Tartışma:Adalet ve Kalkınma Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Ekonomik Liberalizm[kaynağı değiştir]

--Jonumberr (mesaj) 23.15, 4 Haziran 2020 (UTC)İdeolojiler bölümündenki 'ekonomik liberalizm' neden kaldırılmıyor?Bugünün gerek dönemsel politikalara (varlık fonu,tanzim satışlar,UBER'in yasaklanması) gerek ekonomik rekabet oranlarında gerekse tekelleşmelere (özgürce iş kuramamak) bakılacak olunursa bir serbest piyasa varlığından söz edilemez.Kaldırılmalıdır.

Sayın Jonumberr gerekli kaynaklar ışığında kaldırılabilir. "CESUR Ol" Emirhan019 (mesaj) 22.05, 10 Haziran 2020 (UTC)

Partileri direkt olarak ilgilendirmeyen olaylar[kaynağı değiştir]

Buraya partileri direkt olarak ilgilendirmeyen veya bir defalık olayların başlıklarını koymayınız. Örneğin "2012 MİT Krizi", "Gezi Parkı protestoları" "2016 darbe". Başka yerler daha uygun bunlar için. Bunlar dönemin parti liderinin sayfasında olmalı. Zaten orda da var. MHP sayfası nasıl olması gerektiği konusunda iyi bir örnektir. İngilizce Wikipedia'nın da güzel örnekleri var (bkz Republican Party (United States) ve Christian Democratic Union of Germany). Bu sayfa AKP döneminde olan tüm olayların çöplük toplama yeri değil. Yoksa Gül, Erdoğan, Davutoğlu ve Yıldırım'ın sayfalarındaki başlıklarının hepsini gelin buraya da kopyalayalım. Randam (mesaj) 02.17, 12 Haziran 2020 (UTC)

Cevap Cevap @Randam “2012 MİT Krizi”, “Gezi Parkı protestoları”, “2016 darbe girişimi” konularının üçü de AK Parti'yle ilgili konular. Bir defalık olay olması hiçbir şeyi değiştirmez. Tarihteki her olay bir defalık yaşanır zaten? Ayrıce iyi bir örnek olarak sunduğunuz MHP maddesinde kurultay süreci gibi ‘tek seferlik’ bir olaydan bahsediliyor. Örnek vermeden önce biraz daha inceleseymişsiniz iyi olurmuş. Öte yandan, yine verdiğiniz Amerikan partileri örneklerinde ise en:Political positions of the Republican Party ve en:History of the United States Republican Party gibi, bu tarz konuların çok detaylı bir şekilde işlendiği maddeler mevcut. Türkçe Vikipedi'de ise henüz böyle maddeler mevcut değil; partiyle ilgili yaşanan her şeyden partinin maddesinde yazılıyor. Dolayısıyla partileri ilgilendiren önemli olayları lütfen maddeden silmeyin. Gerekirse düzeltmeler yapılabilir, yeni başlıklar açılabilir ama hiçbiri silinmeye değecek kadar önemsiz olaylar değil. –Amillians (mesaj) 01:58, 20 Haziran 2020 Bu imzasız yazı Amillians (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 22.58, 19 Haziran 2020 (UTC)
Tam olarak kendimi iyi ifade edemedim. Ben tüm tek seferlik olaylara karşı değilim. Başlıkta yazıldığı gibi "Partileri direkt olarak ilgilendirmeyen (tek seferlik) olaylar". Kurultay süreci parti içi meselesidir, yani partiyi anlatan bir mesele. en:Political positions of the Republican Party ve en:History of the United States Republican Party başlıklara bakalım: ilkinde "Economic policies", "States' rights", "Environmental policies", "Education", "international policies" gibi başlıklar görüyoruz, ikincisinde hep "era" başlıkları görüyoruz. Yani sizin istediğiniz gibi olsaydı sayfada "watergate scandal", "September 11", "Trump-Russia scandal" ve "George Floyd protests" gibi başlıklarla dolu olurdu. Böyle birşey yok. Olsa olsa en fazla bir, bilemediniz iki, cümleyle işi bitiriyorlar: "Nixon's involvement in Watergate brought disgrace and a forced resignation in 1974 and any long-term movement toward the GOP was interrupted by the scandal." Burada parti esas alınıyor, olaylar değil. AKP döneminde olan tüm olayların toplama yeri değil burası. Öyleyse "Soma" için ayrı başlık olsun. 1 Mayıs protestoları, Tekel Bayileri, Pamukova tren kazası, Cumhuriyet mitingleri, AKP'lilere Suikast girişimleri, Hendek operasyonları, Suriye Savaşı'nın İç siyasete yankıları ve buna benzer 100 tane başka olayları bu sayfada topluyalım o zaman. Bu sayfa AKP ilgili konuları değil, AKP'yi anlatan sayfa olması lazım. -Randam (mesaj) 11.21, 20 Haziran 2020 (UTC)

