dönence şarkısı hakkındaki doom metal yorumunu psychedelic rock olarak değiştirmek gerektiğini düşünüyorum.

Kullanılmayan resim[kaynağı değiştir]

thumb|left|Ben Bilirim albüm kapağı şöyle bir şey var elimizde. ilginize.. --Kutu su 21:08, 14 Ekim 2007 (UTC)

tşk[kaynağı değiştir]

Her kim bulduyssa süper olmuş. Ona ve vikiyi yapanlara teşekkür ederim. --Akbulut1905gs ( Umut Akbulut) 19:29, 18 Şubat 2009 (UTC)

Bitirdiği lise[kaynağı değiştir]

Hayatında Galatasaray'da başlağıdı liseyi Şişli Terakki'de bitirdiği yazıyor. Notlar'da Galatasaray Lisesi mezunudur yazıyor. Bu imzasız yazı 78.190.140.16 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 20 Haziran 2010

Ölümü[kaynağı değiştir]

31 Ocak 1999 akşamı saat 23:30 civarında İstanbul'un Moda semtindeki evinde kalp krizi geçirdi ve kaldırıldığı Siyami Ersek Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi Hastanesi'nde aynı gece saat 01:30'da hayatını kaybetti.[70] Daha önce 1983 yılında bir kalp spazmı geçirmişti. 1991 yılında Devlet sanatçısı unvanı alan Manço'nun cenazesi için devlet töreni düzenlendi. 1999 yılında ölen bir insan için 1991 yılında cenaze töreni yapılması mantıklı durmuyor. İyi çalışmalar.--Westnest ileti 14:01, 1 Şubat 2012 (UTC)

Burada anlatım eksikliği olsa gerek. 1991'de devlet sanatçısı ünvanını aldığı için 1999'daki cenazesine devlet töreni yapıldı. Esas anlam bu. --Sadrettinmesaj 14:10, 1 Şubat 2012 (UTC)
Sanırım "1991 yılında Devlet sanatçısı unvanı alan Manço'nun; cenazesi için devlet töreni düzenlendi." şeklinde düzeltilebilir.

Google Barış Abiyi Hatırladı[kaynağı değiştir]

Google barış manço'nun doğum gününe özel doodle yayınladı.

fotoğraf[kaynağı değiştir]

Sağ tarafta görüntülenen fotoğraf daha iyi bir fotoğrafla değiştirebilir mi? Manco nun hayali (mesaj) 00:36, 29 Aralık 2014 (UTC)manconun hayali

Sanatçı mı Şarkıcı mı?[kaynağı değiştir]

<ref> Barış Manço ile ilgili madde onu tanımlarken "şarkıcı,besteci, söz yazarı..."diye tanımlıyor.Cem Karaca, Fikret Kızılok ve Erkin Koray gibi dönem arkadaşları tanımlanırken "sanatçı" sıfatı uygun görülürken Barış Manço için " şarkıcı sıfatının kullanılması doğru mudur? Örneğin Fikret Kızılok için "yorumcu ve sanatçı ifadesi kullanılıyor.Barış Manço için ise çok basit bir kavram olan "şarkıcı" ifadesi kullanılıyor.Bu ifadenin sanatçı olarak değiştirimesi gerekmektedir.Sanatçı olduğunu kanıtlamak gerekmiyor.İlla ki bir kaynak isteniyorsa Büyük Larousse ansiklopedisine bakılabilir.</ref(Büyük Larousse)

Sanat kelimesi Arapça sun' kökünden gelir ve anlamı sun'iliktir (yani yapaylıktır). Şarkıcı ne kadar basit geliyorsa sanatçı öyle basit bir şeydir. --~~