Tartışma:Balık yetiştiriciliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiproje Mutfak (B-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Mutfak maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Mutfak kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

"Bu maddede yer alan bilgiler belli bir bölgenin bakış açısından ele alınmıştır ve içeriğinin fazla yerel olduğu düşünülmektedir." şeklinde bir uyarı alıyorum. Uyarı haklı sebeple verilmiştir. Su ürünleri yetiştiriciliği konusunda geçmişte girişimcilik yapmaya çalıştığım için bildiğim konuları internetteki kaynakları araştırarak ansiklopedik bilgiye uygun halde yayınlamaya çalıştım. Ancak çok kapsamlı ve derin bir konu. Ülkelere göre geliştirilmesi gerek. Önerim konuya hakim biri (bu ben de olabilirim) tarafından konunun başlıklarının belirlenip o başlıklar altında devam edilmesi. Elbette son cümlede dile getirdiğim önerinin Wikipedi ruhuna uyup uymadığı konusunda şüphelerim var. Zira bu platformda yeniyim ve kültürüne çok aşina değilim. Yıllardır Wikipedia okumak içerik üretmek için çok yeterli değilmiş, bunu öğrendim. Bu imzasız yazı Bilimeinanan (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 00.48, 18 Şubat 2021 (UTC)

Vito Genovese, girişteki ilk cümle ile son altbaşlıktaki iki cümle haricinde tüm içerik Türkiye ekseninde. Maddeyi direkt "Türkiye'de balık yetiştiriciliği"ne taşıyıp geriye kısa bir taslak mı bıraksak? Dr. Coalmesaj 01.49, 18 Şubat 2021 (UTC)
Dr. Coal: İlk başta biraz üstünkörü bakmışım, şimdi daha ayrıntılı baktığımda aslında Sorunlar başlığı bir makalenin listelediği sorunları yansıtıyor ama bu makalenin bakış açısı maddeyi buna göre yapılandırmamız için yeterli bir temel teşkil etmiyor bence, biraz özgün araştırma tandansı var. O bölüm kalktığında zaten dünya ve Türkiye üzerine istatistik ağırlıklı iki paragraf var, o da Türkiye'ye özel bir maddeye dönüştürmeyi çok da zorunlu kılmıyor.
Bilimeinanan: Eline sağlık, güzel bir metin. Ben alana yabancıyım tabii, sorunlarla ilgili tespitim bir dış gözle bakınca edindiğim izlenim. Eğer genel olarak bu konuda alanda bir fikir birliği varsa, belki bunu ek kaynaklarla daha sağlam bir temelde sunabiliriz maddede. Eğer tek bir makalenin yazarının tespitleri söz konusuysa, belki bunlara 2-3 tümce ile değinmeyi tercih etmek daha sağlıklı olur. Bu konuda İngilizce Vikipedi maddesi bazı güzel örnekler içeriyor. Çeşitli "sorun" örnekleri kısa paragraflar içinde verilmiş. Maddeyi "sorunlar bunlar" önkabulüyle yapılandırıp iskeleti bu doğrultuda kurduğumuzda ise bunu genelgeçer bir gerçek olarak sunuyoruz.
Vito Genovese 02.29, 18 Şubat 2021 (UTC)
Dr. Coal ve ::Vito Genovese katkılarınız için çok teşekkür ederim. Yarın gece kişisel bilgisayarımda bu konunun nasıl başlıklara ihtiyacı olduğunu belirlemek adına bir çalışma yapacağım. O çalışmaya göre de başlıkları yerleştireceğim. Başlıkları belirlerken de yeteri kadar güvenilir ve tarafsız kaynak var mı? sorusunu aklımdan çıkarmayacağım :) Bu çalışmayı yaptıktan sonra da sizden görüş talep edeceğim. Elbette bu söylediklerimin tamamı benim fikrim. Acaba bu yol haritası doğru mu? Wikipedia işleyişine uygun mu? Bu imzasız yazı Bilimeinanan (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 02.45, 18 Şubat 2021 (UTC)


Dün bahsettiğim başlıkları oluşturmaya başlıyorum 1 saat içinde. Eger yapacağım değişikliklerle alakalı diger wikipedistler görüş belirtirseniz mutlu olurum :) bakalim neler yapabilecegim. Bilimeinanan (mesaj) 18.07, 18 Şubat 2021 (UTC)


3 kere bilgisayarım resetlendi. Anlamadığım şekilde çalışmalar kaydedilmedi. Ama inat ettim tamamladım :) Tablo oluşturmanında kısa bir ylunu buldum. İngilizce var olan kaynakları sürekli okumaya başladım. Başlık olarak "Yetiştirme yöntemleri" Alt başlık olarak da ilgili yöntemleri eklemeyi planlıyorum. Ancak sürüm kontrol edilmeli diyor. İlgili eklemeleri kontrolden sonra mı yapmalıyım?Bilimeinanan (mesaj) 02.14, 19 Şubat 2021 (UTC)

Konuyu düzenlemeye devam edeceğim. Bayağı bir kaynak okuyarak geçirdim son bir saati. Lakin bu maddede daha evvel diger wikipedist arkadaşların dediği gibi Türkiye başlığı gereksiz oldu sanki. Zira bu maddeye giren okuyucu balik yetiştiriciliği hakkinda genel bilgi almalı. Okuyucunun Türkiye özelinde bir bilgi arayışı varsa o sayfaya bakınız verilmeli diye düşünüyorum ama bu düşüncenin doğruluğu hakkinda emin değilim. Benden deneyimli arkadaslar fikir verirse mutlu olurum. Bu imzasız yazı Bilimeinanan (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 06.34, 19 Şubat 2021 (UTC)

Bu başlıktaki bilgilerin tamamı maddeye eklenen 18 numaralı kaynaktan elde edilmişti. Aynı kaynağı defalarca kullanmamak için eklememiştim. Ancak eklemek zorunda kaldım. Umuyorum ki yanlış bir şey yapmadım. Hata yaptığımı düşünen daha deneyimli bir Vikipedist var ise mesaj sayfamdan eleştirilerini iletmesi beni memnun eder. İyi çalışmalar.Bilimeinanan (mesaj) 16.27, 26 Şubat 2021 (UTC)