İçerik anlaşmazlığı[kaynağı değiştir]

Jamiryo ve anonim kullanıcımız; potansiyel bir 3GD ihlali ve açık bir içerik anlaşmazlığı gördüğüm için maddeyi 24 saat tam korumaya aldım. Lütfen nezaket çerçevesinde burada konuşup durumu netleştirelim. Kolaylıklar dilerim. chansey mesaj? 22.48, 30 Ocak 2021 (UTC)

Chansey, merhaba. 31 Mart Yerel seçimlerinden bu yana birçok belediye başkanı parti değiştirdi. Bu yüzden seçim sonuçları ile güncel veriler birbiri ile örtüşmüyor. Parti sayfalarında ziyaretçilerin daha ayrıntılı verilere ulaşması amacıyla belediye başkanlarını il, ilçe ve beldeye böldüm. Bununla birlikte Ak Parti, CHP, İyi Parti, HDP, MHP, Saadet Partisi ve diğer partilerin sayfasında belediye başkanları sayılarını güncelledim. Maalesef Ak Parti, İyi Parti ve Saadet Partisi resmi web sitelerinde belediye başkanları bölümü yer almıyor. Bu yüzden günler süren kaynak taraması yaptım. Hangi belediye başkanı hangi partiye geçtiyse tek tek inceledim. %100 doğruluk payı olmamakla birlikte Ak Parti, İyi Parti, Saadet Partisi ve diğer küçük partilerin belediye başkanları bölümünü, bütün kaynakları tarayıp doğruya en yakın sonuca ulaşmış olmanın eminliği ile güncelledim. Kaynak belirtmeyi çok istedim; ancak hem şablonun yapısı uymuyordu hem de o kadar kaynağı bir yerde toplamak bir hayli zordu. Bu yüzden milletvekilleri sayısı, büyükşehir belediye başkanları sayısı ve meclis üyeleri sayısında kaynak belirtilmemesine dayanarak kaynak göstermedim. Fakat, anonim bir kullanıcı bütün sayfaları ısrarla seçim sonuçları ile değiştirdi. Ben düzelttikçe o ısrarla değiştirdi. İş beni tehdit etmesine kadar geldi. Kendisini her defasında uyarmama rağmen Ak Parti, CHP ve Saadet Partisi sayfalarını ısrarla seçim sonuçları ile değiştirdi (Üstelik CHP'nin belediye başkanları sayısı tamamen doğru, CHP resmi web sitesindeki sayılar ile birebir örtüşüyor). Yoğun bir hayatım olduğu için çok zaman ayıramıyordum, buradaki tartışma dolayısıyla sesimi duyurma imkanım oldu. Arzu edildiği takdirde bütün kaynakları eklerim; ancak anonim kullanıcı lütfen aynı hatayı yapmaktan vazgeçsin, ve en önemlisi beni 5.5 sene önceki aldığım 1 günlük engelle tehdit edip hizmetlilere şikayet etmeyi bıraksın. Teşekkür eder, iyi geceler dilerim. Jamiryo (mesaj atın!) 23.12, 30 Ocak 2021 (UTC)
Cevap hakkı doğmuşken bir konuya daha açıklık getirmek istiyorum. Anonim kullanıcı bana Menemen ve Urla belediyeleri görevden alınınca neden silme yarışına girdiniz? Menemen ve Urla da CHP meclis çoğunluğuna sahipti. Hemen anında meclisi beklemeden Menemeni sayıdan düşürüp düzenlediniz. Sonra CHP aldı sonra bir gelişme oldu ve kura ile İktidar partisine geçti. demiş. Menemen Belediye Başkanı istifa edince silmemdeki sebep görevinden değil partisinden istifa etmiş olmasıydı. Altını çiziyorum; belediye başkanlığından değil, partisinden istifa etmişti. Görevden alınması daha sonra oldu. Urla Belediye Başkanı'na gelince; onda da başkan görevden alınmış yerine kayyum atanmıştı. Belediye meclisini beklemelik bir durum yoktu çünkü belediye başkanını meclis değil İçişleri Bakanlığı belirledi. Bu kişi de -tam hatırlamamakla beraber- ilçe kaymakamı oldu. Bu yüzden hemen sildim. Vandalizm iddialarına gelince, vandalizm yaptığımı düşünmüyorum. Ancak bir hatam olduysa tartışmaya katılan kullanıcılar lütfen beni uyarsın. Aynı hatayı bir daha yapmak istemem. İyi geceler dilerim. Jamiryo (mesaj atın!) 23.29, 30 Ocak 2021 (UTC)

Chansey merhabalar. İlk olarak ben yanlış anlaşıldım. Jamiryoyu tehdit etmedim. CHP de yaptığım her değişiklik için 31.03.2019 seçimlerindeki kazanılan belediye sayısına göre değisiklik yapmıştım. Çünkü seçimlerde alınan belediye sayısı baz alınıyor zannetmiştim. Sonra güncel verilerin olması gerektiğini öğrendim. En son CHP deki yaptığım değişiklik sadece ibradı belediye başkanı içindi. Çünkü tepki niteliğinde bir tweet atmıştı ve bütün yayın organları o tweet'i istifa şeklinde algıladığı içindir. Biliyorsunuz CHP de bu sıralar yeni partilerin kurulma durumu var. Farklı sesler tepkisel açıklamalarda bulunuyor.176.234.224.199 10.25, 6 Şubat 2021 (UTC)

Chansey diğer meseleye gelelim. AKP deki belediye sayısına ilişkin olarak bu parti dahil Saadet partisi gibi partilerin belediye sayısı web sayfalarında yazmıyor. Bu da istifa eden ve katılan belediye sayısının belirsiz olduğunu göstermektedir. Ben de jamiryoya diyorum ki "kaynak ile değişiklik yapalım yoksa herşey havada kalır". Kendisi ise Nevşehir belediye başkanı istifa etti güncellemek yerine nasıl olsa çoğunluk AKP ve MHP ye ait yine onlar alacak diyor. Sanki geleceği görüyor. Sen bir devriyesin. Görevini yapmak zorundasın. Kişisel fikirlerini yansıtmaman gerekiyor. Bu sebeple ben bu kişiyi yada devriyeyi partizan zannediyorum. Her konuşmamda barış yanlısıyım. Benim bir hatam olduysa özür diliyorum. Saygılarımla.176.234.224.199 10.29, 6 Şubat 2021 (UTC)

Chansey aslında ben çok uzun ve haklı olduğuma dair bir metin hazırladım fakat ne kadar gönderdiysem kullanıcı olmadığım için büyük harf vandalizmi diyor ve gönderemiyorum. Her halde kullanıcı olmak gerekiyor. Bu sebeple bölük pörçük yazıyorum. Ben jamiryoyu tehdit etmedim hatta kendisi beni tehdit etti.176.234.225.120 10.56, 6 Şubat 2021 (UTC)

Chansey ilgili devriye bana şöyle dedi. (CHP deki 28.01.2021 tarihli 22:33 saatinde bana) "geçmişte aldığım engel seni ilgilendirmez ve aynı şeyi bir daha yaparsan seni engellteceğim" diyor. Bu tehdit niteliğindedir. Ayrıca kendisi geçmişte engel aldıysa güvenlik sebebiyle sorgulattım.176.234.224.95 11.12, 6 Şubat 2021 (UTC)

Chansey daha öncede bir devriye kukla hesapları olan kötü niyetli kullanıcı çıktı ve devriyelerde güven kalmadı. Ben de çevreme fayda sağlamak ve güvenlik sebebiyle bir katkı sağlayım dedi. Bu sebeple sorgulattım.176.234.227.250 11.38, 6 Şubat 2021 (UTC)

Chansey ben her seferinde jamiryoya ben kavga ve şiddet taraftarı değilim. Ben barıştan yanayım diyorum. Hatta seninle anlaşmak istiyorum dedim. Ben diyorum ki belediye başkanı sayısı belli olmayan siyasi partileri ziyaret edelim ve tez gibi araştırma yapalım. O zaman net bilgilere ulaşacağız.176.234.226.230 12.07, 6 Şubat 2021 (UTC)

Chansey Ayrıca jamiryo bir seferinde bana ""vandalizm yapan ip kullanıcısına bir dur demeli" dedi. Resmen beni suçladı. Ben hep yasalara uymuşumdur. Kanunsuz iş yapmadım. Bu söz beni üzdü. Jamiryodan bir özür bekliyorum efendim. Saygılarımla. İyi günler efendim.176.234.226.230 12.10, 6 Şubat 2021 (UTC)

  • Sn. Anonim; ben ne ilgili maddeye bir koruma uyguladım ne size veya Jamiryo'ya engel. Dolayısıyla birden uzun bir metin ileti aldığıma şaşırdım. Normal şartlar altında bu görüşmenin maddenin tartışma sayfasında bulunması gerekir, dolayısıyla tartışmanızı orada devam ettirmenizi rica ediyorum. chansey mesaj? 14.01, 6 Şubat 2021 (UTC)
Özürlük bir durum yok; hani dilerseniz yapıştırın dilerseniz bu sayfaya bağlantı verin. chansey mesaj? 15.02, 6 Şubat 2021 (UTC)

Anonim kullanıcı fikirlerini belirtmek ya da eleştiri yapmak istiyorsa Tartışma: Adalet ve Kalkınma Partisi sayfasına yazsın. Orada hali hazırda bir tartışma var. Hizmetli hizmetli beni şikayet etmesine gerek yok. İşin güzel tarafı, yazdığım bütün mesajlar partilerin sayfalarındaki değişiklik özetlerinde mevcut. Kendisinin tehdit ettiğimi iddia ettiği mesaj: [1] Kendisi hata yapıyor, sonra düzeltiyorum. Hatasının farkına varıp özür dileyeceğine hizmetlilere beni vandalizm yaptığım gerekçesiyle şikayet ediyor. [2] Son değişikliği yapan jamiryo isimli devriye 10.09.2015 tarihinde kişisel saldırı sebebiyle 1 gün engel aldı. Devriye lerden ricam bu hesap için elinizden geleni yapin Daha önce cedreon isimli kişinin değişikliklerini geri aldım şimdi baktık ki o hesap kulla hesabı çıktı. Bana güvenin bu hesap kişisel saldırı yapıyor. Kendisinin yazdığı mesaj da bu. Hakkımda ileri geri konuşuyor, yetmiyor beni engelletmeye çalışıyor. Burada haklı-haksız kim umarım açıklığa kavuşmuştur. Chansey, mesaj kutunuzu işgal ettiğim için özür dilerim. Ancak kendisiyle buradan irtibat kurabilmemin tek yolu buydu. Son olarak; anonim kullanıcıdan dileğim, beni engelletmeye çalışıp vandalizm yapmaya harcadığı vaktini Vikipedi'ye gerçek anlamda katkı sağlamaya harcaması. İyi geceler dilerim. Jamiryo (mesaj atın!) 23.30, 6 Şubat 2021 (UTC)

Nevşehir Belediye Başkanını silmedim. Çünkü belediye meclisinde Cumhur İttifakı çoğunlukta ve herkes biliyor ki yeniden Ak Partili biri seçilecek. Belediye başkanı sayısını önce 24 yap sonra tekrar 25 yap bu gereksiz bir işlem. Şayet ki başka partiden biri seçilirse o zaman 24 yaparız. Devriye olarak görevlerimi biliyorum. Özellikle siyaset sayfalarında da gerekli kontrolleri sağlıyorum. Öte yandan, burada kesinlikle siyasi görüşümü yansıtmıyorum. Aynı durum CHP'de de olsaydı aynı tutumu izlerdim.

Benim 5.5 sene önceki yediğim engelin sebebi kukla hesap ya da vandalizm değildi. Mesaj sayfamı sildim ya da değiştirdim tam hatırlamıyorum, bu sebepten dolayı yalnızca 1 günlük engel yedim. Uyarı amaçlıydı zaten. O zamanlar buralarda yeni sayılırdım ve bunu yapmamam gerektiğini bilmiyordum.

Kendisiyle anlaşıp anlaşmama gibi bir durum söz konusu değil. Zaten burası sosyal medya değil. Buradaki amacımız anlaşmak ya da arkadaşlık kurmak değil özgür ansiklopedimize katkı sağlamak.

Siyasi partileri ziyaret edelim mesajına cevap bile yazmıyorum. O kadar saçma ve mantıksız ki, ne yazacağımı bilemedim.

Dediğim gibi ben kimseyi suçlamıyorum. Kanıtlarım yukarıda, ayrıntılı fikirlerim de Ak Parti tartışma sayfasında yer alıyor. Kendisinden özür dileme gibi bir durum söz konusu bile olamaz. Aksine vandalizm yapmasından, beni tehdit etmesinden ve hizmetlilerin mesaj sayfalarında şikayet etmesinden son derece sıkıldım. Umarım bugün kendisiyle irtibat kurduğum son gün olur. Chansey mesaj kutunuzu işgal ettiğim için tekrar özür diler, iyi geceler dilerim. Jamiryo (mesaj atın!) 23.54, 6 Şubat 2021 (UTC)

Chansey ilgili devriyeyi anlayamıyorum. Kardeşim ben seni tehdit etmedim sen beni suçladın bu durum beni üzdü. Ayrıca bir sayıyı düşürüp çıkarmaya gelirsek devriyesin güncellik önemli senin için. Diyorsun ki mecliste çoğunluk cumhur ittifakında, değişik bir sonuç çıkabilirdi. Menemen de de aynı şeyi yapsaydın çoğunluk millet ittifakındaydı. Başkanlık CHP ye verildi. Sonra akp li aday itiraz etti ve kura ile akp ye geçti. Demek ki herşey olabilir. Yoksa yanlı davranmış okursun. Parti ziyareti ise telefon ile de olur, sonuçta vikipedi görevlisinin. Farklı araştırma metotları daha net bilgi için çok iyi olacaktır. Chansey son mesajımı attım çok özür dilerim. İyi günler.176.234.225.147 11.29, 7 Şubat 2021 (UTC)

Sayın anonim kullanıcı; tehdit olayına değinmeyeceğim, yukarıda ayrıntılı biçimde açıkladım. Menemen Belediyesi ve daha birçok şeyi Tartışma: Adalet ve Kalkınma Partisi sayfasında tek tek açıkladım. Yorumlarımı okuma zahmetinde bulunursanız orada her şeyin sebebini açıkladığımı görürsünüz. Ayrıca, devriyeyim diye telefon görüşmesi yapmak zorunda değilim. Siz yapın ekleyin bizler de uygun bulursak kabul ederiz. Sizler de bizler kadar katkı sağlayabilirsiniz. Beni şikayet etmek için harcadığınız enerjiyi Vikipedi'ye katkı sağlayarak harcamanız dileğiyle... İyi akşamlar dilerim. Jamiryo (mesaj atın!) 15.17, 7 Şubat 2021 (UTC)

Jamiryo bu tartışmayı kapatıp Vikipedi de faydalı işler yapalım. Anlaşmak dediğimde ortaklaşa yararlı maddeler oluşturmak ve faydalı projeler yapmak içindi. Belki de olay yanlış anlaşılmadan ibaret. Benim hatam varsa bundan sonra yapmayacağım konusunda emin olabilirsin. Belki bir gergin zamandan polemik olmuş olabilir. Telefon dahil iletisim araçlarını kullanarak bilgi konusunda da net bilgi sağlamak için söyledim. E mail bile olabilir. Siz mesajla böyle şeyler yapsanız veya da başkaları saygı görür. Ben unuttum. Siz tanımıyordum bu sebepten hizmetliye söyledim. Başka birşey yapmadım. Kimse kimsenin içini bilemez. Ben kukla devriyeden şüphelendim. Bu sebeple hizmetliye söyledim. Ama sizde beni suçlayınca üzüldüm. Aramızda küfürlü bir durum olmadı.Ama karalama kampanyası yapmadım. Olur ki birini yanlış anladıysam özür dilerim. Ama şunu bil ki iftira atmadım. Barışçıl olarak çözüm sağlayalım. İyi günler dilerim jamiryo.176.234.225.147 17.25, 7 Şubat 2021 (UTC)